logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Usedom-Marathon aneb Každý běžec u moře vyléčí si své hoře!

Usedom-Marathon aneb Každý běžec u moře vyléčí si své hoře!

Meklenbursko – Přední Pomořansko má svým návštěvníkům co nabídnout. Do kasičky této spolkové země každý rok přispívají zástupy nadšených turistů lačnících užít si Baltské moře s nádhernými plážemi, proslavenými štrandkorby a krásnými ostrovy. Jedním z největších tamních ostrovů je Usedom, který v příjemných zářijových dnech každoročně nabízí něco navíc pro běžce – několik hodin sladkého utrpení.

obrázek
I nápis v polštině naznačuje, že start bude skutečně ostrý

Letos, v sobotu 4. září v 10:30 odstartoval z polského pohraničního města Swinoujscie jeho již 31. ročník. Počasí, ani meteorologové neslibovali žádné zázraky, deštivo a zataženo mělo provázet několik set běžců po celé trati. Naštěstí se zázraky občas dějí, a tak s příjezdem autobusů obtěžkaných sportovníky ku startu ukazuje slunce svou vlídnou tvář a u toho už zůstane až do cíle (alespoň pro ty rychlejší).

Schneller, schneller!

V polském městečku, jehož český přepis zní něco jako Svinoústí (nikoli však nad Labem) zaznívá mohutný startovní výstřel, k nebi stoupají desítky balónků v německých a polských barvách. Už od roku 1979 tady Němci a Poláci navazují přátelské vztahy na bázi aktivního odpočinku. A jde jim to. Jen staří pamětníci zamíchaní mezi přihlížejícím davem povzbuzují německé borce lakonickým „šnela, šnela!“, jako by, nyní však už jen shovívavě a přátelsky, tyčili varovný prst s odkazem, že na čtyřicátá léta minulého století ještě tak docela nezapomněli.

obrázek
V cíli vítají doběhnuvší mladičké dorostenky

S kým se popasovat?

Po povinné otočce před zraky městských diváků se startovní pole odebírá do lesního pobřežního porostu, na lesní pěší chodníky a cyklostezky, na promenády pobřežních letovisek, jako jsou Ahlbeck, Heringsdorf, Bansin, Ückeritz, Kölpinsee, Koserow, Zinnowitz nebo konečný, cílový Wolgast. Chumel běžců se poměrně záhy trhá, aby jedenkaždého z nich alespoň na pár minut nechal s jeho vlastními myšlenkami. Ti nejambicióznější závodí mezi sebou na špici s výslednými časy kolem dvou a půl hodiny, ti ostatní zápolí především sami se sebou. Z myšlenek je vytrhávají jen míjející cyklisté nebo vůně rybích specialit z malebných restaurací. Trať běhavce příjemně pohupuje na svém hřbetu. Pravděpodobně se nechala inspirovat mořskými vlnami, které rovněž napomáhají maratoncům upadat do stavů podobných transu a nevnímat tak za bolestí se rodící puchýře v teniskách.

obrázek
Ve stanu původně slibovali masáže, byla to však muka

Jako na vlnách

Na profilu trati z prospektu to vypadá dost houpavě, nicméně pouze do doby, než si všimnete měřítka. Běží se po pobřeží, jež nebývá příliš vzdáleno mořské hladině, a tak můžete s úlevou konstatovat, že nejvyšší místo trati nepřesáhne údaj 30 m n. m. To slibuje rychlý průběh celé události. No, jak u koho. Původně jsem měl v plánu zaútočit na nějaký pěkný čas blížící se třem hodinám. Kubu, který mě v pátek vyzvedával, ale vítám zachumlaný do deky se slovy: „Něco na mě leze, woe, určitě jedu, ale jestli poběžím, to je ve hvězdách.“ V sobotní ráno u moře jsem se ze spacáku soukal s vcelku uspokojivými pocity, tak jsem poběžel. Ale raději jen „na pohodu“.

obrázek
Der Mann aus Prag „šťastně v cíli!“

Mnoho vítězů, žádný poražený

Na start se postavilo 259 borců a borkyň převážně z Německa a Polska. Zastoupeno bylo také Holandsko a – jak asi tušíte – Česká republika. Vítězí ostřílený matador Jaroslaw Janicki z Polska, držitel traťového rekordu, desetinásobný vítěz závodu, vítěz posledních pěti ročníků v řadě. A vítězí i každý, kdo přestál nástrahy přímořské trati, nota bene postavil-li se na start tak dlouhého závodu poprvé. Tímto prohlašuji, že jsem měl tu čest být u porodu dalšího maratonce Kuby (známého pod občanským jménem Jákob Jásir) a že mu co nejupřímněji připíjím na zdraví! Gratulace jak sviňa a těším se na další! :)

obrázek
Je třeba doplnit energii, bez ohledu na hladové pohledy malých děvčátek!

obrázek
Strandkorb nabízí zasloužený odpočinek pro unavené běžce

obrázek
Je to výlet do země, kde vítr znamená zítra

René Kujan foto
  • přečteno: 13593/13005×, 1 komentář
Usedom-Marathon aneb Každý běžec u moře vyléčí si své hoře! Usedom-Marathon aneb Každý běžec u moře vyléčí si své hoře! Usedom-Marathon aneb Každý běžec u moře vyléčí si své hoře! Usedom-Marathon aneb Každý běžec u moře vyléčí si své hoře! Usedom-Marathon aneb Každý běžec u moře vyléčí si své hoře! Usedom-Marathon aneb Každý běžec u moře vyléčí si své hoře!

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Šárka | 4. 6. 2016 21.10 hod. | 89.203.212.xx
Je to nejkrásnější místo na maraton,jaké znám.Milí lidé, výborní pořadatelé,
moře stále po pravoboku, a když vás večer chladivý Balt pohoupe ve svých vlnách...přestane vas všechno bolet a druhý den už zase vyběhnete
plni síly a naděje, že běžcem zůstanete napořád :-D

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Můj závod – jak se mi běželo

všechny články Můj závod – jak se mi běželo

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků