logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

NA TŘI KRÁLE O KROK DÁLE

NA TŘI KRÁLE O KROK DÁLE

Všechno kolem je letošní zimou zmatené. Nejen já. I když já navíc i dokonale otrávený.

No, jak si mám vysvětlit, že divoké husy už letěly v sevřeném šiku na sever? A to bylo ještě před touto oblevou. Spíš tedy zatím ledovou polevou. Tak to tu teď vypadá v lesích. Ale asi všechno sjede rychle pryč. Již teď pořádně taje. Bude možná stačit jen pár dní teplého vzduchu, co se sem žene z jihu.

A už by to bílé svinstvo nemuselo z nebe vůbec padat. Ale to je zřejmě moc divoké přání. Jenže já jsem opravdu tady u nás zažil tolik zim, kdy nebyl žádný sníh a pro běhání to byla naprostá paráda. Ne jako teď v posledních letech. Tak proč si to znovu nepřát. Já si myslím, že zimy už bylo letos dost.

A vůbec ji nemám rád. Všechno mě v ní nějak víc bolí. Jakkoliv je zimní les nádherný a překrásný ve svém spánku, tak o co úžasnější je, když se na jaře probouzí, a to nemluvím pak o létě a nakonec i o podzimu. Ale to jsem trochu utekl od současnosti. Takže se nám posunul zase trochu den. Podle pranostik o krok. No, o hodně malý, ale i to je lepší než nic. Není to zatím skoro poznat, ale něco je už ve vzduchu. Takové opatrné očekávání. Už ty husy to předznamenaly a doufám, že se nemýlí. I ostatní severští ptáci, co zimují u nás v okolních lesích, se podezřele houfují. A fascinuje mě, že veverky letos vůbec nezazimovaly. Že by už byly tak zkažené lidskou civilizací a odhodily všechny své pradávné návyky? Čert ví.

Vůbec si netroufám být nějakým amatérským meteorologem, ale co když již se paní Zima vyřádila a bude nás už jen obtěžovat občasnými záchvěvy, anebo výlevy vzteku nad tím, že slunce začíná ukrajovat z její moci a ona bude postupně slábnout.

To asi ještě ne. Byl by to zázrak. Spíš to vypadá na takový poločas, kdy si trochu oddechne a potom se do nás asi opře s ještě větší silou a důrazem.

A pak to bude mnohem horší. Nakonec se v březnu budeme třeba brodit sněhem po kolena a nadávat, proč přišla v lednu obleva. Jako bych to kolem sebe slyšel: „Mohlo to klidně vydržet a hlavně pak od února už být trošku běžecky normálně.“

Co to ovšem je běžecky normálně? Asi jak pro koho. Já to vidím tak, že pokud se dá běhat bez klouzání, tedy alespoň po silnici bez sněhu a ledu, a je při tom jen trochu snesitelný mráz, ale bez inverze, je to v pořádku. Je zima. Nedá se nic dělat. Nežijeme někde ve středomoří, neboť praotec Čech už bohužel neměl dost sil jít dál a zalehl v okolí Řípu. Tak co nám zbývá. Musíme se s tím porvat. Ale v právě popsaných podmínkách se dá docela přijatelně odtrénovat či vlastně odběhat skoro všechno, co máme naplánované pro tohle roční období a právě probíhající tréninkový cyklus. Tak si představuji ideální počasí pro běžce během zimních měsíců. Bohužel představa a přání bývá obvykle na hony vzdálená realitě. A ta je i u nás na Moravě na úpatí Drahanské vrchoviny někdy až překvapivě tvrdá.

Ale jak jsem už řekl, bývala období, kdy tu po sněhu nebylo ani potuchy a nějaký ten slabší mráz nás všechny běžce z okolí, a že je nás tu hodně, nemohl rozhodit.

Ty doby jsou asi zřejmě natrvalo pryč, a proto se musíme vypořádat s tím, co nás čeká venku teď v lednu. A tak zaplať pánbu i za tu oblevu a hlavně za ten malý posun v délce dne. Ono to půjde pomalu dál a bude líp. Nakonec si taky potřebujeme vydechnout na chvíli z toho zimního sevření. O to pak snadněji zase překonáme další zimní nástrahy.

Já ve zlepšení počasí věřím a tradičně se na to půjdu, jako snad pokaždé za posledních 32 let, co se tento závod první sobotu v lednu běhá, z vrcholu Hanáckého Mount Blancu, tedy Velkého Kosíře pro zeměpisné upřesnění, pořádně rozhlédnout.

Bez nějakých závodních ambicí. Spíš si jen tak připomenout kamarády, otce a bohužel už i syna Křížkovi, kteří Zimní běh přes Kosíř zakládali a řadu dalších, co už nikdy nepřijedou přivítat novou závodní sezónu do tohoto nádherného koutu přírody, položeného nějakým zázrakem do hanáckých rovin. Zamávám jim všem tam směrem k běžeckému nebi na vrcholu zdejšího kopce, než se pustím po ledových krustách dolů, aby věděli, že na ně nezapomínám a určitě nebudu sám.

Asi v tom bude i dost smutku, jenže je na to třeba se podívat také jinak. Jsme všichni jen součástí velkého soukolí, které mele ten koloběh přírody pořád dál a dál. A i nás časem semele.

Tak si to musíme na druhou stranu užít a hlavně se pozdravit s těmi kamarády, co si netrpělivě a s místní specialitou, koštem pravé hanácké slivovičky, přišli také provětrat své údy do lesů kolem Slatinic a zároveň takto, stejně jako já, též zahájit letošní závodní sezónu.

A bude tam určitě veselo.
Už i proto, že se opravdu začíná prodlužovat den.
Díky za to.
A díky za každé běžecké ráno.

Zdeněk Smutný foto
  • přečteno: 15162/14952×, 2 komentáře

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (3 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

dav | 14. 2. 2011 10.04 hod. | 94.113.49.xx
Z úvodu článku:"No, jak si mám vysvětlit, že divoké husy už letěly v sevřeném šiku na sever?"
RE: no, není to tak hrozný, pozorování 29.1.střední část hráze Horní nádrže VDNM
husa běločelá, polní a velká – asi 7.000 ex. :-)

pavel kosorin | 11. 1. 2011 12.48 hod. | 195.122.215.xx
taky si myslím, že zimy už bylo letos dost, protože je to vo hubu běhat v naprostý tmě a k tomu hustý mlze a současně na ledě a místy na blátě jako dnes ráno...ale stejně je to krásný! :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků