logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Není nad to (za)dýchat z plných plic

Není nad to (za)dýchat z plných plic

V mém srdci už není jaro. Je léto … Má opojná touha již nemaluje snovými barvami tajemné dálky, mé oko je spokojené s tím, co je tady, neboť se naučilo vidět … Dychtím po tom, být zralý. Jsem připraven zemřít, připraven znovu se narodit. Svět se stal krásnější. Hermann Hesse – Tajemství duše
Jogíni už to objevili dávno, joggisti na to přišli podstatně později (tak před 60 lety), otcové – to zní blbě, když u zrodu byl muž a žena… Takže jinak – rodiče H.E.A.T. Programu Max Grossi a Marika Moretti smíchali dva způsoby, jak dobře (za)dýchat – jógu a jogging, v jejich případě tedy spíše walking, ale do kopce, takže, když to rozjedou, tak mnohý joggista má co dělat, aby to udýchal :). Ale jinak nejen člověk je tvor, který potřebuje proplachovat plíce a jejich prostřednictvím celé tělo kyslíkem, i takový kůň či pes se dokážou pěkně zadýchat :), když nemají pravidelný trénink.

Když se (za)dýcháváte pravidelně, pak si na to zvyknou nejen vaše plíce, ale ocení to celej člověk, tedy vezmu-li to odspoda – nohy, břicho, hruď, ruce, záda, ramena, krk a nakonec i ta stále se bránící a protestující HLAVA. Na druhou stranu se nemá nic přehánět, takže o tomto víkendu jsem měl absolvovat druhou část instruktorského kurzu na H.E.A.T. Program, ale když jsem přijel v pátek večer na Hůru, byl jsem po tom měsíci, kdy jsem neměl v podstatě jediný volný víkend, ale v podstatě ani jediný volný den, kdy bych mohl regenerovat a nic nedělat, tak vyždímaný, že jsem si řekl, že budu ctít první zákon zdravého životního stylu – POSLOUCHEJ SVÉ TĚLO, a dám si pauzu. A protože stejný první zákon platí i u H.E.A.T. Programu, tak jsem sedl a napsal SMS, že je mi líto, ale co bych to byl za instruktora, kdybych sám porušoval zásady, které ctím a hlásám a tak si dávám pauzu a tu druhou část udělám až v listopadu. Sice budu kvůli tomu muset jet až do Olomouce, ale aspoň budu mít víc času to vše vstřebat, a těch pár stovek kilometrů autem mě nezabije, zatímco nerespektování potřeb mého těla by mě sice asi taky nezabilo, ale mohl bych to dlouho pociťovat.

Takže si vezmu košík na houby a poprvé na ně letos skutečně vyrazím, ne jako běžec, ale jako houbař. Pak, když budu mít chuť, se půjdu projít jen tak a při tom si budu užívat přítomnost – tady a teď a možná, jestli mě něco vtipného nebo duchaplného napadne, tak vám to večer, v pokračování tohoto zamyšlení, sdělím :). Ale teď už zavírám vajíčko a jdu se toulat …

Houbaření bylo boží.

obrázekobrázekobrázekobrázekobrázek

Les mě přijal do své náruče, a byť jsem vyrazil jako „správný houbař“ až kolem jedenácté hodiny, štědře mě obdaroval. Bylo toho cca 3,7 kg :). V lese byla idyla, nikde nikdo, ostatní houbaři už dávno doma čistili ranní úlovky, mezi stromy profukoval chladivý vzduch, mezi větvemi prolétávaly houfy sýkorek, přičemž radostně štěbetaly. Tu a tam mi sluneční paprsek ukázal, kde sedí pěkný suchohřib či kozák, jak říkám – idyla. Většinou při houbaření projdu lán lesa, ale dneska mi na tom jednom místě bylo natolik dobře, že jsem neměl potřebu nachodit kilometry a navíc to ani dost dobře nešlo. Sotva jsem zavřel nůž, strčil ho do kapsy, už jsem ho zase vytahoval a otevíral. Proplétal jsem se chvíli mezi mladými břízkami, chvíli mi padalo za krk smrkové jehličí, pak jsem se houpal na mechovém koberci, aby za chvíli nad mou hlavou šustilo dubové listí. Prostě bylo to boží a byl jsem tuze rád, že jsem se rozhodl naslouchat svému tělu a dát si pauzu. V hlavě mi při tom všem znělo:
Kdo jsi smutný a daleko od svých, přečti si občas nějaký dobrý citát nebo báseň, vzpomeň si na krásnou hudbu, krásnou krajinu, okamžik svého života, který byl čistý a dobrý! A uvidíš, pokud to bereš vážně, že se stane zázrak, hodina se rozjasní, budoucnost bude veselejší a život milovanější! Hermann Hesse – Tajemství duše

Přitom jsem nebyl vůbec smutný a taky jsem si v tu chvíli dovolil s Hermannem Hessem nesouhlasit, protože člověk, prožívající naplno přítomnost – každý přítomný okamžik, většinou smutný nebývá, nemá na to kdy, protože žije-li TADY A TEĎ, je životem lapen a vůbec nemá čas hodnotit, zda je to dobré nebo to dobré není. Prostě to je tak, jak je a jak to být má. V tu chvíli jsem si znovu řekl, že jsem udělal moc dobře, že jsem si dal tu pauzu, protože člověk bez ohledu na to, zda žije TADY A TEĎ, žije minulostí či budoucností, má stejně stále tendenci upalovat kupředu, i když je v daném místě v dané chvíli spokojený, šťastný, naplněný … pořád vyhlíží, co bude dál … a jestli tam to nebude ještě více nej … protože:
Člověku je, zdá se, vskutku dána jen jedna naděje – nemůže sice změnit svět a druhé, ale může do jisté míry změnit a zlepšit alespoň sám sebe, a na těch, kteří to dělají, spočívá ve skrytu spása světa. Hermann Hesse – Tajemství duše

obrázek

Jak vidno, pořád je to jen na nás a našich rozhodnutích, takže nám zase nezbude nic jiného, než pěkně ruce na bradavky a vyrazit se pěkně (na)dýchat čerstvého luftu :) …

Miloš Škorpil foto
Není nad to (za)dýchat z plných plic Není nad to (za)dýchat z plných plic Není nad to (za)dýchat z plných plic Není nad to (za)dýchat z plných plic Není nad to (za)dýchat z plných plic Není nad to (za)dýchat z plných plic

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků