logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Velká říjnová běžecká revoluce

Velká říjnová běžecká revoluce

Nejdůležitější den v historii běhu je tu! Již zítra si totiž společně připomeneme a oslavíme výročí Velké říjnové běžecké revoluce.

VŘBR je právem považována za rozhodující událost světových dějin. Už to, že říjnová revoluce proběhla 7.listopadu, ukazuje na její absolutní výjimečnost. Jedinečnost Ruska a jeho možností však ještě více vynikly v osobnosti Vladimíra Iljiče Uljanova, který svých velkých vítězství dosahoval pod běžeckým – a soupeřům strach nahánějícím – jménem Lenin.

Po návratu ze Švýcarska, kde byl na delším běžeckém soustředění, uspořádal Lenin závod, jenž se později ukázal jako opravdu přelomový a revoluční. Závodu se zúčastnilo několik desítek běžců, kteří byli rozděleni podle velikosti do dvou kategorií: muži a mužici. Poprvé v dějinách běhu zde zazněl skutečný startovní výstřel; křižník Aurora se tak stal předchůdcem dnešní startovní pistole.

Vítězem závodu, jehož cílem byl Zimní palác, se drtivým způsobem stal právě Lenin. Ocitl se tím v čele Revolučního běžeckého hnutí, které následně svrhlo dosavadní elitu ruského běhu a zespolečenštilo její soukromé běžecké vybavení. Tím byly položeny základy spravedlivé běžecké společnosti, v níž je vše běžecké zadarmo a všechno patří všem dohromady.

Tréninkové metody převzal Lenin od německého vytrvalce Karla Marxe, inspirací mu bylo především jeho geniální dílo Běžecký manifest. Ne se všemi Marxovými postupy však Lenin souhlasil. Například pro odvod potu při běhu volil na rozdíl od Němcova plnovousu knír a bradku; pro zmenšení odporu vzduchu pak pleš a běžeckou čepici s kšiltem, který vzduch ostře rozráží.

V den výročí VŘBR, tedy 7.listopadu, začíná tradiční Měsíc česko-rusko-běžeckého přátelství. Všichni se již moc těšíme na běžecké lampionové průvody, na tématické schůze a výstavy o hrdinech ruského běhu. Tento nejkrásnější a nejdelší měsíc v roce skončí 12.prosince, tedy v den výročí slavné československo-sovětské smlouvy o vzájemné pomoci, přátelství a běžecké spolupráci. Jeho vyvrcholením bude nepochybně Revoluční běžecké Expo v sídle ÚV KSČ v Dejvicích.

Odkaz velikána světových běžeckých dějin Vladimíra Iljiče si ale můžeme připomenout i jinak. Nejlepší možností je přihlásit se na Leninův Bolševický Maraton a využít pobytu v Moskvě k navštěvě mauzolea, kde se s nesmrtelným – tedy stále živým – hrdinou můžeme osobně setkat.

A budou to jistě zážitky naprosto nezapomenutelné. Je totiž snem všech běžeckých generací vidět na vlastní oči Soudruhovy běžecké boty, slavné GUMy (Geroj Uljanov Moloděc), i jeho rudý běžecký komplet značky KGB (Komunističeskoje Gasudárstvěnoje Běgánije).

Ať žije a vítězí Leninovo dílo! Ať žije věčný odkaz Velkého října!

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 11303/11045×, 2 komentáře

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12Honzade | 6. 11. 2010 19.08 hod. | 80.243.103.xx
Milane, ty se s zvire!!!! :)
Mas tam ale tusim drobnou nepresnost. Diky kalendarovym zmatkum se bezelo radu dni, tusim od 25.10 az do 7.11 a byl tim polozen zaklad k ultramaratonskym behum… 12:)

Milan Kůtek: Soudruhu, díky za upřesnění. Za odměnu budeš při Bolševickém maratonu startovat v první řadě mezi nejlepšími sovětskými soudruhy a poběžíš celou trať s rudým praporem!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Podle čeho si budete vybírat běžecké boty na sezónu 2017

Během následujících týdnů budete osloveni firmami vyrábějícími, či prodávajícími běžeckou obuv s jejich vzory pro rok 2017. Podle čeho se budete při výběru orientovat?

podle značky52
podle povrchu na němž převážně běhám28
podle barvy2
podle šířky boty ve špičce13
podle výšky dropu (rozdílu mezi výškou paty a špičky)14
podle váhy13
podle počtu technických fines, které budou ve výčtu jejich vlastností4
podle toho, jak se v nich budou cítit moje nohy71

kde se diskutuje

  • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Ahoj Michale, super článek. Hodně mi pomohl v nalezení sebe sama a pochopení co je v běžeckém…»
  • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Dobrý den, na tuto diskuzi jsem narazila při pokusu se opět posunout o kousek dál při řešení svého…»
  • Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz : kdy bude kniha k mání??? děkuji »
  • Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz : Dobrý den je mi 40.let a před dvěma léty jsem začal běhat. Byl jsem jeden z těch, kteří začali…»
  • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Po přečtení, ačkoli je už 11 večer, mám chuť vyběhnout a běžet a běžet pro ty pocity, které my…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků