logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

„Záchrana českého sportu“

„Záchrana českého sportu“

Známe přesně ten moment, kdy začala jedna poměrně velká sportovní patálie. To když si jedna skvělá lyžařka začala myslet, že kdo umí dobře píchat hůlkami ve finiši, zvládne také řídit velký podnik. Nezvládne, to jsme zjistili. Lépe řečeno jsme si ověřili, že tyhle dvě věci spolu nesouvisejí.

Sportovec může být dobrým organizátorem, manažerem či podnikatelem. Může dělat jakoukoliv další profesi a být v ní stejně špičkový, jako byl ve sportu. Ale pokud sází jen na odlesk kdysi získaných medailí, tak ten mu v tom nepomůže.

Nikoliv náhodou není jméno Kateřiny Neumanové mezi sportovními hvězdami, které mají "zachránit" financování českého sportu. Navzdory své fenomenální sportovní kariéře ho má totiž pokažené. Není důležité, nakolik se to stalo či nestalo její vlastní vinou. Jména jako Železný, Suková, Zídek, nebo Regec jsou naproti tomu stále vynikajícími značkami. Neměli by tedy s nimi hazardovat a pouštět se s parlamentním hokejistou do riskantního podniku "záchrana sportu“.

Já chápu, že chtějí sportu pomoct, hlavně mládežnickému. Ale tomu nejvíc pomáhají právě tím, že mají dobrá jména. Že mladé sportovce motivují, představují pro ně idoly. Mnozí také pro sport konkrétně pracují, někteří ho i podporují vlastními penězi. Ale že by také mohli "shánět miliardy“, jak si klade za cíl ve středu představený projekt PULS? Už to jméno – "Projekt na ukončení likvidace sportu" – by normálnímu člověku mělo být podezřelé. Události kolem Sazky ukazují, jak kalné jsou dnes vody na soutoku sportu a politiky. Šance na úspěch jsou malé a riziko velké, to by si šampioni měli uvědomit.

Ono nejde ve skutečnosti o sport, ale o rozdělení státních peněz. A to je disciplína sama o sobě. Každý samozřejmě má recept, jak to dělat líp než dnes. Ministr Kalousek správně říká, že ty peníze mají dostávat "malí kluci" a nikoliv velcí kluci s velkými břichy, rozumějme bafuňáři sportovních svazů a zejména ČSTV. To zní logicky, ale zároveň až lacině populisticky.

Když chce stát přerozdělovat peníze, musí existovat aparát, který to bude dělat. Zrovna tak bychom mohli Kalouskovi vyčítat, že jeho resort vydržuje armádu úředníků (a ta je pořádně velká a nenažraná), kterou platíme ze sociálního pojistného, místo aby ty peníze šly přímo potřebným a slabým.

Řešení problému přitom existuje, a to poměrně snadné, nechť jsou peníze na sport právě tou částkou z našich daní, o jejímž účelu a přesném použití bude rozhodovat každý daňový poplatník sám. Právě u sportu to dává smysl, vždyť každý máme jiné zájmy i sportovní vášně. Ve svém okolí přesně víme, kde by takové peníze mohly pomoct a kdo s nimi naloží správně. A každý si ohlídáme, aby naše peníze šly na "malé kluky" (skvělé mediální klišé!), a ne na nové stoly do kanceláří či diety bafuňářů.

Kalousek, Šlégr a všichni ostatní, kteří chtějí zachraňovat sport, mají šanci něco takového prosadit. Nepotřebují k tomu nikoho dalšího, jsou to přece politici. Ale že by místo "shánění miliard“, podpořili to, aby ty peníze po tisícovkách rozdělovali sami lidé? Něco mi říká, že si kapři nikdy nevypouštějí rybník.

Miloš Čermák foto
  • přečteno: 8294/8163×, 2 komentáře

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Adam | 25. 1. 2011 23.26 hod. | 88.103.43.xx
Kdyz uz to tak hezky Honza rozvedl, tak jsem si vzpomnel na jeden exkurz historie verejnych financi do stareho Recka, kde od urciteho prijmu byla povinnost neco prospesneho a verejne pristupneho postavit. A pak si na to samozrejme klidne dat pomnicek:-)
Predstav si, jak v te ceste u horni dolni je zapustena mala cedulka rikajici: tento usek byl postaven z penez pana 12:-)

12honzade | 25. 1. 2011 12.58 hod. | 195.113.13.xx
Danove urceni je skvela vec. Mimochodem pro pana Cermaka [ci Milose:), p[rotoze je to bezec] mala noticka, kterou muze jeste dale rozvest. Velky K.Capek vzdy v unoru, kdyz mel platit dane psal nadherne clanky proti eraru. Jeden z jeho nejhezcich, bohuzel nemuzu rychle najit byl o danovem urceni… V podstate v nem rikal, ze kdybychom vedeli, ze z nasich dani je zaplacena cesta u horni dolni, hned bychom se tam sli kouknout jestli je udelana dobre, pokud bychom platili ucitele v psojedech, tak si udelame vylet a koukneme se, jestli uci spravne:)… Moc hezka a nosna myslenka i intelektualne:).
Nic na tom nemeni, ze urcite moznost designovat cast svych dani na nejakou cinnost by byla velmi prospesna a odbourala by radu stavajicich problemu. 12:)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice97
Více času na sebe12
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků