logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jéžišimarjáá! aneb Miloš promine...

Jéžišimarjáá! aneb Miloš promine...

Veselme se a radujme se: dnes má přece narozeniny nejlepší český ultravytrvalec všech dob!

Miloš promine, ale on to není. Českou republiku totiž oběhl jenom třikrát, a to ještě k tomu vždy v několika dnech. Tím nejlepším je ten, kdo obíhá republiku každoročně, v neuvěřitelně krátkém čase několika večerních hodin, a ještě k tomu s dárky pro všechny děti. Běžíšek – tak by se proto měl správně jmenovat – to vše navíc stihne ještě před tím, než se sám v noci narodí. Jelikož pro takovou běžeckou kategorii dosud nexistuje žádné označení, musel jsem ho vymyslet až já: prenatální ultramaratonec.

O významu tohoto ultraběžce není myslím třeba dlouze hovořit; dostatečně výmluvné jsou samotné jeho výkony. Také proto počítáme od jeho narození – i když není přesně znám rok ani den, což je trochu na pováženou – náš letopočet. Miloš promine podruhé: tak to se jemu už nepodaří. Ale znělo by to dobře, co říkáte: místo b.C." před Škorpilem“, místo a.D."po Škorpilovi" :)

Jééžiši! Ježiši Kriste! Jéžišimarjáá!... Aniž si to uvědomujeme, vyslovujeme Ježíšovo jméno každý den, nebo spíš několikrát denně. A všichni. I soudruzi komunisti vyslovovali. Nebo slyšeli jste je snad někdy zaláteřit třeba"MarxEngelsLenin, to jsem to zvoral!“? Takže Miloš promine potřetí, ale jeho jméno („Škoorpile!“) teda rozhodně několikrát denně nevyslovujeme.

Jakožto ateisté (čtyři pětiny Čechů jsou údajně nevěřící) se vůbec k Bohu slovně obracíme překvapivě často: Panebóže, Proboha, Panečku, Probůh; nebo taky Panenkomarjá, Marjápanno, atd. A za své jsme přijali i výrazy nečeské, jako třeba Sakra, Krucifix, HimlHergot... bohužel převážně v situacích, kdy se nám něco nedaří a my si potřebujeme zanadávat. Ano, spasitel se pro nás stal něčím mezi citoslovcem a zaklínadlem.

Některé z těch výrazů jsou ještě obsahově srozumitelné (Prokristapána, Kristepane), u dalších se už musíme hodně snažit, abychom původní smysl odhalili (Krindapána), a v jiných už z Ježíše zbylo jenom š (šmankote, šmarjájózef). Nejvíc mě ale fascinuje zvolání, které má na svědomí zřejmě nějaký bezbožný přírodovědec; to, že vyslovuje jméno spasitele, si asi uvědomil právě v jeho polovině – a výsledek už znáte:"Jež...kovyvoči!“

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 11415/11202×, 4 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (3 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12Honzade | 25. 12. 2010 20.59 hod. | 217.195.170.xx
Bezisek absolutne nema chybu, jako cely mily vanocni post! Diky Milane!!! Hezke svatky, uz se tesim, pilne beham, abych byl co k cemu platny na PIM 1/2M. At se dari! 12:)

Adam | 25. 12. 2010 14.00 hod. | 79.98.72.xxx
Slovo Běžíšek je skvělý :-))
Hezke svatky

martinS | 25. 12. 2010 10.40 hod. | 94.142.235.xx
Potrefený přírodovědec (ač zaměstnán v bance) se ozval ...

dav | 25. 12. 2010 10.28 hod. | 94.113.49.xx
Velká omluva, že na takhle hezky a lehkým tónem napsaný přisvěk, reaguji čistě mentorsky..., ale ony všechny ty možné překrouceniny, zkomoleniny a patvary vznikly z jediného důvodu: neprotivit se přikázání o braní jména božího nadarmo, takže stejně jako indičtí domorodci mají tabuizované slovo tygr a pouze šeptem se zmiňují a Pánu džungle, tak i středověký člověk si vymýšlel způsoby, jak toto nařízení obcházet, logicky proto nemají ony zmiňované „ježkovyvoči“ s přírodovědou nic společného..., a hezké svátky všem!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běh, sport pro dříve narozené (veterány) : Doporučuje se třeba i Wobenzym ještě před výkonem a po. Stejně jako sportovci. Kvůli regeneraci a…»
  • Běh, sport pro dříve narozené (veterány) : A kto to vymyslel,že máme používať len 5 hiezdičiek a nie napr. 20? »
  • Ne tuky, ale rafinované sacharidy způsobily epidemii obezity! : Dovolil bych si autorovi oponovat, za obezitu nemůže žádná pyramida, byť špatná, ale lidé samotní.…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Dobrý den. Jsou zkratky CH, RCH, PB, RB vlastně v překladu zónami z maximální tepové frekvence jako…»
  • Dvanáctitýdenní tréninkový plán na deset kilometrů, který zrychlí výkonnostní běžce o 1 – 2 procenta. : Protoze ten zavod pak bude konzert :) »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků