logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Přeběh Ameriky – díl 1. – 5000 kilometrů z Los Angeles do New Yorku

Přeběh Ameriky – díl 1. – 5000 kilometrů z Los Angeles do New Yorku

Ti, kdo odebírali před lety Běžecký svět, si možná vzpomenou, že takřka tři roky vycházel na jeho stránkách příběh, který se odehrál na trase mezi Los Angeles a New Yorkem.

Základem příběhu je kniha, kterou napsal její přímý účastník, něco jsem si k tomu přidal, dílem jsem použil svoje zkušenosti z ultraběhání, dílem jsem nechal promlouvat fantazii. Věřím, že i po letech tento příběh má co dát těm, kteří si ho přečtou, takže od tohoto týdne každý pátek najdete na stránkách Běžecké školy další díl popisující, jak to tenkrát mezi Los Angeles a New Yorkem proběhli a nebo taky možná jak to proběhli jinde? :).

Místo úvodu

Transamerika 92 – byl v té době nejdelším během světa. Sen dvou mužů se naplňuje, nejsem si jistý, jestli na konci tohoto snu nebude čekat zlé probuzení! Michael Kenny – manažer běhu a Jesse D. Riley – ředitel běhu, obětovali vše, aby se tento běh uskutečnil. Bohužel jako naprostí amatéři měli velmi málo zkušeností na to, aby dokázali pro běžce zajistit vše, co slibovali a také na to, aby dokázali zvládnout veškeré technické a organizační nároky takovéhoto běhu.

Kdyby nebyl na poslední chvíli Runners Worldem získán sponzor – Gatorade, který alespoň zajistil základní zásobování běžců při vlastním běhu, ztroskotal by celý podnik už před startem.

Mělo by však také být řečeno, že bez těchto dvou mužů by se běh nikdy neuskutečnil. Už jen proto jim patří nekonečný dík a obdiv. Odvedli neuvěřitelný výkon.

Tento příběh vás provedete světem nekonečných dálav. Jeho prostřednictvím se seznámíte s  dobrými i horšími zkušenostmi běžců a jejich doprovodů. Dozvíte se o smutných i veselých příhodách, o radostech a strastech běžců, zkrátka o všem, co se kolem tohoto běhu dělo.

Svojí kritičností by měla napomoci všem, kteří se rozhodnou pořádat podobné akce, aby se vyvarovali chyb, kterých se nevyvarovali organizátoři běhu napříč Amerikou. Na druhé straně by měla pomoci všem běžcům, kteří se budou na obdobné běhy chystat, připravit se nebo alespoň počítat se všemi, i těmi nejméně pravděpodobnými skutečnostmi, které je mohou během nekonečných dní a kilometrů při běhu potkat.

Příběh zachycuje atmosféru nezapomenutelných 64 dnů, které běžci prožili. Přibližuje čtenáři velmi živě všechny fyzické útrapy, které museli běžci, ale nejen oni, opakovaně překonávat. Seznámí vás s tím, jakému psychickému napětí byli všichni účastníci vystaveni, jaké rozmary přírody museli zvládat.

Jsem si jistý, že tento příběh vás do sebe vtáhne, jako zrychlující proud před vodopádem do sebe vtahuje vše živé i neživé. Při sledování tohoto příběhu budete mít mnohdy pocit, že se vrátil čas a Amerika je teprve v letech, kdy do ní dorazili první kolonizátoři. Pokud jste ještě neběželi žádný ultramaraton, možná s každým dalším dílem zatoužíte přidat se k těm, kterým už nestačí běhat jen na vyznačených tratích a zatoužíte se rozeběhnout po svých, do celého světa. Vždyť čas strávený na běžeckých stezkách je tak opojný a krásný. Je jedno, zda vás čas uvítá ranním rozbřeskem či večerním soumrakem, poledním žárem nebo ledovou sprškou. Na běhu je nejkrásnější jeho nepředvídatelnost, o tom se ostatně měli možnost přesvědčit při posledním Volkswagen Maratonu Praha všichni, kdož se vydali na jeho trať.

Tento příběh je jedna dlouhá životní zkušenost.

Takže vítejte do světa krásných lidí, krásných bláznů, vítejte do světa nekonečného běhu…

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Petr Syblík | 15. 5. 2009 13.39 hod. | 212.158.147.xxx
Tak honem piš, už se těším :)

fotoMiloš Škorpil: já taky :), i ldyž znám konec, tak jsem zvědavý, co z toho/ze mne nakonec vyleze

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano125
Ne35

kde se diskutuje

  • Pohyb – nejlepší lék na hyperaktivitu dětí : tak mě přesně řekla včera moje dcera když sem sní chtěl opakovat angličtinu " tati já chci…»
  • Co říká na běhání moje hlava? Když se budu běhání věnovat, čekají mě vítězství, dobíhání uprostřed startovního pole nebo spíš budu „ocasák“? : Tak jsem dopadla přesně tak, jak jsem si myslela. Samá dobrá a podprůměrná. No jo, to vím, ale jak…»
  • Sedmé pravidlo běhu. NENÍ TO O KILOMETRECH, ALE O SKLADBĚ! : Přesně tak, je to o skladbě – je velmi důležité, co k tomu běhu hraje ... »
  • Zaběhni s Milošem maraton pod čtyři hodiny 2017 : Ahoj, dnes jsem se zkusila přihlásit a nevim zda jsem zadána do systému. Je nějaká zpětná vazba?…»
  • Zaběhni s Milošem maraton pod čtyři hodiny 2017 : To je neuvěřitelná náhoda, zaběhnout v jednom roce maraton TŘIKRÁT v na minutu stejném čase. Jestli…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků