logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Univerzitní centrum na Baště je bašta – je oáza klidu, míru a moudrosti

Univerzitní centrum na Baště je bašta – je oáza klidu, míru a moudrosti

Učinil jsem další moc krásnou a mimořádnou zkušenost. Byl jsem obdarován nasloucháním. Ne, že by mi nebylo dopřáváno sluchu, na to si rozhodně nemohu stěžovat, ale tentokrát to bylo jiné, svým způsobem intimnější. Byl jsem pozván na besedu Běhání je můj život, taky o čem jiném bych měl povídat :), do Univerzitního centra Na Baště, které duchovně vede Opus Dei.

Při přečtení posledních dvou slov mnohým naskočí husí kůže, hlavně těm, kteří si vzpomenou na dosti drastické scény z filmu Šifra mistra Leonarda, nebo ze stejnojmenné knihy Dana Browna. Ano, také jsem si vzpomněl na tu nestvůru v pozadí, když mi bylo učiněno pozvání, zda bych nebyl ochoten pro Univerzitní centrum na Baště udělat besedu o běhání a vyhledal si na webu informace o něm. Na druhou stranu mě hned pojala zvědavost: Co to je za lidi? Jak to tam chodí? Jsou to skutečně takoví fanatici víry, jak je vykreslil Dan Brown?

Odpověděl jsem kladně, poslal kontaktní telefon a začal se těšit. Také jsem si přečetl, že jedním z mých besedujících předchůdců byl Václav Benda, to mi hodně polichotilo – nikdy mě nenapadlo, že bych se mohl dostat do takovéto společnosti.

Univerzitní centrum na Baště – co to je

 • Univerzitní centrum na Baště vzniklo v roce 1998 jako iniciativa Asociace vzdělávání.
 • Jeho cílem je poskytnout vhodné prostory pro vzdělávání mladých mužů. Má deset individuálních pokojů a dva trojlůžkové pokoje. Studovnu, počítačovou studovnu, kapli a několik společenských místností.
 • Aktivity, které centrum provozuje, jsou určeny pro chlapce od 10 let, přičemž činnosti centra jsou samostatně rozděleny pro žáky základních škol, studenty středních škol a vysokých škol. Mezi hlavní aktivity patří vzdělávací akce pro studenty (besedy, přednášky, kulaté stoly atd.). Z volnočasových aktivit pro mladší chlapce (výlety, sportovní soustředění, letní tábory atd.).

Co je pro mě nejdůležitější:

 • Všichni, kteří se aktivit centra zúčastňují, jsou osobně vedeni k růstu jak po vzdělanostní, tak po lidské stránce. Každý je respektován jako jedinečná osobnost a má možnost aktivně se podílet na každodenním životě centra.
 • Pokud jde o Opus Dei, tak ta se stará o duchovní formování těch, kteří o to sami projeví zájem. To je pro mě osobně velmi podstatné, protože je i zde dána každému svoboda osobního rozhodnutí, jestli mám zájem, aby se o můj duchovní rozvoj Opus Dei starala, či ne!
 • Tato poznání a ty dvě a půl hodinky, které jsem měl možnost být s těmi, kteří na besedu přišli – a bylo jich okolo 30, mi poskytly úplně jiný pohled na Opus Dei než již zmíněná kniha a film Šifra mistra Leonarda. Faktem je, že kdyby Opus Dei vykreslil v tomto světle, jeho kniha a následně ani film by se nestaly bestsellery. Lidi více přitahuje násilí a honba za poklady než láska, touha po poznání a duchovní nadhled. Tedy to, co skutečně u lidí spřízněných s Opus Dei najdete.

O čem jsme si povídali

Povídali jsme si o běhání, o životě, o běžeckém stylu a vůbec mi nepřišlo, že si povídáme už dvě hodiny. Původně jsem si myslel, že zůstanu na noc v Praze, ale protože jsem byl z tohoto setkání tak nabitý novou energii a radostí, tak jsem sednul do Draka a jel zasněženou nocí na Komorní dvůr.

Moc rád poznávám nové přátele, kteří hledají a vyzařují klid, pokoj a mír, tedy přesně to, co náleží tomuto času adventnímu – jak už jsem řekl na úvod – dostalo se mi velkého daru.
DĚKUJI, ale i tak stále zůstávám Memem :).

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

pavel kosorin | 12. 12. 2010 15.35 hod. | 95.140.247.xxx
Dan Brown je bavič, pohádkář, byť prvotřídní, není nad info z první ruky :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
 • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
 • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
 • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků