logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Máňa a Lojza rok 2 – když systém nefunguje, nebo jen na půl

Máňa a Lojza rok 2 – když systém nefunguje, nebo jen na půl

Předsevzetí jsou dobrá věc, systematická domácí příprava ještě lepší, ale jejich naplňování, to mnohdy bolí. A nesměl by to být ani Lojza, aby nebolelo moc! Máňa si přečetla, co večer Lojza napsal, usoudila, že to má hlavu a patu a řekla si, že pokud jde o ni, tak se tím bude rozhodně řídit. Jak ji známe, tak na to můžeme vsadit, ale Lojza, to je jiný kabrňák, na toho ani on sám nemá.

Než Lojza vyběhl, podíval se ještě jednou na svůj včerejší elaborát, pokýval hlavou, pochválil se: „Dobře jsi to Lojzíku napsal, dobře“, houkl na Máňu: „Tak jdeme, jdeme, už mě svrbí chodidla“, a ledva se obuli, vzala všechna jeho dobrá předsevzetí dráhu a Lojza s nimi. Vyběhl z domu, tedy vyběhl, přímo to napral a než se Máňa stačilo rozkoukat, tak jí zmizel za prvním rohem. Máňa si toho nevšímala a 3 minutky volně šla a až teprve pak se lehce rozeběhla. Přesně jak to včera Lojza nalinkoval. Pak přidala ještě 5 minut lehkého běhu, a když je končila, uslyšela najednou nějaké divné zvuky. Doběhla na roh a tam uviděla Lojzu, jak se snaží vyplivnout plíce. Sípal: „Jsem to zase nějak přepísk“. Máňa se začala lehce protahovat a po očku sledovala, co bude dál. Lojza stál opřený o klandr, snažil se předstírat, že cvičí, ale na první pohled bylo patrné, že se sotva drží na nohou. Máně trvalo protahování asi 5 minut, mezi tím se Lojza trošku sebral.

Máňa, pamětliva Lojzova trenýrkového plánu, začala dvěma minutami pomalého běhu, pak přešla do běhu rychlejšího. Pomalý běh s ní Lojza ještě stačil, ale místo běhu rychlejšího zvolil chůzi, a tak to šlo celých 26 minut. Máňa běžela chvilku pomaleji, chvilku rychleji a Lojzík chvilku šel a chvilku pomalu běžel, na víc už mu síly nestačily. Aspoň že ale tak.

Když skončili, jala se Máňa cestu domů vyklusávat, Lojza byl rád, že jde. Před domem se Máňa lehce protáhla, končila ve chvíli, kdy Lojza docházel. Houkla na něj: „Nezapomeň na protažení, já se doma zatím vysprchuju a namíchám nám oběma REGENER“. „Hm“, bylo vše, na co se Lojza zmohl. Horko těžko si protáhnul lýtka, pak protáhl stehenní svaly, pokusil se dotknout země a měl dost. Došoural se domů, zul boty, sedl si na botník a nějak mu nebylo do zpěvu. Zato z koupelny zněl Mánin zpěv :).

Lojza se došoural do kuchyně, opřel se o stůl, vzal do ruky láhev s REGENEREM a pomalými doušky upíjel. Mezitím Máňa skončila sprchování, šel do koupelny, a kdyby ho Máňa neupozornila, že by se měl nejdříve svléknout, tak se snad sprchoval tak jak byl. Když se osprchoval, cítil se už lépe, i proto, že si uvědomil, že zítra má – co se týče běhání – volný den a taky je čas zajít s kámošema k Medvídkům. Ledva si na to vzpomněl, nálada se mu hned zvedla.

K večeři si dal jen zeleninový salát, nějak neměl chuť na nic, co by neobsahovalo vodu a při tom přemítal, na co by neměl před sobotním závodem zapomenout. A protože si nebyl jistý, jestli by si všechno pamatoval, raději si to zase napsal:

 • V sobotu ráno se půjdu lehce rozcvičit. To znamená – dám si nejdřív 5 minut chůze, pak 10 minut opravdu volného běhu, protáhnu se a nakonec si zase dám 5 minut chůze
 • Připravím si běžecké boty, ponožky, tričko, funkční slipy, krátké elasťáky (lepší než trenky, v těch bych si při svých širokých stehnech jen tyto rozedřel do krve), náplast na bradavky, vazelínu, abych si před závodem namazal podpaždí a chodidla, číslo s čipem, půllitrovku nebublinatý vody – tu budu pomalu před závodem usrkávat (cca tak půl hodinky), rozhodně ji nevypiju najednou, to bych měl v žaludku rybník a voda by pak mohla chtít po vyběhnutí horem rychle ven
 • K obědu si dám jen těstoviny, s troškou drůbežího masa a smetanovou omáčkou a nealkoholické pivo
 • Po obědě si dám dvaciáše
 • Pokud budu mít hlad, tak si tak 2 hodinky před závodem dám vývar s troškou nudlí
 • Celý den budu průběžně pít
 • Až závod odstartuje, nikam se nebudu hrnout a poběžím pěkně zvolna, tak jako loni

Ve čtvrtek, nejpozději v pátek, se dojdeme s Máňou zaregistrovat, jednak abychom se pak nemuseli v sobotu nervovat a taky proto, že si budeme moci ještě vybrat trička v naší velikosti

V pátek si půjdu zaběhat a poběžím tak, jak jsem to měl v plánu dneska.

A co Máňa? Ta zkoukla, co Lojza napsal, konstatovala, že až na ty Medvídky je to super, ona že myslela, že si udělají společně hezký večer, ale když ne, tak že půjde s kolegy z práce na kulečník.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Máňa a Lojza

Začínáme s během

všechny články Začínáme s během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
 • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»
 • Tréninkové deníky – můžete si vložit vlastní plány : https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků