logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Rozjímáni na(d) konci světa

Rozjímáni na(d) konci světa

Dívám se z okna a pozoruji, jak vločky padají a padají a padají … Tu mě napadlo, že co nevzala na podzim velká voda, to se rozhodla příroda pohřbít. Však ona si s námi holka poradí, globální oteplování, neglobální oteplování. Příroda totiž kašle na naše snahy se v jejím fungování vyznat a řídí se svými, ryze přírodními, zákony a je to tak dobře. Ještě kdyby to bylo tak jednoduché se zákony, které si na sebe upletl člověk rozumný – rozumějící všemu. Ale i s ním si příroda umí poradit – občas ho vyšplouchne, občas ho nechá vymrznout, občas ho zasype, občas ho přemění k obrazu svému. Prostě dělá si s námi, co se jí zlíbí, na nás pak je najít v té křížovce života tajenku – proč tu jsem. Nebojovat s tím, ale snažit se poznat a pochopit, a pak s radostí konat dílo své i dílo přírody. Jen tak je možné zvítězit – dojít cíle a nalézt harmonii.

Harmonii a rovnováhu, milovat život a být milován … Je to dlouhá a vždy svízelná cesta, cesta, po níž šel ten, který se za nás obětoval. Jít s ním, být s ním, neznamená se obětovat. To už po současném člověku nikdo nechce. Znamená to dávat sebe sama každý den, každou hodinu, každou vteřinu ve prospěch života a pospolitosti, a nic za to na oplátku neočekávat. Je těžké uvěřit, že tak jednoduše funguje rovnice dávám – dostane se mi spravedlivé odměny. Ono to fakt funguje, ale jako vše to má háček, pro mnohé pořádný hák či kříž, ohýbající svou vahou k zemi toho, jenž ho nese. Ten kříž se skrývá ve dvou prostých slůvcích – NIC NEOČEKÁVEJ. Odměny se totiž dočká jen ten, který svou práci činí bez myšlenky na odměnu. Takže nic pro našince, kteří nehnou prstem dřív, než si mohou olíznout prsty umaštěné porcováním chutné pečínky.

Media celého světa nám přinášejí denně zprávy o tom, jak ten či onen vede tabulku příjmů a zisků. Většina lidí se ptá: Jak může Bůh, je-li spravedlivý, toto dopustit? Vtip je v tom, že ti, co hrají vysokou hru, většinou věří v úspěch, nepřipouštějí si, že by tomu mohlo být jinak a jak víme: víra hory přenáší, zde by se dalo parafrázovat tak, že: víra hory zlata přináší. Nečekejte zde žádnou spravedlnost, ta přijde pouze ve chvíli, kdy by dotyčný nabyl své jmění nepoctivě, pak začnou mlít Boží mlýny, sice pomalu, ale jistě, ale to my dole většinou už nevidíme, protože upíráme své zraky k dalšímu zlatému teleti, vystavujícímu se v záři mediálních světel. Za to nemůže Bůh, to vzal obraz světa do rukou člověk, který má sílu ovládat davy pomocí strun, o nichž ví, jak je v lidském těle rozeznít, aby hrály právě tu melodii, kterou chce slyšet.

Naštěstí světlo světa spatřil internet a s ním pak facebook či YouTube a další podobné sociální servery, které jsou "zatím" svobodné, což na jedné straně mocní tohoto světa využívají, ale na druhou stranu jim je tato svoboda trnem v oku, protože si zde každý píše, co chce a nikdo nemá sílu to řídit – umravňovat, tak jak by si oni přáli. Je na nás, abychom měli dost víry v to, že se jim nikdy nepodaří tento svobodný svět umlčet. To bychom se pak třeba nikdy nedozvěděli o takovýchto lidech, jejichž příběhy nás mohou motivovat a nabíjet ve chvílích, kdy začínáme ztrácet tah na branku a malomyslnět.

Tělo a srdce

Nádherný příběh otce a syna, kteří se proměnili v jedno, ale podívejte se sami: Já můžu.

Neběhejte sami, máte řadu přátel – stačí se jen přidat

Jak už jsem psal před týdnem, na začátku byl nápad pozvat pár přátel k nám na západ, abychom společně přivítali nový rok a to tím, že vyběhneme/vyjdeme zasněženou strání vzhůru k místům, kde stával klášter sv. Anny. Pak se k nápadu přidal jiný – pozvat ke společnému výběhu i další, ať v tu chvíli dlí na kterémkoliv kousku zeměkoule. Vyzvat je, aby následně poslali fotku ze svého výběhu a pár slov o tom, kam běželi a s kým a co při tom zažili. Jak se zdá, bude to velmi dlouhý článek, plný usměvavých tváří, běžících či jdoucích človíčků, ale ani zvířata nejsou z naší akce vyloučena, takže budete-li mít sebou své miláčky z říše zvířat, koukejte je zvěčnit s vámi. Radiožurnál nám k tomu jako pozvánku stvořil krásný spot, podmalovaný Osudovou. Takže nepokoušejte osud a poběžte sebou :) … schválně – máte představu, kolik by nás takto mohlo běžet? Já svou představu mám, ale protože je to představa z říše přání a ta se přece neříkají, tak si ji nechám zatím pro sebe, ale bude to velký :) …

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Začal jsem běhat, ale ať dělám, co dělám, zrychlit nedokážu! Co mám dělat, abych běhal rychleji? : Dobrý den. Tenhle článek se mi opravdu moc líbí. Našla jsem se v něm krásně a aktuálně bych k tomu…»
  • Zjisti svůj startovní handicap a vyběhni. Šestý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Sorry za odbočku, to musí být nesmysl, ty časy fotbalistů, ne ? "Ve Slavii jsou nároky na…»
  • Stabilita při běhu, aneb co taky může způsobit nevhodná běžecká obuv. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : S letitým odstupem musím dát Miloši za pravdu.Maximalistická obuv,konkrétně model Clifton od Hoka…»
  • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : Souhlas, není taky špatný vajíčka udělat na sádle a kokosak si dát do kafe. »
  • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : No jistěééé. Hned jsem si šel udělat dvě vajíčka na měkko (no, byly trošku spíš na tvrdo, ale…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků