logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecký rok

Běžecký rok

Ono by to asi lépe znělo běžcův rok, ale to by se mohly cítit upozaďovány běžkyně, takže to bude běžecký rok. Ono je to v podstatě jedno, stejně budeme pořád běhat všichni, tedy mladí, staří, ženy, muži, když na to přijde, tak i děti či kmeti. Prostě ať si běhá kdo chce, kam chce … Běžecký rok je a bude seriál o tom, jak běhat, jak běhat celý rok, jak se připravovat v období, kdy se člověk nechystá na závody. Nebude to jen o tréninku, ale bude to takový, alespoň se o to pokusím, lexikon, kde se budete moci dočíst či shlédnout informace, které by měl každý, kdo se pustí vážně do běhání, vědět a znát.

Je možné, dokonce je to zcela jisté, že se zde objeví věci, které už na Běžecké škole vyšly, nebo se objevily v jiných článcích. Slibuji, že nebudu od sebe opisovat, takže pokud k tomu dojde, tak to bude podáno určitě jinak než dříve. Nakonec spousta věcí je sice neměnných, ale na druhou stranu jiné věci se mění. Život mě naučil, že trvat na tom, co jsem řekl nebo napsal dříve, když nové skutečnosti říkají, že to je trošku jinak, je hloupost a člověka to dovede jen k tomu, že se zastaví a ustrne, což bych rozhodně nerad.

Pozávodní období – čas regenerace, ne klidu

Pokud si člověk přečte, že poté, co skončilo závodní období, by se měl věnovat zejména regeneraci, má většina lidí za to, že se na čas na všechno vyflákne a bude se jen válet, dlabat, slavit a tučnět :). To je hluboký omyl. Kdybychom všechno tohle udělali, tak po těch 4 – 6 týdnech, kdy tohle období trvá, bychom zjistili, že jsme ztrouchnivělí víc, než když jsme se před lety začali hýbat.

Tělo je hrozná mrcha. Na zápřah si zvyká dlouho, brání se, než jej přesvědčíte silou vší své vůle, že: „Hele, takhle už to bude napořád, nemá cenu se tomu vzpírat, určitě se ti to zalíbí …" Jakmile ho necháte chvilku ladem, hned si osvojí staré dobré pořádky. Začne vás píchat tuhle a támhle. Co chvíli máte pocit, že vám nějak šelestí na průduškách, srdce si bije každou chvilku jinak, jako by vám tělo naznačovalo, že už je unavené a staré a zaslouží si trvalý odpočinek. Houbeles si zaslouží, jen vás zkouší. Zkouší vás stejně jako dítě, jestli mu nakonec dopřejete tu zmzku, colu, hambáč, čokoládu, medvídka mývala … Bude na vás zkoušet prostě všemožné triky, aby vás odradilo od dalšího běhání či jiného hýbání se.

Ono není tou mrchou ani tak vaše tělo, ale hlava, protože ve chvíli, kdy jste začali běhat a začali jste tělo poslouchat, začali jste mu dělat dobře, hlava ztratila své výsadní postavení vodiče, kolem něhož se vše točí, který určuje, kam se půjde, co se bude dělat. Ve chvíli, kdy zcela vypustíte pohyb, naskočí do sedla a začne vás zase rajtovat, a protože vás zná až do morku kostí, je těžké ji z toho sedla vyhodit. Proto je důležité i v době regenerace se alespoň 3x týdně, byť minimálně, ale hýbat. Nemusíte nutně běhat, můžete vyzkoušet i jiné sporty, ale hýbat se to chce!

Období harmonizace – vyrovnání

V závodním období, v období, kdy člověk směřuje všechny své kroky k určitému cíli, se snadno stane, že jednu část svého těla, či některé části těla, zatěžuje více než druhé. To má vliv na vznik dysfunkcí. Dysfunkce těla vznikají buď přetížením určitých partií těla nebo naopak jejich ochabnutím. Tyto dysfunkce nejsou jen ploché nohy, kladívkové prsty, ostruhy, tedy „nemoci" postihující nohu – oblast chodidla, či jeho nejbližšího okolí. Dysfunkcemi může být postižen i ostatní pohybový aparát. Třeba „oblíbený" uskřípnutý zadek můžete „získat" tím, že si poškodíte nadměrnou zátěží svalová vlákna, nebo jste z různých důvodů vyoseni, což způsobí buď uskřípnutí některého z nervů, nebo přetížení jedné stany těla. Období harmonizace – regenerace je vhodné využít k návštěvě fyzioterapeuta, který vás srovná a poradí vám regenerační, případně posilovací cviky, jimiž tělo uvedete ve svalový soulad – zharmonizujete jej ve všech směrech. Nahoře – dole, vlevo – vpravo.

Lázně a welness nejsou jen procedury, ale i pohyb

Lázeňství dneška, to už nejsou křížkové lázně, nebo nejsou jen křížkové lázně – tedy honění bycha poté, kdy nám zdraví proklouzává mezi prsty. Lázeňství dneška, to je především prevence. Jistě, prevenci vám nikdo nezaplatí – bohužel, ale na druhé straně moderní člověk ví, že investice do vlastního zdraví je tou nejlepší investicí vůbec, protože, když nebudeme zdraví, nevyděláme si na nic, co je pro nás zbytné, ale ani na to nezbytné!

Návštěvou lázní můžete „zabít" několik much jednou ranou

 • odpočinete si v příjemném prostředí
 • zregenerujete po sezóně
 • vyléčíte neduhy, které vás v průběhu roku trápily
 • vyčistíte tělo i ducha od nánosů běžného života (léčivé prameny, léčivé síly lidí i přírody) – energie vám v těle zase začne řádně proudit
 • projdete si – proběhnete krásná, nová, vámi dosud nepoznaná místa
 • najdete zde fyzioterapeuta, který vás srovná; maséra, který udělá dobře vašim svalům a vazům; můžete zde absolvovat všechny léčebné procedury, na něž jste v průběhu roku mysleli, že by vám prospěly, ale na něž jste si nedokázali najít čas
 • zrekapitulujete, co vám rok dal či vzal, a vytýčíte si novou cestu – nový cíl
  • Miloš Škorpil foto

   Hodnoť článek

   5 z 5 hvězd líbí se mi (4 hodnocení)

   Bookmark and Share

   Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas91
Asics128
Brooks18
Inov-854
Icebug5
Hoka One22
Mizuno53
Newton5
NB21
Nike58
Salming354
Salomon40
Scott3
Vibram Fivefingers8
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce47
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

 • Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky : uplna parada na tychto clankoch je to, ze v nedelu pobezim svoj prvy polmaraton v Bratislave a tak…»
 • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »
 • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
 • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
 • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků