logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Trénink na Mammut ultramaraton – týden druhý

Trénink na Mammut ultramaraton  – týden druhý

Po vydání prvního týdne tréninku na Mammut ultramaraton se rozpoutala diskuze na téma, že vypsaná kilometráž je velmi nízká a proč by měl člověk běhající týdně nyní už přes 100 km najednou ubírat. Řeknu to asi takto: Trénink není dogma, je to vodítko a to zejména pro ty, co si to chtějí zkusit, dosud nemají žádnou zkušenost a nevědí jak na to. Ti, co už mají odběhány desítky maratonů, či dokonce ultramaratonů, si zde ale také mohou něco najít. Ale i tak:

Běžci, kteří si přejí být dobrými maratonci nebo ultramaratonci, by neměli začínat svůj běžecký trénink tréninkem na maraton nebo ultramaraton, ale měli by se nejdříve věnovat běhům na tratích do 15 km a to na dráze, silnici i v terénu. Až když vyčerpají své rychlostní možnosti na těchto kratších tratích, to znamená, dostanou se na maximální možné časy, tehdy teprve je dobré začínat s přípravou na maraton a ultramaraton. Většina z vás určitě slyšela jméno Grete Waitzová, ta o tom ve své biografii říká: „Kořeny každého velkého běžce a každého velkého běžeckého výkonu leží na dráze!“

Nejlepší způsob jak zničit běžecký talent je, když se běžec v 18 nebo 20 letech začne intenzivně věnovat tréninku na maraton nebo ultramaraton! Hlavní rozdíl mezi tréninkovými programy na kratší běžecké tratě včetně maratonu a tréninkem na ultramaraton jsou dlouhé víkendové běhy. Tyto víkendové běhy jsou v ultramaratonském tréninku to nejdůležitější. Měli byste však zachovat jejich prodlužující se charakter cca od 16 do 60 km. Dlouhé víkendové běhy mají pro ultramaraton stejný význam, jako pro maraton dva dokončené 32 km běhy, absolvované šest a čtyři týdny před maratonem. Bez ohledu na to, jak se vám dařilo plnit zbývající tréninkové jednotky, si můžete být jistí, pokud tyto dva stěžejní tréninky zvládnete, že maraton dokončíte.

Dobré je také zařazovat v týdnu dvoufázové tréninky na kratší vzdálenosti, třeba ráno a odpoledne či večer 6 – 8 km. Více si k tomu řekneme později, nyní snad jen tolik, že když si dáte v jeden den dvě kratší fáze, ráno vás to nastartuje do dne, ale neunaví. V době mezi fázemi tělo ještě pracuje, a když začínáte druhou fázi, ukládá se většinou ke spánku. Tím, že jej znovu zatížíte, jej nejen vyburcujete k další činnosti, ale také dosáhnete vytrvalostního efektu tréninku, stejného, jako byste běželi v ten den 20 kilometrů v kuse. A to vám bude stačit odběhat pouze 12 – 16 kilometrů.

Tréninkový plán na Mammut ultramaraton – týden druhý

den
po. volno
út. 60 minut nebo 10 km
st. 70 minut nebo 12 km
čt. 96 minut nebo 16 km
pá. 78 minut nebo 13 km
so. volno
ne. 120 minut nebo 20 km
Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Standa | 11. 1. 2011 19.31 hod. | 94.112.63.xxx
moc děkuji za tento druh tréninkového plánu, chtěl bych se prostřednictvím tohoto zkusit připravit na Non stop beh hrebeňom Nízkých Tater.
V prvním díle jsem se dočetl o tom, že „plán"bude vycházet vždy v pondělí. Chápu správně, že bude vždy ve čtvrtky??

fotoMiloš Škorpil: Ano Stando, chápeš to dobře, původní představa byla, že tyto články budou vycházet v pondělí, ale tlouklo by se to s Běžeckým rokem, tak jsem je předsunul a už nepřečetl celý původně napsaný text :)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ultramaraton

všechny články Ultramaraton

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví35
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice92
Více času na sebe10
Více času na rodinu4
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou30

kde se diskutuje

  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»
  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : Ahoj všem K tomu mrazu, dnes ráno jsem si dal svých obvyklých 4,75km kolem Labe a bylo to bezva, od…»
  • Jak je to tedy s tím hladem, aneb Intermittent Fasting. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Jesliže vycházím z "nejím, když nemám hlad" a doplním k tomu "jím, když mám…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků