logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

O cestě

O cestě

a vlastně i o hledání sebe sama a toho, co chceme a kým jsme.

Manažeři a šéfové nás neustále zavalují úkoly, které ideálně vedou k nějakému cíli. Zkusili jste se někdy pozastavit nad tím, jak ten konkrétní úkol přispívá ke splnění cílů, které máte vy, firma nebo dokonce společnost kolem vás? Já to již mnohokrát zkusil a nebylo to úplně radostné poznání.

Koučové s vámi budou zkoumat cíl jako takový, zjišťovat, jestli cíl má všechny „náležitosti“ (specifický, měřitelný ... no však to znáte). Na první pohled to vypadá celkem dobře. Ale když se této fázi nevěnuje náležitá péče, tak cíle, které máme, vůbec nemusí být naše a vlastně to nemusí být ani cíle, ale pouze jen myšlenky, které se za cíl vydávají. Dana to velmi dobře popsala v článku „To je můj běh“, kdy momentální nápad se proměnil v jakýsi cíl, který možná nebyl až tak důležitý, jak se zprvu zdál. Takže nejen úkoly, ale i cíle nás mohou klamat, tak co s tím?

Pro odpověď možná nemusíme chodit až tak daleko, co třeba jen do pohádek. Cílem Honzů bývá dojít si pro nějakou tu princeznu, ale upřímně, kolik času v pohádkách je věnováno svatbě a jejich dalšímu společnému životu? Celou pohádku se budete pravděpodobně dívat na to, jak Honza jde cestou necestou, překonává nástrahy, pomáhá slabším a je rád, že se mu to daří. Princezna na konci cesty je takový příjemný „bonus“. V mnoha ohledech takový Honza naplňuje již okřídlené „cesta je cíl“, užívá si cestu a jakoby mimochodem k nějakému cíli dojde.

Jak už to tak chodí, v pohádkách je vše mnohem jednodušší. Ve skutečnosti žijeme ve světě „extrovertního spiknutí“. Lidé se chlubí svými úspěchy (tedy splněnými cíli), nejúspěšnější jsou mluvkové, kteří jsou nejvíc vidět. Dokonce i televizní seriály nám nabízejí zrychlený akční život a snaží se nás přesvědčit, že podobný život chceme žít. Co myslíte, jak by v dnešní době byl úspěšný seriál, kde je pětiminutový nádherný záběr na to, jak bílý pes Goro bezcílně běží po pláži?

Dálkový běh bych naopak zařadil mezi výrazně introvertní aktivity. Všimli jste si, že i když běháte ve skupině, jsou často chvíle, kdy všichni mlčí a jsou uzavřeni ve svém světě? Jsme pouze se svými myšlenkami, létáme v jiných dimenzích, užíváme si neobyčejně krásných obyčejných věcí, jako je šum lesa, mokrá tráva... V těchto okamžicích jsme svoji, smířeni sami se sebou a svými momentálními možnostmi.

Pojďme si tyto chvíle užívat. Tyto chvíle jsou totiž tím, co nám zůstane z naší cesty za maratonskou princeznou. Cesta za ní bývá dlouhá a trnitá, potkáváme mnoho bludných kořenů a strašáků, stejně jako Honzové v pohádkách pomáháme ostatním a vzájemně se podporujeme. Píšeme o svých pocitech, sdílíme radosti i bolístky a vytváříme běžeckou komunitu kamarádů a přátel, na které je spolehnutí. Není snad právě toto naše cesta a cíl?

Já již vím, že mým cílem je právě ta cesta, po které jdu. Osobní rekordy jsou jistě příjemné, ale mnohem příjemnější je užít si každý běh a celou tu dlouhou cestu za cílem v dálce. A kterou cestou jdete vy?

Eda Kunce foto

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano127
Ne38

kde se diskutuje

  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »
  • Pohyb – nejlepší lék na hyperaktivitu dětí : tak mě přesně řekla včera moje dcera když sem sní chtěl opakovat angličtinu " tati já chci…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků