logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Trénink na Mammut ultramaraton – týden třetí

Trénink na Mammut ultramaraton – týden třetí

Přestože ve světě, ale i u nás a na Slovensku, běhá stále více lidí, pořád jsou považováni běžci a běžkyně za"blázny" a určitou anomálii. Takže když kolem někoho proběhnete, tak se na vás s údivem podívá nebo pokud to neučiní hned, tak pak cítíte takový divný pohled v zádech. Když pak nadšeně začnete přátelům a známým vyprávět, že se chystáte na svůj první ½maraton a maraton,"účastně" pokyvují hlavou. To ale pořád není nic proti tomu, když začnete všude roztrubovat: Chystám se na Mamut ultramaraton

Jednak nikdo pořádně neví, co to je a pokud má trošku povědomí o co go, tak je to ještě horší. Lidé mají pořád nějak v paměti zakódovánu tu svoji školní zkušenost, když byli nuceni ve škole absolvovat Cooperův test na 12 minut. Kdy to prostě první kolo napálili a pak dalších deset minut střídavě umírali a vstávali z mrtvých. Zkrátka nevědí nic o tom, jak se na maraton a ultramaraton trénuje a jak se tyto závody běží, myslí si, že pokud to má být běh, musíte běžet jako Haile Gebrselassie

Lékařské okénko

48hodinovka v Brně už je historií, ale i z historie se můžeme poučit, dovolím si vás tedy zavést za pani doktorkou Janou Martínkovou (specialistkou pro ortopedii, rehabilitaci a manuální medicínu), která zabezpečovala na 48 hodinovce lékařskou péči, a které jsme tehdy pro Běžecký svět položili několik otázek. To co nám odpověděla je stále aktuální, takže čtěte pozorně, pomůže vám to mnohého se vystříhat.

Druhým rokem jsem jako hlavní lékař měla možnost sledovat průběh ultramaratonu na 48hodin, který se uskutečnil na brněnském výstavišti na galerii pavilonu Z. Již minulý rok (1998) jsem byla překvapena, že drtivá většina závodníků nemá žádné lékařské zázemí, chybí základní znalosti v oblasti výživové suplementace, která je pro takový závod doslova životní nutností. Dovolte mi proto několik základních rad:

Běh na dlouhé tratě se odehrává v aerobním režimu. Sportovec je schopen v takzvaném setrvalém stavu běžet poměrně velmi dlouho. Rychlost, kterou je po tuto dobu schopen vyvinout, závisí na celkové trénovanosti organismu. Ultramaraton je dlouhodobý aerobní výkon, který vyžaduje pravidelný přísun energetických zdrojů a minerálů, aby nedocházelo k rozvratu vnitřního prostředí organismu.

Ultramaraton vyhrává závodník, který nejen dobře běží, ale zároveň si nejméně rozvrátí svoje vnitřní prostředí. Běh je pro organismus fyzický stres, při kterém se preferenčně větší část krve z oběhu dostává do svalů. Vnitřní orgány jako žaludek a střeva jsou šizeny, dostávají méně okysličené krve z krevního oběhu. Z toho plyne horší vstřebávání potravy ze zažívacího traktu. Dále dochází ke ztrátě vody a minerálů a tzv. hemokoncentraci (zahuštění krve v těle).

Z výše uvedeného plynou následující výživová doporučení:

 • pravidelné popíjení hypotonického iontového nápoje, cca každých 30 min. 1 –3 dl nápoje podle potivosti a teploty okolního prostředí
 • pravidelný přísun energie 1x za hodinu 200 – 400 kcal podle hmotnosti závodníka a intenzity běhu (za nejvhodnější považuji sportovní sacharidové nápoje ředěné vodou a to zejména pro jejich lehkou stravitelnost – na našem trhu je jich široký výběr)
 • jako zdroj energie též dobře poslouží různé druhy energetických tyčinek
 • jako povolené prostředky k podpoře výkonu lze dodávat též:
 • carnitin, antioxidanty, malé dávky creatinu, vitamínové preparáty, tekuté aminokyseliny, větvené aminokyseliny…
 • naprosto nevhodná je konzumace masa a tučných jídel během výkonu!!!
 • maso a tuky významně zatěžují zažívací trakt, jsou velmi těžce stravitelné zejména během fyzické zátěže (viz. výše)
 • nevhodná je též konzumace ostrých dráždivých jídel, kyselého ovoce či zeleniny jako paprika, okurky …

Vytrvalostním sportovcům doporučuji obrátit se na  specialistu pro výživu, který je schopen rozepsat výživovou suplementaci pro daný výkon.

Příklady z ultramaratonu (IAU GEMMA – BVV 48 HOURS INDOOR CHAMPIONSHIP 1999)

 • Italský běžec (Vicenzo Tarascio) cca v 1/2 závodu, poté co 4 hodiny odmítal jíst a pít, zkolaboval, celková slabost, bezvědomí, výrazný pokles krevního tlaku, příznaky hypoglykemie, byla mu aplikována infuze Riegerova roztoku, zapolohován, závod ukončen;
 • Ruská běžkyně (Irina Reutovich) druhý den ráno poté, co 4 hodiny odmítala jídlo a pití, si přivodila celkovou slabost, pocení, závratě, příznaky hypoglykemie, krevní tlak 70/40, křeče žaludku. Zapolohována, provedena injekční aplikace spasmolytika, postupně podán nápoj s obsahem cukrů a minerálních látek, postupně další zdroje energie, cca za hodinu normalizace stavu, závod dokončila.

Pokud by výše jmenovaní běžci dodržovali pitný a výživový režim, nemuselo k popsanému stavu dojít.

Závěrem tohoto krátkého sdělení bych chtěla všem ultrasportovcům popřát zejména pevné zdraví a hodně úspěchů v dalších závodech. Vřele doporučuji zamyslet se nad složením stravy v přípravném období a výživovými doplňky jak v přípravě, tak při závodech. Minimálně 1x ročně doporučuji absolvovat komplexní prohlídku na oddělení tělovýchovného lékařství!!!

Tréninkový plán na Mammut ultramaraton – třetí týden

den
po. volno
út. 96 minut nebo 16 km
st. 96 minut nebo 16 km
čt. 78 minut nebo 13 km
pá. 96 minut nebo 16 km
so. volno
ne. 120 minut nebo 20 km

Myslím, že v příštím týdnu máte dost materiálu na přemýšlení, tak šťastné kilometry a pamatujte – pít a jíst se musí :)

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (3 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Standa | 18. 1. 2011 19.51 hod. | 94.112.164.xxx
Řeším stejný problém, jako Jirka. Rád běhám spíš v lese a přírodě, kde se ale vyskytují kopce. Vzhledem k tomu, že ultramaraton mám naplánovaný v Nízkých Tatrách(Mammut ultra je také v terénu s kopečky) nevím, zda chodit terén v kilometrech, nebo na čas??

Jiří Ugorný | 18. 1. 2011 18.27 hod. | 160.218.152.xx
Miloši, mohl by ses v plánu na příští týden vyjádřit k následujícímu „technickému“ dotazu? V plánu na první týden jsi psal, že je třeba běhat na 65-75 % TF. Na svých oblíbených trasách mám i kopečky a nechce se mi běhat jen po rovině. Do kopce TF zákonitě stoupá nad 75 %. Přejít do rychlejší chůze a držet se pod 75 nebo to neřešit? I ta kilometráž ve členitém terénu u mě klesne třeba i o dva kilometry, tak se držím spíš údajů v minutách. Nechci to vše brát moc vědecky a moc se tím netrápím, spíše běhám dle citu, ale stejně by mě odpověď zajímala. Díky.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ultramaraton

všechny články Ultramaraton

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků