logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Největší sportovní zážitky roku 2010

Největší sportovní zážitky roku 2010

Nedávno skončený rok 2010 nebude ve sportovních tabulkách zářit jako nijak výjimečný. Neviděli jsme mnoho dech beroucích výkonů ani fascinujících zápasů. Nejvíc pozornosti poutal fotbalový šampionát v Africe, ten si však budeme pamatovat díky bláznivé trubce jménem vuvuzela.

Pozornost veřejnosti upoutal také Wimbledon, ovšem nikoliv zásluhou některého z finálových zápasů, nýbrž jednoho z mačů hned v prvním kole. Stal se totiž nejdelším v tenisové historii. Trval 11 hodin a pět minut, během kterých hráči Mahut a Isner odehráli 980 výměn ve 183 hrách a 5 setech. Vyhrál ho nakonec Isner a jak spočítal na svém blogu fyzioterapeut Ross Tucker, stálo ho to stejné množství energie, jako kdyby uběhl téměř dva maratony. Tedy kolem 8500 kalorií. Kdyby si chtěl tuto energii doplnit jinak než výživovými preparáty, znamenalo by to sníst asi 130 průměrně velkých brambor nebo vypít dvacet litrů koly.

Po zápase se objevil návrh na změnu pravidel, aby se podobným excesům napříště zabránilo. Tenisová legenda a komentátor John McEnroe naopak nazval bizarní zápas"skvělou reklamou na tenis". Nepochybně má pravdu v tom, že o předlouhé bitvě na kurtu referovala asi všechna média světa. Ale že by to byl nějaký zážitek pro diváky či nedej bože pro hráče, tak to asi ne.

A kdo byl"osobností roku“? Ohromný zájem médií i veřejnosti, zejména americké, provázel letos tabulkově nejlepšího basketbalistu světa Lebrona Jamese. Jeho odchod z Clevelandu se stal doslova a do písmene mediálním cirkusem. Bylo to poprvé v historii americké televize, kdy nějaký sportovec vysvětloval v hodinovém pořadu na celostátní televizi důvody přestupu do jiného klubu. Že to není jen prázdná a legrační bublina, potvrdil James naštěstí v zápasech ke konci roku, které odehrál ve vynikající formě, a zejména v"mači roku" s LA Lakers na první svátek vánoční předvedl famózní výkon. Ale bylo to něco, o čem se bude mluvit ještě za rok nebo dva? Nebo i za pár měsíců? To nejspíš nikoliv.

Kdybych měl vybrat jednotlivou sportovní událost, pak bych souhlasil s již zmíněným blogerem Rossem Tuckerem a jeho tipem na finiš maratonu v Chicagu v říjnu. Etiopec Kebede a Keňan Wanjiru v něm na posledních pěti kilometrech předvedli fascinující souboj, jaký se na maratonských tratích nevidí běžně. Vlastně žádný podobný nepamatuju. Shlédl jsem ho na YouTube několikrát a od Zátopkova doběhu na helsinský stadion víc strhující závěr maratonu nepamatuju. Byla to nejen neuvěřitelná běžecká, ale zejména psychologická bitva. Vítězně z ní vyšel Wanjiru, který měl víc sil i pevnější nervy. A těch několik minut běhu představuje přesně ten zážitek, kdy si člověk uvědomí, že sport má smysl a že je něčím úžasným a fascinujícím. Že to není jen šaškárna na zadní stránky novin ani zábavná výplň k válení u televize.

Přejme si, ať jich je v tomto roce víc.

Tento článek vyšel v deníku Sport a byl vydán se svolením autora

Redakčně doplněno:
Bohužel ten nejlepší odkaz je z titulu porušení autorských práv zablokován, ale aspoň pro představu jak to borci kalili se můžete podívat na tato videa Chicago maraton 15 km, a už ve zmíněné dvojici

Miloš Čermák foto
  • přečteno: 10324/10012×, 3 komentáře

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Pavel M. | 28. 1. 2011 1.40 hod. | 89.176.188.xxx
Video z Chicaga je v nasledujicim clanku:

www.sportsscientists.com/2010/12/year-in-review-great-showdowns.html

dav | 21. 1. 2011 10.31 hod. | 94.113.49.xx
Pokud je řeč o jednom konkrétním videu, možná by nebylo od věci přihodit odkaz. Ne že bych neměl google, ale podle množství odkazů mám pocit, že tam točili úplně všichni:-)

fotoMiloš Škorpil: Davide, napadlo mě to samé, když jsem článek vkládal, bohužel je ten odkaz pro porušení autorských práv ztažený :-(. Miloš

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků