logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Baroko maraton – jak ho běžet?

Baroko maraton – jak ho běžet?

Ti, co běhají už dlouho a podívají se na profily tratí a na povrchy po nichž se běží, tak jim bude hned jasné, že na tomto maratonu nebo ½ maratonu si asi osobáčky nezaběhnou. A že pokud se chtějí dobře umístit v MČR veteránů, tak je lepší běžet od začátku s rozvahou a trošku přitaženou brzdou. Protože tady se nebude rozhodovat na začátku nebo v prostředku trati, ale spíše až na konci. A totiž, že nejlépe dopadnou ti, kteří ušetří síly a budou to moci rozbalit až v posledních 5ti či 7mi kilometrech.

Nástrahy trati

Vzdálenost

Tak to zcela určitě. Maraton ani půlmaraton nejsou žádné sprinterské závody a musí se běhat hlavou. To pořekadlo, které slýchám čím dál častěji z okruhu nejrůznějších sportů, ale i veškerého lidského činění: „Je to v hlavě, je to v hlavě“, tady platí s plnou parádou.

Na trať maratonu ani půlmaratonu se rozhodně nepostaví nikdo, kdo si nevěří, že to dá – prostě má v hlavě jistotu, že na to fyzicky stačí. Jestli pro to v tréninku udělal dost, tak to už je jiná.

Na trati Baroko maratonu však vám nebude soupeřem jen délka tratě, ale také zvlněný až kopcovitý profil a měnící se podklad!

Kopce

Kopce jsou super, když je umíte běhat. Jakmile se objeví kopec, nechtějte se s ním utkat, spíš k němu přistupujte jako k příteli. Vyběhněte ho ladně jako laně, neskákejte jak jankovití kolouši. Při výběhu kopce se snažte po povrhu lehce klouzat, moc se neopírejte do odrazu, zbytečně tím ztrácíte síly. Při běhu do kopce se snažte zapojit více ruce. Ruce by měly být ohnuty v pravém úhlu a pohybovat se jen nahoru a dolů v ramenním kloubu. Žádné pohyby do stran, jen dopředu a vzhůru. Při běhu do kopce se snažte pravidelně a zhluboka dýchat, celkově se snažte, aby to vypadalo, jako že se vznášíte.

Až poběžíte dolů, běžte stejným stylem jako nahoru, používejte běžeckou kolíbku. To znamená – noha při kontaktu s podkladem na něm spočine lehce na patě a pak se převalí přes celou oblast chodidla a odrážíte se z palcové hrany. Nezaklánějte se, buďte v mírném předklonu. Nebrzděte. Když poběžíte přes celé chodidlo, získáte tím lepší kontrolu pohybu, budete moci lépe reagovat na všechny nerovnosti na trase, z toho důvodu se také nedívejte do země, snažte se dívat střídavě pod nohy a tak 10 metrů před sebe. Váš běh se tak přirozeně zrychlí, aniž byste museli zvyšovat své úsilí.

Střídající se povrch

Po hladkém asfaltu se noha odvaluje jedna báseň, po lesních cestách a po šotolině už to jde mnohem hůře. Při stejně vynaloženém úsilí, zkuste si to s pomocí sporttesteru někdy vyzkoušet, poběžíte na silnici až o třetinu rychleji, než po měkkém a hrubém povrchu.

Jak si naplánovat tempo

Původně jsem měl v plánu na Baroko maraton zpracovat zvláštní rozpisy na dané cílové časy, pak jsem si ale uvědomil, že trať je natolik specifická, právě tím, co bylo popsáno výše, že by to bylo zcela zbytečné. Než tedy dělat zbytečnou práci, odkážu vás na přehled časů, které jsem zpracovával pro Pražský maraton s tím, že byste měli vzít při stanovení si časů, za něž tento maraton chcete běžet, všechno to v úvahu a stanovit si čas tak o 15 – 25 minut pomalejší, než by byl reálný na rovině a na trati, jejíž celý povrch by byl pokryt asfaltem.

Určitě vám ale neuškodí, když si přečtete i článek Jak nehodit půl roku přípravy na maraton do kýblu

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (16 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Marketa | 9. 9. 2013 15.23 hod. | 143.28.232.xx
Pekny clanek, objevila jsme ho sice az po teto sobote, kdyz jsme si dali Baroko jakozto svuj prvomaraton, ale vse co je v nem napsano je 100% platne :)

MartinHa | 9. 9. 2010 13.03 hod. | 88.208.109.xxx
A jak ho mám Miloši běžet, když ještě v sobotu večer běžím 10 Km Metro Běh? To si asi nedám dvě pivka po doběhu. Až večer. Martin

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Začal jsem běhat, ale ať dělám, co dělám, zrychlit nedokážu! Co mám dělat, abych běhal rychleji? : Dobrý den. Tenhle článek se mi opravdu moc líbí. Našla jsem se v něm krásně a aktuálně bych k tomu…»
  • Zjisti svůj startovní handicap a vyběhni. Šestý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Sorry za odbočku, to musí být nesmysl, ty časy fotbalistů, ne ? "Ve Slavii jsou nároky na…»
  • Stabilita při běhu, aneb co taky může způsobit nevhodná běžecká obuv. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : S letitým odstupem musím dát Miloši za pravdu.Maximalistická obuv,konkrétně model Clifton od Hoka…»
  • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : Souhlas, není taky špatný vajíčka udělat na sádle a kokosak si dát do kafe. »
  • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : No jistěééé. Hned jsem si šel udělat dvě vajíčka na měkko (no, byly trošku spíš na tvrdo, ale…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků