logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH

ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH

„Člověk je tak silný, že dokáže uskutečnit své sny, nesmí to však nikdy dělat na úkor jiných. Sdílené štěstí se násobí počtem těch, kdo ho sdílí s námi a sdílený smutek se umenšuje počtem těch, kdož ho s námi prožívají.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 26.12.2010

Před lety jsem začal psát běžecký román, zatím je z něj napsáno velmi málo, ale snad to, že toto veřejně vyhlásím, bude tím impulsem, který mi pomůže v jeho psaní pokračovat. Tyto sváteční dny, kdy se nehodí poučovat a radit, ale spíše se ponořit do hloubi své duše, bude nejlepší, když vám nechám nahlédnout do říše a duše Mema. Takže pozor – vybíháme …

ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH

Zaměření na cíl – cesta je cíl

„Budu žít život toho, kterého jsem stvořil
Žít mne baví a život mne naplňuje“

Mnohými bývám nazýván českým Forrestem Gumpem. Poprvé se tak stalo při mém přeběhu republiky v roce 2002. Film jsem znal jen podle názvu a věděl, že Forrest v něm běží někam hodně daleko a hodně dlouho. Po návratu do Prahy jsem si ho zašel koupit a několikrát si jej pustil. Nemohl jsem se rozhodnout, zda mě má srovnání s Forrestem těšit nebo naopak, zda bych se neměl nad sebou zamyslet, jestli mi tím třeba dotyčný novinář nechtěl naznačit, že jsem člověk s trošku jednodušším uvažováním :).

Nakonec jsem však pojmenování Forrest Gump přijal. Hlavním důvodem, možná pro mnohé překvapivě, nebyl jeho běh přes celé Státy, ale jeho zaměření na cíl. Pravda, Forrest je nesmrtelný, protože dokázal právě ve své jednoduchosti to, oč se my velmi komplikovaně snažíme. Dokázal se vždy soustředit na jednu věc a tu dovést k dokonalosti. Neřešil, zda to jde, či proč by to jít nemělo, prostě šel, běžel, pinkal, lovil ústřice, sekal trávu, miloval svou matku, svou dívku, svého syna – dělal to vše naplno a nežádal za to vděk ani náhradu.

Forrest Gump se pro mne stal od té chvíle symbolem toho, co dělám a co chci vždycky dělat – jít si svou cestou, milovat lidi, milovat zvířata, milovat rostliny, stromy, kameny, hory, řeky – milovat život a milovat svět. Vím, pro mé nejbližší je to někdy tvrdý oříšek, dělit se o mě s tím vším, s těmi všemi, ale oni vědí, že je miluji jinak, že moje láska k nim je trošku z jiného světa – utkaná z jiných vláken a nasycená jinými ingrediencemi. Vědí také, že kdyby po mně chtěli, abych byl cele jen jejich, už bych to nebyl já a nakonec nejvíc by na tom tratili oni.

Bude-li vám v mozaice chybět jeden kamínek, nikdy jí nesložíte dohromady, vždy v ní zůstane dírka, která se bude čím dál tím více zvětšovat, protože ostatní kamínky nebudou na sebe pevně jeden na druhý vázat a nakonec čas zničí celou krásnou mozaiku, zničí i toho nejkrásnějšího člověka. Proto není nikdy dobré žádat na druhém, aby se přizpůsoboval naším představám, ale brát každého člověka, každou bytost, tak jak ho/ji bůh stvořil. Vždyť bůh ho/ji takto stvořil právě proto, abychom se jeho/jejím prostřednictvím o sobě něco dozvěděli, něco se naučili.

My jsme byli zase sesláni jemu/jí, aby se něco naučili od nás. Prostě takto jednoduše funguje perpetuum mobile života, jenom my se"snažíme" svým zasahováním tomu stanovit nějaká pravidla, sestrojit jiné perpetuum mobile, a tím celý proces uvádíme v chaos.

Tak, to jsem já. Takhle jednoduše to mám v životě nastavené a asi i proto lidé, kteří mi přijdou/vběhnou do cesty, jsou nejdříve trošku zmateni. Nejsou většinou zvyklí na takto jednoduché – přímé jednání a snaží se za tím vším hledat něco jiného. Mnohdy si myslí:"Přece nemůže být tak"hloupý“, aby tohle myslel vážně, vždyť to odporuje všemu, co nás celý život učili, co dělají všichni ostatní?" Ano, nejsem tak hloupý, jsem jen jiný, tak jako byl jiný Forrest Gump.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (8 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Ketty | 25. 3. 2017 21.08 hod. | 85.180.214.xx
Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji....

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Běh – můj život

všechny články Běh – můj život

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas92
Asics130
Brooks18
Inov-854
Icebug5
Hoka One22
Mizuno54
Newton5
NB22
Nike59
Salming356
Salomon41
Scott3
Vibram Fivefingers8
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce48
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky : uplna parada na tychto clankoch je to, ze v nedelu pobezim svoj prvy polmaraton v Bratislave a tak…»
  • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »
  • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
  • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
  • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků