logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

NA NOVÝ ROK O SLEPIČÍ KROK

NA NOVÝ ROK O SLEPIČÍ KROK

Máme za sebou několik dní od zimního slunovratu a nedá mi nepřipomenout vám, jak to podle pranostik viděli naši dávní předkové. I oni dokázali vypozorovat naprosto přesně, že se dny začínají pomalu prodlužovat, sice za těch pár dní jen o minimum, ale už i to je dobře. A když to bylo dobré pro ně, o to lepší je to pak pro nás, pro běžce.

Už jen ta psychická podpora toho, že se konečně přelomila "doba temna" a blíží se pomaloučku, polehoučku svítání na lepší časy. Sice tam někde hodně ospale a daleko za obzorem, ale přece jen občas vykoukne sluníčko a možná nás i přes ten obrovský mráz, co kolem nyní panuje, trošinku zahřeje. Alespoň u srdce a hlavně nás pak pohladí po běžecké duši. Neboť již jen představa, že se konečně začíná blížit ta dlouho očekávaná změna, nás musí rozjařit, přestože vlastně teprve začíná zima. A bude asi ještě notně dlouhá, zlá a tvrdá. Ale to nevadí. Sluníčko ji bude den ode dne víc a víc drtit, až ji pak opravdu jednou rozdrtí a odkáže do správných mezí někam na druhou polokouli této planety. Škoda, že tam nemůže zůstat natrvalo, ale to bychom byli s takovým neskromným přáním asi dost nepochopení. Hlavně tamními obyvateli.

No nic, až tam jsem se nechtěl dostat. Nemám zájem vyvolat mezinárodní konflikt a být řešen jako jeden karikaturista až na úrovni OSN. Musíme si říct, že tak to bylo, je a bude a vyrovnat se s tím. Tedy s touto zimou a přizpůsobit svoje tréninky klimatu, možnostem i schopnostem. Každý jsme jiný a každý to snáší jinak. Ale nikdo mi nevyvrátí, že většině běžců zima, sníh a led vadí a to tak, že opravdu hodně.

Přesto si do Nového roku většinou dáváme nějaké předsevzetí, či připravíme plán pro svoji další běžeckou sezónu. Je jedno, kdo se na co chystá a co pro to bude muset udělat, a hlavně – co pro to bude schopen obětovat. A i když se nám to třeba nezdá, tak běhání obětujeme opravdu hodně. Někteří z nás úplně všechno. Jsem toho téměř názorným příkladem, a abych se nenechal nikdy zaskočit něčím nečekaným, tak pro jistotu podle tvrzení mých babiček: "Jak na Nový rok, tak po celý rok," zásadně toho prvního ledna chodím běhat již od svých 15 let, i když jsem byl třeba ve stavu nemocných, a i kdyby to mělo být jen pár metrů. Není to pověrčivost v pravém slova smyslu, ale takové zvláštní nutkání, něco jako pojistka, co kdyby….

Abych se pak v průběhu roku nemohl vymlouvat na to, že jsem se nešel na Nový rok proběhnout a teď to mám, když se mi někde něco nečekaného vyvrbí a odepíše mě to na půl sezóny.

Asi si teď zaťukáte na čelo a doporučíte mi urychlenou návštěvu nějaké psychiatrické kliniky, ale je zajímavé, že žádná taková specializace přímo pro běžce není. A že by se tím ledaskdo uživil, o tom není sporu. Neboť jsme většinou v širokém okolí považováni za blázny. A možná jimi jsme. Jen mám obavy, že naše vůle, zanícení a přesvědčovací schopnosti by třeba mohly z toho chudáka doktora taky udělat běžce. A kdo by nás pak léčil na hlavu, když i psychiatr by na ni byl padlý a posedlý během. Ačkoliv, ne že bych je chtěl urážet, a nedej bože se jich třeba dotknout, ale oni jsou dostateční blázni i bez běhání, tak bude lepší za nimi nechodit a ještě víc jim neškodit. Zase na druhou stranu by jim to mohlo pomoct tak jako nám. Kde si lépe vyčistíte hlavu, než v maratónkách někde v lese nebo aspoň na stezce pro cyklisty či míň frekventované silnici. No řekněte!

A proto se na vás všechny obracím se slovy: "Oslavte Nový rok během a stejně tak se rozlučte i s odcházejícím obdobím.“

Jsem asi bílá vrána mezi lidmi, poněvadž na alkohol jsem alergický a na nějaké bouchání rachejtlí trošku moc starý. To se raději po tradičním Silvestrovském závodě, protože to je pro mě zákonitě nejlepší rozloučení ze starým rokem, naložím do vany, večer pořádně protáhnu a než se odeberu do říše snů, budu pomalu osnovat plány, kam vyrazím další den. A je u mě tradicí, že to je opravdu skoro vždy do lesů. Jen tam se tento svátek dá asi nejvíc naplno prožít. A přestože stromy ani zvěř nějaké naše astronomické rozdělení roku nerozlišují, určitě poznají o mnoho lépe než my, že se v přírodě něco začíná dít.

Tak to zkuste taky jen tak vyrazit bez bujarých oslav z předešlé noci zaposlouchat se při brodění sněhem do šelestu větví a hlubokého ticha spícího lesa. Třeba vycítíte i v tom jeho spánku nějakou drobnou změnu, a možná se vám to pak dostane natrvalo pod kůži a za nehty jako mně.

A čím nás bude na Nový rok běhat víc, tím lépe.
Nakonec já si lepší přivítání Nového roku ani neumím představit.
Co kdybyste se nad tím zamysleli a zkusili to taky?
Věřte mi, že to stojí za to!

Zdeněk Smutný foto
  • přečteno: 9720/9567×, 1 komentář

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

petr | 8. 1. 2011 13.14 hod. | 94.112.233.xx
Článek je to fakt dobrý a přeji panu Smutnému v Novém roce hodně naběhaných km.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví36
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice93
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou30

kde se diskutuje

  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků