logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Chléb a hry, aneb dejte lidem životní náplň a budou méně vybíraví – Jiří Černý

Chléb a hry, aneb dejte lidem životní náplň a budou méně vybíraví – Jiří Černý

V Římě, ať byl tento stát jakkoliv despotický, věděli jedno. Věděli, že člověka je třeba něčím zabavit a něčím nakrmit, a to platí dodnes. Člověk, který si hraje – nedělá blbiny, a když má ještě plný talíř, tak vám je ochotný lízat ruku. Za pár dní budou komunální volby. Nechci a nebudu dělat žádné straně reklamu, ostatně si myslím, že komunální volby jsou hlavně o lidech, kteří chtějí něco změnit, něco dělat pro ostatní. Mám čtyři kamarády, kteří kandidují, a tak se jich zeptám na pár otázek, které mě zajímají. 3 z nich kandidují v Chebu a jeden v Adamově, což pro neznalé je kousek od Brna. A jdu se ptát.

Čtvrtým z našich kandidátů je Jiří Černý, který provozuje v Chebu trinityclub, spolupořádal s námi Sportovní odpoledne a i jinak má skvělé nápady jak přivést lidi k pravidelnému pohybu a nejen to. Z následujícího rozhovoru pochopíte, že Jirka to má v hlavě srovnáné, ví co chce a má představu, jak na to a v neposlední řadě věří, že to jde ...

Něco o tobě

Proč kandiduješ?
Důvodů, proč jsem se rozhodl kandidovat do komunálních voleb města Cheb, je více. Má generace měla možnost žít část svého života v režimu hluboké totality. Po roce 1989 jsme ještě jako hodně mladí sledovali vývoj naší země a můžeme tak porovnávat to, co se po „sametové revoluci“ zlepšilo, či zhoršilo. Myslím si, že nastal čas, aby právě naše generace začala více zasahovat především do komunální politiky. Přestože je dnes většina lidí znechucena tím, co se kolem nás děje, bez našeho přičinění se nic změnit nemůže.
Všichni kolem sebe neustále slýcháme, co všechno se dělá špatně, jak by se co mělo změnit. Za každým kritickým názorem každého z nás by měl však následovat návrh, jak by se daná věc dala vyřešit či zlepšit. V průběhu všech dosavadních volebních kampaní jsou nám, občanům, předkládány sliby, které nejsou ani zčásti plněny. Je to jako rituál, který se opakuje každé čtyři roky. Proto nechci a nebudu nikomu slibovat nic, čím si nejsem jist, že dodržím.
Ale v každém případě cítím potřebu a chuť, zapojit se více do dění v našem městě. Šestnáct let pracuji ve zdravotnictví, jako záchranář. Díky této profesi jsem se zúčastnil zahraničních zdravotnických misí po ničivé vlně tsunami na Srí Lance, zemětřesení v Indonésii, či poslední velké přírodní katastrofě, zemětřesení na Haiti. Po zkušenostech, nabytých právě na těchto misích, jsem si více než kdy jindy stanovil žebříček hodnot a priorit v našem životě. Zdraví, rodina, schopnost pomoci druhému, schopnost budovat cokoli společně, schopnost komunikovat. To vše si všichni uvědomíme ve chvíli, kdy nás potká něco nepříjemného, něco, co nebudeme schopni vyřešit sami a budeme čekat, kdo bude ochotný nám podat ruku. Naše společnost na tyto základní lidské hodnoty často zapomíná.
Zdravotní péče ve světě je jiná, než si mnozí z nás myslí. Ve vyspělých státech je mnohem dražší a naopak v těch méně vyspělých není žádná. Odpovědně mohu říci, že je naší povinností vyvíjet snahu o to, aby právě v našem městě byla zachována zdravotní péče na co nejvyšší možné úrovni a hlavně, dostupná všem.
Kromě zdravotní péče by mělo vedení města Chebu věnovat zvláštní pozornost také budování možností pro trávení volného času obyvatel a především se zaměřit na mladou generaci. Za jediný účinný prostředek v boji proti času, tráveného u herních automatů, počítačů, proti drogám, považuji silnou podporu kulturních, společenských a sportovních akcí.
Město Cheb je městem, odkud v minulosti vycházely mnohé osobnosti jak kulturního, společenského, tak sportovního života u nás i v zahraničí. Během posledních dvaceti let je tomu naopak. I toto je potřeba změnit.
Určitě je třeba pozitivně hodnotit změny, týkající se především historické části města, ale i jeho okolí. Myslím, že každý občan Chebu vidí, že se mnohé změnilo k lepšímu. Co však není dobré, je bezpečnost a pořádek. Dokud v této otázce nezačneme více pracovat, lidé budou naštvaní a znechucení. Každý z nás občas prochází po nové pěší zóně. Každý z nás si musí všimnout, jaký nepořádek na této nové komunikaci v současnosti je. Každý z nás ví, že procházky v centru města po setmění nejsou příliš bezpečné. Je nutné více tlačit na příslušné instituce, aby přispěly k nápravě.
Považuji za nutné, vyjádřit se také k otázce bydlení v našem městě. V současnosti je pro naše obyvatele výhodnější bydlení v malometrážních bytech. Těchto bytů je v Chebu nedostatek a mladé, začínající rodiny, ale ani naši senioři, nemají možnost tyto byty získat. Je nutné podporovat výstavbu těchto bytů. Zastávám názor, že hlavně starším spoluobčanům máme my mladí co vracet. A je naší povinností se postarat o to, aby jejich podzim života byl důstojný a spokojený. I to je cílem mé podpory a podpory těch, kteří figurují na kandidátce Volby pro město Cheb.

Na jaké kandidátce kandiduješ?
Kandiduji na kandidátce Volba pro město

Myslíš, že máš šanci, pokud budeš zvolen, něco ze svých plánů, s nimiž do voleb jdeš, prosadit?
Cítím to jako šanci vyjádřit svůj názor. Když se mne kdokoli zeptá na podobnou otázku, vždy odpovím stejně. Chci se snažit podpořit dobré projekty. Věřím, že s podobným názorem jdou do voleb i ostatní kandidáti. Hlavně ti, kteří kandidují prvně stejně, jako já. Věřím, že se Chebu po volbách bude dařit.

Co si myslíš o titulku, jímž jsem uvedl tento předvolební seriálek, myslíš, že to platí i v dnešní době?
Snažím se čerpat z toho, co jsem doposud prožil. Z mého pohledu není ke zmíněnému titulku co dodat. Snad bych jen dodal, že pokud mají lidé co jíst a pít, se vším ostatním jsou schopni si poradit. Bohužel, není tomu vždycky a všude tak. A to bychom si měli vždy uvědomit. Žijeme ve společnosti, která nemusí řešit existenční problémy. Jsem názoru, že bychom si měli více vážit toho, kde a jak žijeme.

Životní styl – jeho důsledky

Běžecká škola je o zdravém životním stylu, tak by mě zajímalo, co si myslíš o tom, že pohyb resp. nedostatek pohybu je příčinou toho, že dnes ve státní kase chybí, a do budoucna bude chybět stále více peněz, protože budou muset být vydány na největší civilizační hrozbu, na léčbu obezity a nemocí, které s ní souvisí, jako je cukrovka, kardiovaskulární problémy, bolesti kloubů, páteře …?
Sám jsem se dal na cestu práce s lidmi, kteří již podobné problémy mají. Právě pro zmiňované obyvatele jsem spolu se svými blízkými vybudoval v Chebu sportovní centrum se širokou nabídkou služeb. Zaměřujeme se především na klienty s nadváhou, mládež, a učíme naše klienty základním druhům pohybu. Dokud si potřebu pohybu, ať je jakýkoli, každý z nás neuvědomí, nemůže myslet na to, že se bude mít lépe. Vždy budu podporovat jakékoli sportovní aktivity. I kdybych na to zůstal úplně sám.

Co si myslíš o tom, že přemíra techniky znamená, že se lidé méně hýbou, že je v důsledku jejího nasazování kde to jde devalvována lidská práce? Napadlo mě to, když jsem si pouštěl film o Švýcarsku, kde dělají řadu věcí s využitím přírodních sil. Vody – pily, zpracování mléka – oheň a další. Pravda, je to dražší, ale také je pak v těch produktech takto zpracovávaných energie přírodních zdrojů, ale i energie člověka, který musel přiložit své ruce k dílu. Dle mého názoru by to byl i jeden ze způsobů, jak řešit nezaměstnanost! Jak to vidíš ty a co s tím budeš dělat? :).
Sám s tím samozřejmě nemůžu udělat nic. Jsem však toho názoru, že technika je v mnohém potřebná a důležitá. Jen těžko kdokoli dokáže poukázat na to, kde její nasazení omezit a kde naopak rozšířit. Já sám se vždy hrozně rád vracím na místa, kam se technika dostala jen málo nebo vůbec. Mám na mysli například horské oblasti. Opět musím zmínit zkušenosti z misí v zahraničí. V oblastech, kde jsem pomáhal, jsou lidé většinou chudší a žijí pouze z toho, co si uloví a co si vypěstují bez pomoci vyspělé techniky. Několikrát jsem měl možnost s těmito lidmi pracovat a dělat vše, jak to dělají oni. Rozdíly jsou bezesporu patrné na první pohled.
Co se týká nezaměstnanosti u nás, myslím si, že práce málo není. Bohužel ne každý je ochotný dělat všechno. Není nic, co by dotyčné bez práce donutilo vzít i nezajímavou práci. Byť jen dočasně. O způsobu rozdělování sociálních dávek u nás raději psát nebudu. V mnoha případech jde čistě o zneužívání naší společnosti. Dovedl by si u nás kdokoli představit, že podobný systém vůbec neexistuje??? Podobných států je ve světě mnoho. Určitě bych nechtěl, aby se něco podobného dělo u nás. Jen si musíme uvědomit, že se nemáme nijak špatně a že by mohlo být i hůře. Jen pro to musíme něco udělat. I v tomto ohledu je před námi ještě spoustu práce.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Vladimír Dančo | 14. 10. 2010 14.57 hod. | 88.101.112.xxx
Tento článek potvrzuje to, že komunální politika není o politických stranách, ale o rozumných a odpovědných lidech. Jirka měl možnost zažít jak žijí lidé ve „třetím“ světě, že opravdu řeší existenční problémy a zároveň má možnost porovnat jejich problémy s našimi, ale to v podstatě není možné. My se zde zabýváme malichernostmi a pokud nebudeme více odpovědní za své životy, nikdy si neuvědomíme jaký luxus je, že se o nás má kdo postarat, když se my, z nějakého vážného důvodu, nemůžeme o sebe postarat sami.

fotoMiloš Škorpil: Naprosto s Vláďou souhlasím, a to, že i on kandiduje v Chebu, byť na kandidátce jiné strany, nebo právě proto, mě naplňuje nadějí v lepší příšťí.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků