logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

O cestě

O cestě

a vlastně i o hledání sebe sama a toho, co chceme a kým jsme.

Manažeři a šéfové nás neustále zavalují úkoly, které ideálně vedou k nějakému cíli. Zkusili jste se někdy pozastavit nad tím, jak ten konkrétní úkol přispívá ke splnění cílů, které máte vy, firma nebo dokonce společnost kolem vás? Já to již mnohokrát zkusil a nebylo to úplně radostné poznání.

Koučové s vámi budou zkoumat cíl jako takový, zjišťovat, jestli cíl má všechny „náležitosti“ (specifický, měřitelný ... no však to znáte). Na první pohled to vypadá celkem dobře. Ale když se této fázi nevěnuje náležitá péče, tak cíle, které máme, vůbec nemusí být naše a vlastně to nemusí být ani cíle, ale pouze jen myšlenky, které se za cíl vydávají. Dana to velmi dobře popsala v článku „To je můj běh“, kdy momentální nápad se proměnil v jakýsi cíl, který možná nebyl až tak důležitý, jak se zprvu zdál. Takže nejen úkoly, ale i cíle nás mohou klamat, tak co s tím?

Pro odpověď možná nemusíme chodit až tak daleko, co třeba jen do pohádek. Cílem Honzů bývá dojít si pro nějakou tu princeznu, ale upřímně, kolik času v pohádkách je věnováno svatbě a jejich dalšímu společnému životu? Celou pohádku se budete pravděpodobně dívat na to, jak Honza jde cestou necestou, překonává nástrahy, pomáhá slabším a je rád, že se mu to daří. Princezna na konci cesty je takový příjemný „bonus“. V mnoha ohledech takový Honza naplňuje již okřídlené „cesta je cíl“, užívá si cestu a jakoby mimochodem k nějakému cíli dojde.

Jak už to tak chodí, v pohádkách je vše mnohem jednodušší. Ve skutečnosti žijeme ve světě „extrovertního spiknutí“. Lidé se chlubí svými úspěchy (tedy splněnými cíli), nejúspěšnější jsou mluvkové, kteří jsou nejvíc vidět. Dokonce i televizní seriály nám nabízejí zrychlený akční život a snaží se nás přesvědčit, že podobný život chceme žít. Co myslíte, jak by v dnešní době byl úspěšný seriál, kde je pětiminutový nádherný záběr na to, jak bílý pes Goro bezcílně běží po pláži?

Dálkový běh bych naopak zařadil mezi výrazně introvertní aktivity. Všimli jste si, že i když běháte ve skupině, jsou často chvíle, kdy všichni mlčí a jsou uzavřeni ve svém světě? Jsme pouze se svými myšlenkami, létáme v jiných dimenzích, užíváme si neobyčejně krásných obyčejných věcí, jako je šum lesa, mokrá tráva... V těchto okamžicích jsme svoji, smířeni sami se sebou a svými momentálními možnostmi.

Pojďme si tyto chvíle užívat. Tyto chvíle jsou totiž tím, co nám zůstane z naší cesty za maratonskou princeznou. Cesta za ní bývá dlouhá a trnitá, potkáváme mnoho bludných kořenů a strašáků, stejně jako Honzové v pohádkách pomáháme ostatním a vzájemně se podporujeme. Píšeme o svých pocitech, sdílíme radosti i bolístky a vytváříme běžeckou komunitu kamarádů a přátel, na které je spolehnutí. Není snad právě toto naše cesta a cíl?

Já již vím, že mým cílem je právě ta cesta, po které jdu. Osobní rekordy jsou jistě příjemné, ale mnohem příjemnější je užít si každý běh a celou tu dlouhou cestu za cílem v dálce. A kterou cestou jdete vy?

Eda Kunce foto

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví34
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice92
Více času na sebe9
Více času na rodinu4
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou29

kde se diskutuje

  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»
  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : Ahoj všem K tomu mrazu, dnes ráno jsem si dal svých obvyklých 4,75km kolem Labe a bylo to bezva, od…»
  • Jak je to tedy s tím hladem, aneb Intermittent Fasting. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Jesliže vycházím z "nejím, když nemám hlad" a doplním k tomu "jím, když mám…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Díky za článek,jak napadl sníh,tak jsem řešil jak běhat na lyžích a bez nich. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků