logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Přestaňte se cpát, trochu se hýbejte a buďte bohatí

Přestaňte se cpát, trochu se hýbejte a buďte bohatí

Sedavý způsob života není zdravý. Říkáte si, že to přece není žádný objev, a divíte se, jak vůbec můžu tak banální větou začít článek do novin. O.K., v tom případě bych vás chtěl ohromit informací, že mnohem zdravějším životním stylem je ten "lehavý". Pokud tedy v leže spíte.

Vědci tvrdí, že ač má člověk ve spánku minimální spotřebu energie, tak dlouhý spánek nijak nepřispívá k přibírání váhy. Svým způsobem je to záhada. Lidé spící málo či pacienti přímo s poruchami spánku mají mnohem větší sklon k nadváze než ti, kteří spí osm a více hodin denně.

To jen na okraj novoročního třeštění spojeného s "vánočně" nabytými kilogramy a s předsevzetími se této zátěže co nejrychleji zbavit. První lednové týdny jsou zlatou dobou pro fitcentra, osobní trenéry i prodejce sportovních potřeb. Londýnské Timesy uvedly, že třetina peněz utracených v lednu za výše uvedené položky je zcela vyhozená z okna. Lidé si sice koupí permanentku do fitka či nové boty na běhání, ale třetina z nich je nikdy nevyužije. Realizace novoročního předsevzetí zůstane ve fázi jejich pořízení, které dotyčným stačí k získání dobrého pocitu. Tomu říkám byznys!

Ale pojďme k dalšímu výzkumu. Ten prokázal, že víc tloustnou ti, kteří jedí u televize. Dvě skupiny žen se – pod dohledem vědců – najedly sladkostí a chipsů. Jedna se přitom dívala na televizi, zatímco ta druhá ne. O hodinu později nabídli výzkumníci oběma skupinám běžné jídlo. Skupina žen, které se na televizi nedívaly, toho snědla výrazně méně než "divačky". Důvod? Mozek zaměstnaný televizí prostě "zapomene", kolik toho do sebe tělo nasoukalo. Zajímavý detail: je lhostejné, jestli se díváte na program zábavný, anebo nudný. Tloustnete stejně.

Co by nás mohlo uklidnit, je fakt, že netloustneme jen my lidé. Britský časopis Královské akademie přírodních věd zveřejnil výzkum, podle kterého v posledních několika dekádách vzrostla obezita také u zvířat žijících s lidmi nebo v jejich okolí. Týká se to nejen vykrmených psů a koček, ale i hlodavců nebo dokonce některých druhů ptáků. Ty mají proti nám nevýhodu v tom, že jim permanentku do fitcentra nikdo neprodá.

A zatímco dříve byla tloušťka známkou blahobytu, dnes je to přesně naopak. Výzkumy ve všech západních zemích ukazují, že s nadváhou nebo obezitou mají problémy zejména lidé z nižších příjmových skupin. Důvody jsou jasné. Levná jídla ve fastfoodech, hodně času stráveného u televize coby nejlevnější zábavy, málo aktivního sportu. Co je zajímavé, že to je důsledek opravdu západního způsobu života. Obezita a nadváha je dnes kupodivu problémem i v Africe. Například v Súdánu výzkum mezi dětmi ukázal, že nadváhu má dvacet procent z nich. Všechny jsou však z rodin ze středních a vyšších vrstev.

Česko se dnes už řadí k západnímu světu, takže rada na závěr je jasná. Přestaňte se cpát, trochu se hýbejte a buďte bohatí. Toť celkem kvalitní předsevzetí pro rok 2011.

Miloš Čermák foto
  • přečteno: 6990/6909×

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas92
Asics128
Brooks18
Inov-854
Icebug5
Hoka One22
Mizuno54
Newton5
NB21
Nike58
Salming354
Salomon41
Scott3
Vibram Fivefingers8
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce48
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky : uplna parada na tychto clankoch je to, ze v nedelu pobezim svoj prvy polmaraton v Bratislave a tak…»
  • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »
  • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
  • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
  • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků