logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak jsem vypráskal Willyho Foga, aneb běh okolo Světa za hodinu a čtvrt

Jak jsem vypráskal Willyho Foga, aneb běh okolo Světa za hodinu a čtvrt

Kdo z nás alespoň jednou nezatoužil vydat se na cestu okolo Světa. Toho krásného, lákavého širého Světa. Váháme. Naše objevitelské touhy sráží kamsi nedůvěra v sebe samé. Přitom je to tak snadné. Stačí prostě jen umotat mašli na tkaničkách běžeckých bot. V nich to přece utíká nejpůvabněji. Tak co? Jdeme na to?

Ať se pustíte kterýmkoliv směrem, někoho možná hned zkraje překvapí poctivě vyšlapaná pěšinka, neklamný to důkaz, že tenhle nápad nepolíbil vaše čelo jako to první. Ale což. Svým způsobem výjimeční budete stůj co stůj. Poběžme dál.

Už staří mudrcové tvrdili, že Svět je vlastně jedna velká placka. Pak se zjistilo, že tahle zemská placka obalila kouli. My se však budeme držet teze o čisté rovině bez kopců. Ani tak nečekejte proběhnutí růžolícím sadem. Cesta se klikatí jako had, jemuž jste právě šlápli na ocas. Vede lány pole, těžko se vyhnout kamenitým úvozům, houštinám, četným mokřadům a močálům. Pozor, bahno sice bývá léčivé, pokud po něm tedy neuklouznete. Mám tu zkušenost.

Také se duševně připravte na to, že i když jste se právě rozhodli oběhnout ten nádherný, modrý Svět, často se vám dočista ztratí z očí. Jakoby ani nebyl. Na přemýšlení o tom, kam se poděl, beztak není moc kdy. Pozor na kořeny, některé z nich mohou být dokonce i bludné. Ono ztratit se na samém kraji Světa není úplně ta nejlepší kratochvíle. Potom by vám nezbylo než najít sami sebe...

Vyplatí se držet základní cestovatelské poučky. Pokud se vydáte na cestu za teplých dnů, u vody rozhodně nezastavujte. Jinak riskujete sežrání komáry a jinou úchylnou havětí. Čelit budete i náletům vážek velkých jako vrtulník. Ty jsou neškodné, dávejte ale pozor, jestli se za nimi neplíží rákosím milovník lužního hmyzu Dan Bárta s fotoaparátem. Na ten mu šlápnout by byl fakt malér. Asi byste museli povážlivě přidat do kroku.

S tempem to ale jinak pro jistotu nepřehánějte. Nepřepalte jej. Přece jenom zjistit na opačném konci Světa, že síly kvapem dochází, není pocit k popukání. Na mapách se to sice nezdá, nicméně pouhý pohled vstříc obzoru napovídá, že tohle oběhnout nebude zase až taková legrace. Takže raději pomalu, a jistě. Nejsme přece koně nebo honicí psi. Íhahá, haf.

A teď k veselejším stránkám věci. Ty převažují. Buďte si jisti, že na vás cestou čeká spousta přenádherných přírodních scenérií, světských idylek, a pokud budete alespoň trochu všímaví, i spousta překvapivých zjištění. Takže mějte oči dokořán, i hloupý Honza se přece vydal do světa na zkušenou. Čímž nechci nic naznačit, to patřilo mně.

Je pravděpodobné, že potkáte řadu pocestných. Poutníků, cyklistů, možná, že se i nějaký ten běhomil vyrojí. Nelze vyloučit, že se úplně s každým nedomluvíte, tak už to na tom našem Světě zkrátka chodí. Čemu ale porozumí každý bez ohledu na státní občanství, je všeříkající úsměv. Nic nestojí, a prozáříte jím den druhým, tím pádem i sobě.

Devět z deseti pokořitelů Světa doporučuje přibrat s sebou fotoaparát. A tomu poslednímu rovnou vrčí v ruce kamera. Jakpak by také ne. Buďte si jisti, že si při svém putování všimnete spousty zaznamenáníhodných krás, o něž se za blížících se předlouhých zimních večerů rádi podělíte s rodinou či přáteli.

Inu, dobrá. A na jak dlouho že si máte vyšetřit pro tento světoborný úlet dovolenou? Slovutný Willy Fog to stihl pomocí nejroztodivnějších dopravních prostředků údajně za osmdesát dnů. Proti vám je to prachsprostý břídil. Vám bohatě postačí sedmdesát. Ale minut. To pokud se pro začátek rozhodnete natrénovat cestu okolo matičky zeměkoule pomocí třeboňského Světa.

Zklamáni? Není důvod. Jasně, je to"jenom" rybník. Jeden z mnoha jihočeských. Ale není to obyčejný rybník. Když pomineme rozlohu a s ní spojenou kilometráž, tedy deset až dvanáct"kousků" dle zvolené trasy a míry bloudění, cestou běžmo okolo něho lze skutečně leccos zajímavého až krásného odtušit. Svět, tedy i tento, přece patří každému, kdo jej zatouží objevit. Pravda, občas dovede být docela i krutý. To proto, abychom si uvědomili, jak nádherně tu přesto je. A že byste rádi zažili nějaké to dobrodružství? Žádný problém. Stačí odbočit z pečlivě vyznačené turistické trasy...

A až o sobě budete moci hrdě prohlásit, že i vy jste oběhli Svět, mám pro vás tip na zaručenou lahůdku. Ne, nemám tím na mysli spořádání nefalšovaného třeboňského kapra v některé z nesčetných tamních hospůdek (i když tam samozřejmě můžete zajít také, za tu štreku si to rozhodně zasloužíte, navíc rybina je veskrze zdravá, tak co). Tou laskominou je k rybníku přiléhající park plný měkoučkých písčitých cestiček. No, hotový balzám pro unavené oudy.

Pokud si tuto kúru dopřejete, což nelze než doporučit, pravděpodobně se před vámi znenadání vyloupne zpoza stromoví nádherný palác, jehož architektura vám na okamžik vyrazí dech. Ano, řeč běží o Schwarzenberské hrobce, jedné z mnoha perel tohoto malebného lázeňského městečka. Konkrétnějším místopisem či střípky z historie této jedné z nejnavštěvovanějších jihočeských pamětihodnosti sloužit nemohu. V případě zájmu si je můžete vygůglovat, případně zajít do parlamentu vyrušit řadou cílených dotazů z dobře placeného spánku přímo pana knížete! Jisté je to, že mě jako čistě laického obdivovatele starých baráků tento objev nadchl. Vypadá jako z jiného světa. Totéž ostatně směle prohlašuji na adresu celé Tour de Svět, kteroužto tímto vřele doporučuji nejširším masám.

obrázek
Modrá je naše matička Země, modrou nešetří i třeboňský Svět. Jak vidno, odepřít si jeho bližší běžecké ohledání zavání nevyzpovídatelným hříchem.

Inu, a kam že se chystám pro příště? Možná si oběhnu Volhu, vyfotím majestátní Tatry a při tom všem si pohladím Jaguára. Pokud ovšem natrefím to správné parkoviště.

Michal "Vydra" Vítů foto
  • přečteno: 12211/11901×
Jak jsem vypráskal Willyho Foga, aneb běh okolo Světa za hodinu a čtvrt

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků