logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Když padají hvězdy

Když padají hvězdy

"Schumi" může děkovat Bohu, že v Maďarsku nakonec jeho někdejšímu spolujezdci ty dva tři centimetry nechyběly, a že to blbnutí na dráze nakonec neskončilo nějakou ošklivou bouračkou. Samozřejmě by se i pak vedly debaty o tom, jestli lze někdejší krále F1 považovat za viníka a zda ten manévr byl opravdu nesportovní, anebo zda něco takového prostě musíme brát jako součást závodů. Nejsem expert. Osobně mám pocit, že podobné manévry vidím občas na D1 ... a tam ani nejde o žádné body na žebříčku. Ale je jasné, že taková havárie by úplně zničila jednu sportovní legendu. Takhle je to jen kaňka, na kterou se zapomene.

On byl Michael Schumacher vždycky trochu magor, pamatuju se, jak měl před necelými třemi lety aféru v Mnichově, kde dal taxikáři dýško sto euro, aby ho pustil za volant, a on mohl jet jako šílenec. To celé jen proto, aby byli s manželkou a dětmi včas na letišti. Podle výpovědi taxikáře jel "jako šíp" a "předjížděl na neuvěřitelných místech", to všechno samozřejmě v plném provozu. I z toho tehdy slavný pilot vyvázl bez větších problémů, protože o jeho kaskadérské jízdě nebyly kromě výpovědi taxikáře žádné důkazy. Vlastně to skončilo happy-endem, protože tureckému řidiči se nakonec ojetý Opel podařilo fanouškům Schumachera vydražit za několikanásobnou cenu, než stál nový.

Jenže to byl tehdy Schumacher zářící hvězdou, byť už po oficiálním konci kariéry. Ale tu měl bez poskvrnky, odešel na vrcholu ... a takovým lidem se odpouští. Marketingoví experti říkají, že není pravděpodobné, že by například tým Mercedesu či sám Schumacher mohli přijít kvůli incidentu na maďarském okruhu o sponzory. Co je ohrožuje mnohem víc, jsou Schumacherovy špatné vyhlídky na dobré umístění. Není nic smutnějšího, než když se hroutí pověst sportovce, který v té své disciplíně byl považován za nejlepšího na světě. Nebo dokonce v historii.

Je to stejný smutek, jaký shodou okolností letos cítíme i nad Lancem Armstrongem. Obdivujeme to, že se do profi cyklistiky dokázal vrátit, že loni skončil po pauze ve Francii třetí a že letos Tour dojel, byť bylo už od nešťastné osmé etapy jasné, že nemá šanci ani na umístění v první desítce. Obdivujeme tu buldočí odhodlanost a nezlomnou psychiku, ale zároveň to z Armstronga smývá nálepku neporazitelnosti a unikátnosti. Tu nálepku, kterou tak vydřel v letech 1999 až 2005.

No a možná podobný příběh nám chystá i Tiger Woods, ten velebený a korunovaný král zeleného trávníku. Woods svou kariéru ukončil hodně předčasně kvůli manželské nevěře a rodinným problémům a s jeho návratem se hodně počítalo. Podobně jako v Schumacherově případě je golf sportem, jehož popularita stojí i padá s největší hvězdou. A tak jsou pochopitelně všichni rozladění a nesví, když se mu nyní nedaří a když podává vyloženě rozpačité výkony.

Co z toho plyne? Že ve sportu stejně jako v mnoha jiných oborech platí, že člověk by měl odejít na vrcholu ... ale že je to těžké a téměř nemožné. Že drtivá většina hvězd ten pravý moment prošvihne. A že i když nakonec odejdou, tak se vrátí, aby tu svou nóbl pověst pokazili. Ale učí nás to i něco dalšího: že neexistují žádní "nejlepší sportovci všech dob", ale že každá doba má své šampióny – a ty současné vystřídají budoucí, podobně jako oni vystřídali předtím ty minulé.

Nežijeme ve výjimečné době. Když padá sportovní hvězda, rychle si něco přejte. Protože už zítra bude na nebi svítit jiná.

Tento článek vyšel v deníku Sport a byl vydán se svolením autora

Miloš Čermák foto
  • přečteno: 9499/9393×

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas92
Asics130
Brooks18
Inov-854
Icebug5
Hoka One24
Mizuno55
Newton5
NB22
Nike60
Salming359
Salomon41
Scott3
Vibram Fivefingers8
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce48
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Pokud je otravná, nezáživná, nudná trať, vyplatí se spěchat do cíle. Ale : pokud je trať hezká,…»
  • Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky : uplna parada na tychto clankoch je to, ze v nedelu pobezim svoj prvy polmaraton v Bratislave a tak…»
  • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků