logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

První pomoc když běžec, cyklista, turista či kdokoliv zkolabuje z důvodu horkého počasí

První pomoc když běžec, cyklista, turista či kdokoliv zkolabuje z důvodu horkého počasí

Na městských maratónech to většinou potřebovat nebudete, protože zde je možno velmi rychle přivolat lékařskou pomoc, která už provede patřičné úkony a zajistí odvoz postiženého do nemocnice. Jak se máme zachovat a co bychom měli udělat v případě, že si jen tak s kamarády vyběhneme, vyjdeme či vyjedeme do přírody a jeden z nás najednou doslova odpadne a zůstane nám ležet tam, kam zrovna dopadne? Nebo při závodech vedoucích terénem, kdy člověk nemá možnost přivolat rychle pomoc odborníků?

Tento článek vyšel na Běžecké škole 31.5.2009

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Tím, s čím se můžeme nejspíše při běhání v přírodě potkat, je:
  1. Co dělat při mdlobě?
  2. Co dělat při vyčerpání způsobeném teplem?
  3. Co dělat při křečích z horka?
  4. Jak se projevuje úpal?
  5. Jak se projevuje úžeh?
  6. Co dělat při úpalu nebo úžehu?
  7. Ještě jedna technická.

Lepší než řešit zkolabování své, či někoho jiného, je se mu vyhnout. O některých možnostech, jak, píšu v článcích: Jak, kdy, kde běhat (chodit) a co dělat, když padají teplotní rekordy

Běhání ve velkých vedrech. Deset tipů jak běhat za velmi teplých dní a nocí

Nebudu se zabývat případy, kdy postižený má nějaký dlouhodobější zdravotní problém, či nějaké zdravotní omezení, nebo případy, kdy ten, koho ta nepříjemnost postihla, je prostě vysílený, protože podcenil přísun energie. Budu se zabývat situacemi, které mají vztah hlavně k přehřátí organizmu a k dehydrataci, protože to jsou stavy, s nimiž se můžete nejčastěji na akcích, které jsem v úvodu zmínil, potkat.

Tím, s čím se můžeme nejspíše při běhání v přírodě potkat, je:

 • mdloba
 • tepelné vyčerpání
 • křeče z horka
 • úpal
 • úžeh (sluneční úpal)

Co dělat při mdlobě?

 • 1.Postiženého odnést na chladné, stinné místo, položit ho naznak s mírně sníženou hlavou a zvednout mu mírně dolní končetiny
 • 2.Uvolnit mu krk a hrudník
 • 3.Dávat mu studené obklady nebo led, můžete ho jemně postříkat studenou vodou (hlavně ochlazujte hlavu!). K rychlejšímu probrání z mdloby pomáhá mírné pleskání po tvářích nebo přičichnutí k látce s ostrou vůni
 • 4.Pomalu nahrazujte tekutiny. Nejvhodnější je iontový nápoj nebo osolená voda (1 čajová lžička soli na litr tekutiny), velmi dobrý je studený, velmi mírně oslazený čaj s citronem
 • 5.Při bezvědomí urychleně zabezpečte lékařskou pomoc

Co dělat při vyčerpání způsobeném teplem?

Tepelné vyčerpání je spojeno se ztrátou tekutin. Má podobné příznaky jako mdloba, ale protože se jedná o delší stav, může se ještě projevovat poruchami jednání, zmateností, podrážděností i deliriem. První pomoc i předcházení tomuto stavu je stejné jako u mdloby.

Co dělat při křečích z horka?

Křeče z horka jsou spojené s těžkou tělesnou námahou při vysokých teplotách a s velkými ztrátami tekutin a iontů. Dochází k bolestivým svalovým záškubům nebo křečím. První pomoc i předcházení tohoto stavu je stejné jako u mdloby. Při dostatečném přísunu tekutin i iontů se stav velmi rychle spraví.

Pokud chceme předejít tomu, aby nás křeče z horka postihly, je dobré brát několik dní před akcí, u níž očekáváme, že budeme vystaveni vyšší tělesné námaze, vyšší teplotě vzduchu, nebo kde dokonce budou působit oba faktory, Performance Magnesium Liquid[. Což je vysoce účinný roztok iontů hořčíku (magnesia), vyrobený právě tak, aby člověka ochránil resp. mu pomohl předcházet svalovým křečím. Ampule s hotovým nápojem je určena k okamžitému použití a její obsah se rychle a snadno vstřebává.

Ampule Performance Magnesium Liquid je velmi lehká a malá, takže nezabere moc místa a určitě bych si jí nezapomněl vzít do ledvinky pro případ, že by mě nebo někoho z mých souputníků na trati či na výletě postihly křeče z horka. Navíc 29,- Kč které stojí bude určitě dobrá investice.

Koupit si je můžete buď přes //www.estimdrinks.c z nebo v Triexpertu.

Jak se projevuje úpal?

Úpal – přehřátí vzniká v dusném a teplém prostředí, ve kterém naše tělo přestane odvádět nadbytečné teplo. Úpal se projevuje nejdříve bolestmi a návaly krve do hlavy, hučením v uších, nevolností a pocitem tíže, závratí a žízní. Postižený je citlivý na světlo, dělá se mu tma před očima, začne ho bolet břicho, objeví se průjmy. Kůže je horká a zarudlá, zornice očí rozšířené. Teplota těla vystoupí až na 40°C. Při přehřátí jde vše rychleji a postižený může upadnout rovnou do bezvědomí.

Jak se projevuje úžeh?

Úžeh – sluneční úpal, vzniká silným účinkem slunečních paprsků na lidské tělo. Obvykle je spojován i s úpalem. Příznaky jsou podobné jako u úpalu. Avšak nesnaží–li se člověk vyhledat pomoc a nechá i dále působit slunce, příznaky úžehu se zpravidla stupňují. Na rozdíl od úpalu se obtíže mohou ukázat až s několikahodinovým zpožděním (např. v noci po slunění).

Abychom předcházeli úžehu, je důležité dostatečně pít, občas se ochlazovat (koupání, sprchování, zvlhčování kůže, zvlhčování vlasů zvláště u dětí) a nosit pokrývku hlavy.

Co dělat při úpalu nebo úžehu?

 • 1.Postiženého okamžitě uložit na chladné, stinné místo s podloženými nebo zvednutými končetinami. Při úžehu raději zvednout hlavu
 • 2.Uvolnit oblečení na krku a na hrudníku
 • 3.Přikládat studené obklady na hlavu, na krk a na hrudník. Dávat studené obklady nebo led, můžete ho jemně postříkat studenou vodou (hlavně ochlazovat hlavu!)
 • 4.Pomalu nahrazovat tekutiny. Nejvhodnější je iontový nápoj nebo osolená voda (1 čajová lžička soli na litr tekutiny), velmi dobrý je studený, velmi mírně oslazený čaj s citronem
 • 5.Při bezvědomí stabilizovat jeho polohu. Při selhávání životních funkcí je důležitá jejich opora (umělé dýchání, nepřímá masáž srdeční)
 • 6.Urychleně zabezpečit lékařskou pomoc

Jak jste asi postřehli, důležitou složkou prevence proti všem těmto možným potížím je pitný režim. Osobně mám problém pít sladké iontové nápoje, proto dávám přednost ESTIM E30 ISOTONIC, který je slaný. Pokud vyrážím na delší výlet, odsypu si množství, které předpokládám, že vzhledem k očekávané vzdálenosti, obtížnosti terénu a pravděpodobné teplotě a vlhkosti vzduchu budu potřebovat asi doplnit a postupně přimíchávám do vody, kterou si nesu sebou.

Ještě jedna technická.

Na maratonu v Zermattu jsem zažil jednu nepříjemnou událost. Běželi jsme ve čtyřech, jeden z nás zůstal po problémech na trati a byl odvezen na kapačky do místní nemocnice. Mě pak v cíli vyhlásili, abych mu vyzvedl věci, které měl připravené na převlečení. Volám mu na mobil, ten vyzvání jak divý a nic. Nebylo mi vůbec dobře a vlastně nikomu z nás. Nakonec se zas tak moc nestalo, „jen dehydratoval“, následkem toho byl tepelně vyčerpán a začaly na něj jít mdloby. Odvezli ho do špitálu, napojili dvěma infuzemi a večer přivezli vysmátého na hotel. Ten mobil, který vyzváněl aniž by ho zvedal, ležel v jeho tašce v mém pokoji. No nezabili byste ho! :).

Takže, pokud vyrážíte na nějaký delší závod, běžecký, cyklistický, chodecký, či jakýkoliv jiný, vezměte si sebou mobil a ten mějte zapnutý, nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat, ať pro sebe či pro někoho jiného.

Přeji vám jen šťastné cesty a vždy šťastný návrat.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (61 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Johnny B | 5. 10. 2015 15.17 hod. | 62.134.201.xx
Včera se mi na MMM v Košicích stalo něco podobného jako v závěru Vašeho článku. Celou dobu jsem se držel na avg. pace 4:45 (což je cca moje maximum), ale na 19,5 (běžel jsem 1/2 maraton) najednou "blik" a probral jsem se v sanitce. Dost jsem podcenil hydrataci, boj s lehkou "rýmečkou" a neměl jsem dost "cukru". Dostal jsem 2 infuze a za hodinu jsem byl zase "šohaj" jen do cíle jsem nedorazil... :/

danuska | 5. 7. 2015 22.00 hod. | 88.101.160.xx
Zdravím všechny běžce a běžkyně, dovolím si malinko podrobněji rozepsat první pomoc, protože není vyloučeno ani selhání srdce, tak aby se zbytečně něco nezanedbalo.......při bezvědomí – nechat ležet na zemi – záklon hlavy – vysunout bradu( zvednout spodní čelist směrem vzhůru dvěma prsty – zjisti rychle zda dýchá – dáme tvář k ústům a budete cítit proud vzduchu...pokud dýchá normálně: zotavovací / stabilizovaná poloha/ POKUD NEDÝCHÁ – IHNED voláme RZP v ČR raději č. 155 a zahájíme resuscitaci – nepřímou srdeční masáží v poměru 30:2 – 30 stlačení hrudníku a 2 umělé vdechy – pokud si nejste jistí, že by ste se mohli nakazit či poranit při umělém dýchání, pokud nemáte po ruce resucitační roušku, alespoň masírujte – když je zachránce sám tak by měl do svého vyčerpání, ale pozor... je nutno odhadnout své síly, aby zachránce též nezkolaboval!!! Pokud jsou 2 a více zachránci, tak střídat cca po 2 minutách. Masáž srdce je potřeba prováďět na tvrdé podložce – zemi, uprosřed hrudní kosti proplést si ruce a s nataženými lokty stlačovat 5 – 6 cm hluboko o frekvenci 100 za min. ( rytmus písničky holka modrooká, nebo rolničky) a pak jet ve stejném rytmu... po příjezdu RZP necháme už vše na nich a odpovíme jim na otázky
Ještě jedna důležitá poznámka – pokud člověk nedýchá normálně ale jen jakoby LAPAVĚ, nebo chrčí, tak je to považ. za příznak zkolabování oběhu a ihned masírujte!!!!! " Je důležité dělat aspoň něco, i kdyby to nebylo úplně podle pravidel, tak určitě lépe než nic" ... PS: doufám, že se nikdy nesetkáte s nepříjemnou situcí

David | 11. 6. 2014 11.57 hod. | 212.67.76.xxx
Co dělat při hypoglykémii?
Hypoglykémie je nedostatek cukru, diabetici ji znají osobně. Dá se přirovnat k pocitu, kdy vyběhnete schody na Pražský Hrad, nejste zadýcháni, unaveni, ale třese se vám každý sval v těle. To je ta lehčí varianta. Těžší přechází od halucinací, mozku chybí cukr, až k bezvědomí.
Najdete-li běžce, ležícího na zemi, třesoucího se a pokrytého studeným potem, může jít právě o hypoglykémii. V tom případě jej napojte co nejsladším nápojem, který máte po ruce. Vhodná je Coca-Cola. Až přijde k sobě, musí sníst ještě kus chleba, rohlík apod. To kvůli játrům, by mu neztvrdla předčasně.
Chybu neuděláte, když zavoláte sanitku. Opravdu ne.

Simona Vlasimska | 25. 4. 2013 17.07 hod. | 89.24.10.xxx
Milosi, diky za uzitecny clanek, bezvadne nacasovany ;-)

Miluše | 14. 9. 2012 12.47 hod. | 83.208.81.xxx
Pěkný den,velmi užitečné rady.Děkuji Miluše

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků