logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Bráškové canicrossu

Bráškové canicrossu

V dnešním vyprávění se seznámíme s blízkými"příbuznými" canicrossu. Canicross patří do skupiny sportů psích spřežení, které jsou také někdy označovány jako"individual mushing sports“. Jedná se o závodní disciplíny, v nichž je možné startovat také jen s jedním psem. Těmi dalšími nejzákladnějšími a nejoblíbenějšími jsou skijöring, bikejöring a scooter.

Seriál závodů Hill´s Cup je největší dlouhodobou domácí soutěží pro „individuály“, která probíhá mimo hlavní zimní sněhovou sezónu závodů psích spřežení. V letošním roce se konal na třech místech a soutěžící absolvovali pokaždé jinou disciplínu. V Plzni to byl bikejöring, Hradec Králové „viděl“ scooter a na Maxičkách se běžel canicross.

Jakou podobu bude mít Hill´s Cup pro rok 2011, o tom se rozhoduje právě v těchto dnech. Nejlepší pozvánkou na tyto závody jsou bezesporu uvedené odkazy na poutavá videa. Pokud už dnes uvažujete o tom, že byste se v příštím roce chtěli podobných závodů zúčastnit, můžete až do 13. prosince hlasovat v anketě.

V tomto článku se nadále budeme věnovat disciplínám, při kterých je pes „doprovázen“ běžcem na lyžích, a především pak nejstaršímu ze „sourozenců“ – skijöringu.

Co to vlastně ten skijöring je? A co se skrývá pod tímto, z norštiny odvozeném, názvem? Mnozí by mohli podotknout, že v dnešní době už to není pojem tak docela neznámý. Ale vzpomeňme si na odpovědi některých dotázaných z populárního pořadu „Nikdo není dokonalý“.

Ale všechno hezky popořádku. Jak to s tím „psím skijöringem“ u nás začínalo.

Tato sportovní disciplína vznikla v době, kdy u nás jezdci ještě neměli dostatek psů potřebných k sestavení vlastního spřežení. První závody se pořádaly jako jednokolové. V sobotu byl na pořadu skijöring a druhý den mushing (závod psích spřežení). Většina smeček byla vytvořena ze psů startujících i ve skijöringu.

16. března 1985 se konaly v Peci pod Sněžkou první oficiální závody psích spřežení u nás. Klub českého horského psa zde pořádal otevřené klubové přebory, které byly zahájeny právě závodem ve skijöringu (tehdy ještě jako disciplína označená termínem „lyžař a pes“). Na trať vyběhlo osmnáct závodníků, převážně s českými horskými psy. Výjimku tvořili tři aljaští malamuti.

Skijöringové závody jsou u nás organizovány pod hlavičkou Svazu sportu psích spřežení. Základní pravidla jsou stanovena řády pro závody psích spřežení (soutěžním a závodním) a jsou stejná či velmi podobná pravidlům ostatních disciplín, v nichž můžete startovat s jedním psem.

Závody jsou většinou pořádány jako vícekolové a výsledný čas je dán součtem časů z jednotlivých kol. Běžec na lyžích musí být stále spojen se psem tažnou šňůrou a pes se musí pohybovat vlastní silou. Úsměvné? No, stávalo se, že ve sjezdech jezdci své psy i vozili. Soutěží se mohou zúčastňovat psi všech plemen (staří nejméně jeden rok), ti tahavější jsou samozřejmě výhodou.

Jaké základní vybavení budete potřebovat? Oblečení i vybavení stejné jako běžci na lyžích a k tomu jako slušivý doplněk sedák, opasek či bederní pás (používá se stejný jako v canicrossu). Pro pejska to bude postroj. Váš sedák a pejskův postroj budou spojeny tažnou šňůrou (nejlépe vybavenou jedním či dvěma tlumiči nárazů – amortizéry), která bývá na obou koncích opatřena karabinami.

Pryč jsou doby, kdy běžkaři chvátali za svými psy klasickou technikou. Dnes už se používá výhradně běh volnou technikou, většinou oboustranné bruslení jednodobé, dvoudobé spíše jen na upravených „dálnicích“ (pokud na to závodník technicky a fyzicky má). Psa je potřeba v jeho úsilí podpořit, hnát ho kupředu a zbytečně ho nebrzdit. Rozdíl mezi klasikou a bruslením při skijöringu bych přirovnal k rozdílu mezi plaveckými způsoby prsa a kraul. Pokud připravenost trati nebo terén neumožňují běžet volnou technikou, používá se běh s odpichem soupaž nebo jen oboustranné bruslení střídavé („pavouk“).

Skijöring patří mezi lyžařské disciplíny zahrnuté do skupiny Nordic styl, v nichž se závodí se psem (psy) na běžkách. Vypisovány jsou závodní třídy ve skijöringu s jedním psem a skijöringu se dvěma psy, které jsou dále děleny zvlášť pro muže a zvlášť pro ženy.

Další závodní třídou pro běžkaře je Pulka. Protože termín pulka je stejný pro název disciplíny i pro označení psem taženého prostředku, označuji pro snadnější rozlišení název disciplíny velkým počátečním písmenem (Pulka). Spřežení tvoří samostatný pes nebo tandemový zápřah několika psů táhnoucích pomocí oje pulku (saně ve tvaru bobu) a běžce na lyžích. Běžkaře v této disciplíně mohou současně táhnout až čtyři psi. Řeknete si asi, že tady už musí jít o život. Aby k tomu nedocházelo a pejsci to s vámi neměli tak lehké, musí mít pulka požadovanou hmotnost. Chtěl bych ještě upozornit, že pořídit si kvalitní pulku není levnou záležitostí a této disciplíny se na našich domácích závodech zúčastňuje jen minimální počet startujících.

Pokud by vás bavilo běhat na běžkách a se psem jak s pulkou, tak i bez ní, můžete vyzkoušet kombinaci. Tento závod se skládá ze dvou disciplín, tedy Pulky s jedním psem a skijöringem se stejným psem. Na úvod se jede první okruh s pulkou a po jeho skončení bezprostředně navazuje závod ve skijöringu. Lze zvolit i variantu, kdy druhá část závodu probíhá Gundersenovou metodou. Ale to už asi zacházíme do podrobností, které budou zajímat jen ty vážnější zájemce o lyžařské disciplíny sportu psích spřežení.

Jestli vás naše vyprávění zaujalo a chtěli byste si běh na lyžích se psem vyzkoušet či dokonce se skijöringu věnovat i závodně, zřejmě se zeptáte, kdo vám může ještě více poradit a kde získáte další informace. Poradí vám především ti, kteří mají zkušenosti získané z mnoha absolvovaných závodů a z jejich řad pak ti, kteří v tomto sportu opravdu něco dokázali a vědí, jaké to je „běžet se psem a větrem jako o závod“. Tak se jich ptejte a z odpovědí si vybírejte to, co je pro vás nejvhodnější a nejpřijatelnější.

Mnohé informace také naleznete na webových stránkách (hodně toho lze vyčíst i z fotodokumentace a videí), s literaturou už je to slabší. A zkušeností k nezaplacení bude pro vás samotná účast na závodech. I když třeba jenom v roli diváka či pomocníka některého ze závodníků.

Ne všechny naše špičkové závodníky můžete pravidelně vídat na českých závodech. Mnozí závodí více v zahraničí, než na domácích tratích. Sněhové podmínky v místech, kde se u nás závody konávají, nejsou vždy příznivé. A tam, kde vhodné jsou, se zase zpravidla konat nesmí.

Tak sbalte běžky, přibalte své čtyřnohé kamarády a přijďte na  některý ze závodů pobejt.

František Burda foto
  • přečteno: 12437/12180×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (3 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Canicross

všechny články Canicross

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Hezký den Miloši, běhám desítku kolem 55minut, o víkendu jsem zkusil 15km pod 6m/km a rád bych…»
  • Jak můžete prožít léto s radostí a v pohybu, i když musíte makat v práci : Děkuji za článek, je moc prima. Je pravda, že pokud se člověk hýbat chce, najde si sám tyhle…»
  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků