logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecký naturismus aneb Kdy poběží Škorpil nahý?

Běžecký naturismus aneb Kdy poběží Škorpil nahý?

V poslední době probíhají v běžeckých časopisech i mezi samotnými běžci vášnivé diskuse o běhání naboso. Běžecká škola, fakticky určující hlavní trendy běhu u nás, jde však ještě mnohem dále: když běhat bez bot, tak i bez oblečení!

Celé to už postupně předznamenávalo Milošovo zářijové téma návratu ke kořenům (kořen- lat. radix, proto jít ke kořenu = být radikální). Kořeny běhu a dalších disciplín hledejme samozřejmě ve starověkém Řecku; no a každé školou povinné dítě ví, že Řekové ve svých sportovních hrách soutěžili nazí…

Běžecká škola se proto v nejbližší době přejmenuje na Běžecké gymnasium (z řec. gymnós = nahý). Učitel jde vždy příkladem svým žákům; vůbec tedy nepochybujeme o tom, že průkopníkem staronové formy běhání – běžeckého naturismu – bude právě sám Miloš. Kdy a kde své první naturistické běhání odstartuje? Zatím to úzkostlivě tají, ale jedno je jisté už teď: Škorpilův „nuda běh“ – to nebude žádná nuda!

Profesor Naked, jenž se zřejmě jako jediný odborník na světě běžeckým naturismem vědecky zabývá, udává ve své studii „Běhejme nahoře i dole bez“ celou řadu důvodů pro nahý běh. Tak především je výrazně levnější, ušetříme totiž několik tisíc ročně za drahé běžecké boty a tzv. funkční oblečení. Salomon, Nike, adidas, Asics, Reebok a další světové firmy se proto všemožně (a zatím úspěšně) snaží jeho poznatky před běžeckou veřejností zatajovat.

Běh bez oblečení je – jak dále uvádí profesor Naked – také mnohem zdravější. Nemůžeme při něm nastydnout ve zpoceném tričku, nemáme odřeniny, opruzeniny a vlky. V létě jsme po něm opálenější a v zimě otužilejší. Krom toho ušetříme spoustu času, protože se po „natur-běhu“ nemusíme dlouze vysvlékat z propocených věcí, když jdeme do sprchy či do sauny.

Při běhání beze všeho si opravdu odpočineme od pracovních a rodinných problémů – nemáme totiž kam dát mobil (nejsme klokani, takže neoplýváme žádnými tělesnými kapsami, a nepříjemné pocity z ledvinky upnuté na holém těle za to fakt nestojí). Jediný, kdo si při běhu v rouše Adamově psychicky neodpočine, je 12HonzaDe, který běhá stále s  mobilem v ruce :).

To, že natur-běžec s sebou nevláčí zbytečné dekagramy oblečení a obutí, se samozřejmě projeví také jeho zlepšením v tréninku a následně při závodech. Nedaří-li se vám tedy vylepšit své osobní rekordy systematickým tréninkem, zahoďte nejenom tréninkový plán, ale hlavně běžecká trička, bundy, elasťáky a boty – a osobáky jsou tu hned!

Závěrem choulostivá oblast přirozeného běhu: přirození. Zdánlivé problémy s vnějšími genitáliemi se při běhání – jak uvádí profesor Naked ve zmiňované studii – ve skutečnosti stávají další výhodou. Odhalená mužská pýcha plní funkci metronomu; pravidelné střídavé poplácávání o stehna navíc umožňuje lepší prokrvení a zabraňuje nadměrné ztrátě velikosti.

Nezakrytá ženská prsa zase způsobují žádoucí proudění vzduchu, čímž (analogicky s vějířem) ochlazují tělo a obličej. Nahé běžkyně se proto méně potí; nepotřebují tedy žádné čelenky, ba dokonce si mohou dát i drahý make-up, neboť se jim vůbec nerozteče.

a stejně je všechno jinak, jak je patrné z odkazu, který poslala mapo Odkaz k tématu

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 29155/28025×, 2 komentáře

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Ten,který běhá v botech | 25. 9. 2010 10.34 hod. | 89.29.99.xx
profesor John Smith z NY jde ve své studii ještě mnohem dál.Popudem pro jeho práci byla myšlenka jakéhosi dr.Štrosmajera"kdyby hloupost nadnášela"...Chybí mu již pouze dva měsíce praktických testů,aby se tato myšlenka stala skutečností.Testovaný vzorek tvoří bosáci naboso.Největší šanci mají jednoznačně zbabělci,kterým se nechce běhat naboso po strništi.A tak řeší z kteréže to pneumatiky si mají vyřezat podrážku a jakým provázkem ji vlastně přivázat k chodidlu.Zda konopným,či nylonovým?

průkopník | 25. 9. 2010 8.44 hod. | 88.101.112.xxx
Na jeden důležitý fakt Milan zapoměl, zapoměl připomenout, že na závodech mají nuda běžci zaručeno, že nikdy nebudou mimo zájem médii, tedy do té doby než se nuda běh rozšíří natolik, že budou zajímaví ti, co budou ještě tvrdohlavě a jako výjimky odmítat tuto změnu a budou nadále běhat oblečeni. Pak je zaručen dobrý výsledný čas, který podnítí útěk před strážci „mravnosti“ a pořádku :) … a jistě se toho najde ještě mnohem víc

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků