logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Hodnocení a směřování k lepším běžeckým zítřkům

Hodnocení a směřování k lepším běžeckým zítřkům

Pro to, abychom mohli cokoliv vykonat, potřebujeme motor, potřebujeme zadání, potřebujeme cíl a cestu, jak jej dosáhnout. Tohle vše se zdá naprosto jasné a naprosto jednoduché, každý z nás ale ví, že naplnění vlastních snů a cílů už většinou jednoduché vůbec není!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 20.9.2010

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Každý má SVOU CESTU
    1. Jirkův dlouhý běh ke krátkému maratonu

Letošní sezóna za chvíli skončí, ještě se však poběží řada závodů, na nichž si mnozí z vás chtějí zaběhnout kvalitní výkony, neřkuli osobáčky. Pokud patříte mezi ty, co mají ještě svůj vrchol před sebou, tak následující slova si jen přečtěte, ale příliš o nich zatím nepřemýšlejte. Vraťte se k nim, až budete mít ten svůj závod za sebou – teď se plně soustřeďte na svůj cíl a na cestu, která vás k němu dovede.

Každý má SVOU CESTU

Každý z nás musí jít/běžet svou vlastní cestou, to neznamená, že bychom neměli zkoušet nové věci, které objevili jiní/jinde, ale měli bychom je začleňovat do svého života s rozvahou, tedy ve chvíli, kdy cítíme, že tohle je pro nás to správný vořechový, že tohle nám sedí a ne proto, že to sedí někomu, koho považujeme za hvězdu. Život je takový náš „kouč" a jako správný kouč nás směřuje, navádí na cestu, ale nikdy nám neřekne – nepřikáže: PO TÉHLE CESTĚ MUSÍŠ JÍT/BĚŽET! Kouč – trenér, výživový poradce, psychiatr, psycholog by měl jen naznačit – ukázat, ale rozhodnutí musí nechat na vás. Velmi často však v životě narazíte na ty, kteří nejlépe vědí, co je pro vás dobré – vycházejíce z toho, že co je dobré pro mě, musí být dobré i pro tebe. Jakmile se ve vašem životě objeví takový člověk, rychle od něj upalujte, pokud vás na něco navede, tak jen na slepou kolej. Správný kouč … vás bude štvát, budete si možná říkat, že jste zbytečně vyhodili své peníze, právě proto, že vám NIKDY neřekne – UDĚLEJ TO ČI ONO, stejně jako vám to NIKDY předem nenaznačí ŽIVOT. Až ve chvíli, kdy to uděláte, až ucítíte volnost bytí, až tehdy poznáte, že to byl krok správným směrem … a to je to, oč tu běží … to objevování … to nalézání … nové objevování … nové nalézání …

Jirkův dlouhý běh ke krátkému maratonu

Jeden příběh za všechny. Ten příběh trval dva roky a v sobotu v Kladně měl svůj happy end …

S Jirkou jsem se seznámil před dvěma roky. Chtěl připravit na maraton pod 4 hodiny. Maraton si před tím „ochutnal“, ten ho chytil a tak mu chtěl přijít na kobylku. Před tím už ale hrál léta squash. V něm začal taky úplně od píky – od porážky k porážce, ale časem se vypracoval a začal vítězit. On je to takový rváček, prostě potřebuje vyhrávat, už kvůli tomu, že se s ním život v posledních letech moc nemazlil a zasazoval mu docela kruté rány, takže maraton měl být tím, v čem životu ukáže!

Bohužel takhle k životu a tím spíše k maratonu přistupovat nejde. Jirka není hloupý, jen prostě nesnáší porážky a rád vyhrává!
Takže, kromě tréninku na maraton ještě trénoval squash, mezi tím jezdil na kole a zachraňoval firmu. Na jednoho člověka docela dost. Ke všemu ještě mu při maratonu docházela energie. Ona by mu nedocházela, kdyby poslouchal. On teda poslouchal, ale protože je rváček, tak nedbal :).
Odběhl jeden maraton, druhý, třetí a všechny končily dost bídně – doběhl sice všechny, ale dostal pěknou nakládačku. Říkal jsem mu vždycky, aby to rozeběhl rozumně a pak pokud to bude dobré zrychlil, on však pokaždé závod rozjel a pak pomalu umíral.

Letos si dal jako hlavní cíl maraton v Athénách, na Kladno se přihlásil jen jako na „tréninkový" dlouhý běh před ním. A světe div se, ONO TO TAM PADLO.
Protože to běžel jen jako trénink, nezávodil se sebou, rozeběhl to rozumně … běžel, běžel a běžel a bylo to tam. Zaběhl pod 4 hodiny, otázka je, jestli to v Athénách potvrdí, když to tam poběží jako závod, ale to už bude jiná historie. Každopádně Jirkovi gratuluju a přeju mu, aby těch maratonů, které budou začínat 3, zaběhl ještě hodně.

No a vy máte domácí úkol: přemýšlet nad tím, proč to tam Jirkovi spadlo, když od toho vlastně ani moc nečekal?

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (7 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Petr Syblík | 20. 9. 2010 7.02 hod. | 85.71.38.xxx
Běžet s „čistou hlavou“ je zážitek k nezapomenutí. Kladno jsem běžel jen tak, protože ten závod mám rád. A výsledek? Radost, radost, radost :)

fotoMiloš Škorpil: Je radost, když k radosti stačí mít jen radost – z běhu :)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
  • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků