logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

JARNÍ POLOČAS ZIMY

JARNÍ POLOČAS ZIMY

Zima si dává pauzu. A pořádnou. Jakoby přeskočila dva měsíce. Taky jste z toho v šoku stejně jako já? A vlastně celá příroda. Přece jen není normální, aby mi na zahradě v polovině ledna kvetl lýkovec jedovatý, rašily pupeny na šeříku, co mám na dvoře, zvedaly se ze sněhem udusané trávy vzhůru ke slunci hlavičky květů sedmikrásek a sýkorky začaly obhlížet budky na stromech.

Už tomu snad chybí jen bílé sněženky, nažloutlé bledule, fialové květy podléšek a návrat stěhovavého ptactva. I moji kocouři přestávají spát doma, jak je pro ně obvyklé přes zimu, kdy vlastně skoro nevystrčí nos z tepla svých pelíšků téměř celý den, ale courají se po venku jako na jaře. Hromady sněhu zmizely jakoby mávnutím kouzelného proutku a dokonce přece jen ještě slabé sluníčko poslalo svůj pozdrav přes modrou oblohu do všech možných i nemožných koutů a zákoutí kolem nás.

Pod roztátým sněhem se v zemi objevily vyšlapané cestičky od jedné myší díry k druhé a vytvářejí neskutečně klikaté obrazce v travinách či hlíně, podle toho, jak si jejich šedé obyvatelky krátily zimu společenskými návštěvami u sousedek. Ale také se ihned ukázaly v plné nahotě zvrácené lidské způsoby úklidu odpadků. Tomu jsem nikdy neporozuměl. Na co jsou pak tedy popelnice? Každý z nás přece platí za svoz odpadu, tak proč to proboha někteří jedinci pohazují v igelitových pytlících kolem silnic přímo z oken aut, když si jedou „zdravě“ provětrat hlavu a „prohlédnout“ přírodu při maximálně zvládnutelné rychlosti na děravých silnicích? A leckteří i otestují vůni a měkkost rozmáčené trávy kolem cest, když to s tou rychlostí přeženou. A není jich málo.

Často vidím při svých běžeckých výletech stopy kol jinde než by měly být, a také pak snahu jiných kol dostat majitele aut, co se rozplácli v příkopech kolem silnic, ven i s jejich notně pomačkanými plechovými miláčky. Tady platí dvojnásob okřídlené české úsloví „spěchej pomalu“ a ještě horší připomínkou této odvěké pravdy pak jsou křížky a pomníčky rozeseté podél našich cest.

A zase jsem jinde, než jsem plánoval být. Je zajímavé, jak se mi ty myšlenky neuspořádaně rozbíhají pořád jinam. Že by již na mě působily tyhle šokující teplotní změny až takovým způsobem, že už nejsem schopen se vůbec koncentrovat? To snad ne!

K tomuto tématu jsem se chtěl dnes dostat a ne a ne se tam dopracovat. Tak tedy na mě tyhle přeměny teplot působí opravdu špatně, zejména hlavně po fyzické stránce. Těžko se s náhlými a prudkými rozdíly v desítkách stupňů vyrovnávám a poznal jsem to nejvíc v sobotu na zahajovacích závodech naší okresní soutěže. Trasa běžecké trati, snad poprvé za ta léta, co se závod v nedaleké vesnici pořádá, bez sněhu a ledu, sice kousek s blátem, ale co je to proti ledovým plotnám. Mělo by se tedy dát nádherně běžet. Jenže opak byl pravdou.

Od startu se mi nepodařilo pořádně rozdýchat a nebyl jsem v tom sám. Již v prvním okruhu jsme se malinko přidusili, my, alergici na prudké změny teplot, a pak to pokračovalo až do cíle. Místo pěkného zážitku ze závodu v téměř jarním prostředí, a to v polovině ledna, z toho bylo peklo po celou trať a já například místo běhu spíš předváděl pochod smrti. Tak jsem to aspoň viděl já a možná i někteří kolemjdoucí, neboť jedna dobrosrdečná místní paninka mi nabízela, když viděla ten můj boj sama se sebou, zda bych si nechtěl udělat u ní doma občerstvovací pauzu. Když uviděla můj překvapený výraz, tak rychle dodala: „Nebojte se, manžel není doma.“

Tím mě tedy dorazila. Ještě, že to nikdo z kolegů závodníků a hlavně občas velmi škodolibých kamarádů neslyšel. Určitě bych pak musel zout maratónky, hodit je do příkopu a dušovat se, či přímo zapřísahat, že to je nějaký omyl, že to nikdy nedělám a že pokud jsem se někdy včas nedostal do cíle, tak jsem opravdu zabloudil a nebylo to jinak.

Stejně by mi nikdo neuvěřil a měl bych to na talíři už navěky. Naštěstí se té dobré paní asi pálily buchty na plotně, protože tam v druhém kole již nestála. Ale nevím, jestli bych další nabídce odolal, protože to trápení bylo čím dál horší.

No, přežil jsem. Jen se z toho budu asi bráborat delší dobu. A nejhorší na tom je, že se to musí zase otočit. Zima nemůže skončit dřív, než vlastně astronomicky začala, i když jsme si jí užili dost v posledních podzimních měsících. To už by bylo úplně všechno naruby. Vzala si jen oddechový čas, sesbírá síly a udeří o to silněji znovu a vydrží to dlouho.

To mi věřte.

A opět to bude náhle. Teplota klesne prudce dolů a nikdo se neptá, co to s námi zase provede a zejména se mnou. Ihned nastanou mé tradiční aklimatizační potíže a budu nadávat jako špaček. Ještě, že se aspoň ti nespletli a zatím nepřiletěli, nerad bych se stal terčem jejich vyměšovacího ústrojí. Umí to pořádně a je to fakt parádní dělostřelba, když nad vámi zakrouží celé hejno a svým povykem bych je mohl nad sebe přivolat.

Je myslím na čase, abych toto mé nesouvislé vítání až bizarně jarního poločasu zimy zakončil nebo se dostanu někam, kam bych nechtěl ani v nejhorším snu. A hlavně se musím začít pomalu psychicky připravovat na návrat minusových teplot. Bude to už určitě brzy a opět to se mnou zcela jistě pořádně zamete.

A jak jste na tom vy?
Asi tak špatně jako já těžko, co?
A každý rok jsem na tom hůř.
Že bych se konečně rozkýval a přežil příští zimní období na Malorce?
Určitě by to nebylo špatné.
Jenže kde na to vzít a nekrást?
Nechci patřit mezi ty, co ruinují tento národ. Všichni víme, kdo to je.
Tak to asi budu muset zase přežít tady u nás a další zatěžkávací zkouška se už blíží.
Uvidíte příští týden.

Zdeněk Smutný foto
  • přečteno: 9718/9570×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků