logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Je to v hlavě – hlavní je tomu věřit

Je to v hlavě – hlavní je tomu věřit

Basketbalista Michael Jordan nosil celých třináct let pod dresem Chicago Bulls své trenýrky z univerzitního klubu. Baseballista Jason Giambi má pod dresem Colorado Rockies zlatá tanga, teniska Serena Williamsová si na turnaji po vítězném zápasu nemění ponožky (ouha!). A to není nic proti tomu, co všechno dělal během kariéry Wade Boggs. Každý den vstával přesně ve stejný čas, odpoledne v 17:17 trénoval odpalování a v 19:17 běhal sprinty. A pokaždé, když si stoupnul do odpaliště, tak nakreslil nohou na zemi hebrejským písmem slovo Chai, neboli život. Muselo to být desetitisíckrát za kariéru. Přitom není žid.

V říjnovém číslo amerického časopisu ESPN pozoruhodný článek o tom, jak jsou právě sportovci často ovládáni pověrčivostí a vírou v čáry máry. Posledním hitem mezi americkými sportovními hvězdami je žlutý silikonový náramek. Prodává ho nová společnost Power Balance a tvrdí, že náramek zbavuje sportovce stresu a maximalizuje jejich výkon. Jak to dělá? Čip umístěný v pásku "rezonuje a zesiluje přirozenou energii lidského těla". Je to samozřejmě pitomost.

Jenže marketingově je to úspěch. Dotyčný náramek můžete vidět na rukou sportovců při televizních přenosech, ale nosí ho i běžci v Central Parku či lidé v posilovnách. Jen loni prodala firma 2,5 miliónu náramků po třiceti dolarech (odhadovaná výrobní cena se odhaduje kolem jednoho až dvou dolarů), letos by mohl být prodej ještě vyšší. Vědci a vlastně všichni řídící se rozumným úsudkem jsou pobouřeni, protože popsaný princip fungování a účinků náramku je vědecky vzato blábol. Ale ESPN dochází přesto k svým způsobem fascinujícímu závěru: totiž že ty náramky fungují.

Ne snad proto, že by nějaké plastové nesmysly opravdu zesilovaly energie. Ale fungují úplně stejně jako zlatá tanga nebo hebrejská čáranice v prachu hřiště. Když zkrátka lidé něčemu věří, tak to stimuluje k vyššímu výkonu. Před několika měsíci publikoval recenzovaný vědecký časopis Psychological Online studii německé Kolínské univerzity, která ukázala, že když si hráči golfu myslí, že hrají se "šťastnými míčky", tak se při putování na greenu trefí do jamky s úspěšností až o 50 procent vyšší. A je celkem jedno, jestli se jedná o zkušené hráče, anebo začátečníky.

Ostatně netřeba chodit do ciziny, na stejném principu "funguje" i mentální koučink, který před pár týdny popisoval hudebník (a muž mnoha dalších, často bizarních řemesel) Daniel Landa. Dlouho jsem se tak nepobavil jako nad "slovním salátem", který v rozhovoru s tímto listem padal ze zpěvákových úst. A že se dotyčný kus ještě jmenoval "čaruju s myšlenkami", jsem bral jako anekdotu na druhou. Ale jak říkám, něco na tom bude. Landa radí představit si zlatého draka. Když tomu někdo uvěří, proč ne. Problém je, že většina vrcholových sportovců vidí v myšlenkové dáli spíš zlaté prase. Ale to je zase jiný příběh.

Tento článek vyšel v deníku Sport a byl vydán se svolením autora

Miloš Čermák foto
  • přečteno: 14729/14343×, 2 komentáře

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12Honzade | 4. 12. 2010 22.03 hod. | 80.243.103.x
Ja vsechny autorovo clanky ctu i na technetu:), ale tady si dovolim malou poznamku. Nejen velci sportovci ale i my hloupe „lamy“ mame svoje siditka, ritualy a ja bych naopak na jejich poctu napsal opevnou odu. Slava ritualum!!!! Nevim jak kdo, ale ja si je hyckam a musim ocenit autorovu odvahu. To ja jsem zbabelec, ja bych si nedovolil na jejich ucet zertovat. Ani malicko:)!
Je nebezbecne si delat legraci z ritualu.:) Jsem tak rad, ze mi pomahaji a funguji! [Doufam, ze si to moje ritualy prectou a budou mi o to vic pomahat!:)]
12:)

eborg | 3. 12. 2010 8.45 hod. | 91.127.172.xxx
Dočkáme sa toho dňa, že i u nás budú osobnosťami, ktoré zrodila sieť, skutočne kvalitní ľudia, alebo bude ešte mnoho rokov trvať, že naši internetoví vierozvestovia majú tú nadpozemskú schopnosť vládnuť jazyku anglickému?

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běhání na běžeckém pásu : Pás ? Nechápu.... Vždyť na běhu je nejkrásnější plout přírodou... vnímat vůni lesa, louky ....…»
  • Běhání na běžeckém pásu : Zdravím všechny spoluběžce, běhám na běhacím páse z 90%, venku běhám jen závody, za rok jsem…»
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : dobry den, ja by som sa chcela opytat aka je pauza medzi jednotlivimi rovinkami: 3x [10x rovinky…»
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Zdravím pane Škorpil, potřeboval bych zlepšit čas na běh 400 a 1500 metrů. Neměl byste typ na…»
  • Běžecká abeceda od A do Z : Nemuzu na netu dohledat, kde se na noze nachazi brisko nohy, mate foto? Dekuji »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků