logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

„Záchrana českého sportu“

„Záchrana českého sportu“

Známe přesně ten moment, kdy začala jedna poměrně velká sportovní patálie. To když si jedna skvělá lyžařka začala myslet, že kdo umí dobře píchat hůlkami ve finiši, zvládne také řídit velký podnik. Nezvládne, to jsme zjistili. Lépe řečeno jsme si ověřili, že tyhle dvě věci spolu nesouvisejí.

Sportovec může být dobrým organizátorem, manažerem či podnikatelem. Může dělat jakoukoliv další profesi a být v ní stejně špičkový, jako byl ve sportu. Ale pokud sází jen na odlesk kdysi získaných medailí, tak ten mu v tom nepomůže.

Nikoliv náhodou není jméno Kateřiny Neumanové mezi sportovními hvězdami, které mají "zachránit" financování českého sportu. Navzdory své fenomenální sportovní kariéře ho má totiž pokažené. Není důležité, nakolik se to stalo či nestalo její vlastní vinou. Jména jako Železný, Suková, Zídek, nebo Regec jsou naproti tomu stále vynikajícími značkami. Neměli by tedy s nimi hazardovat a pouštět se s parlamentním hokejistou do riskantního podniku "záchrana sportu“.

Já chápu, že chtějí sportu pomoct, hlavně mládežnickému. Ale tomu nejvíc pomáhají právě tím, že mají dobrá jména. Že mladé sportovce motivují, představují pro ně idoly. Mnozí také pro sport konkrétně pracují, někteří ho i podporují vlastními penězi. Ale že by také mohli "shánět miliardy“, jak si klade za cíl ve středu představený projekt PULS? Už to jméno – "Projekt na ukončení likvidace sportu" – by normálnímu člověku mělo být podezřelé. Události kolem Sazky ukazují, jak kalné jsou dnes vody na soutoku sportu a politiky. Šance na úspěch jsou malé a riziko velké, to by si šampioni měli uvědomit.

Ono nejde ve skutečnosti o sport, ale o rozdělení státních peněz. A to je disciplína sama o sobě. Každý samozřejmě má recept, jak to dělat líp než dnes. Ministr Kalousek správně říká, že ty peníze mají dostávat "malí kluci" a nikoliv velcí kluci s velkými břichy, rozumějme bafuňáři sportovních svazů a zejména ČSTV. To zní logicky, ale zároveň až lacině populisticky.

Když chce stát přerozdělovat peníze, musí existovat aparát, který to bude dělat. Zrovna tak bychom mohli Kalouskovi vyčítat, že jeho resort vydržuje armádu úředníků (a ta je pořádně velká a nenažraná), kterou platíme ze sociálního pojistného, místo aby ty peníze šly přímo potřebným a slabým.

Řešení problému přitom existuje, a to poměrně snadné, nechť jsou peníze na sport právě tou částkou z našich daní, o jejímž účelu a přesném použití bude rozhodovat každý daňový poplatník sám. Právě u sportu to dává smysl, vždyť každý máme jiné zájmy i sportovní vášně. Ve svém okolí přesně víme, kde by takové peníze mohly pomoct a kdo s nimi naloží správně. A každý si ohlídáme, aby naše peníze šly na "malé kluky" (skvělé mediální klišé!), a ne na nové stoly do kanceláří či diety bafuňářů.

Kalousek, Šlégr a všichni ostatní, kteří chtějí zachraňovat sport, mají šanci něco takového prosadit. Nepotřebují k tomu nikoho dalšího, jsou to přece politici. Ale že by místo "shánění miliard“, podpořili to, aby ty peníze po tisícovkách rozdělovali sami lidé? Něco mi říká, že si kapři nikdy nevypouštějí rybník.

Miloš Čermák foto
  • přečteno: 12665/12354×, 2 komentáře

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Adam | 25. 1. 2011 23.26 hod. | 88.103.43.xx
Kdyz uz to tak hezky Honza rozvedl, tak jsem si vzpomnel na jeden exkurz historie verejnych financi do stareho Recka, kde od urciteho prijmu byla povinnost neco prospesneho a verejne pristupneho postavit. A pak si na to samozrejme klidne dat pomnicek:-)
Predstav si, jak v te ceste u horni dolni je zapustena mala cedulka rikajici: tento usek byl postaven z penez pana 12:-)

12honzade | 25. 1. 2011 12.58 hod. | 195.113.13.xx
Danove urceni je skvela vec. Mimochodem pro pana Cermaka [ci Milose:), p[rotoze je to bezec] mala noticka, kterou muze jeste dale rozvest. Velky K.Capek vzdy v unoru, kdyz mel platit dane psal nadherne clanky proti eraru. Jeden z jeho nejhezcich, bohuzel nemuzu rychle najit byl o danovem urceni… V podstate v nem rikal, ze kdybychom vedeli, ze z nasich dani je zaplacena cesta u horni dolni, hned bychom se tam sli kouknout jestli je udelana dobre, pokud bychom platili ucitele v psojedech, tak si udelame vylet a koukneme se, jestli uci spravne:)… Moc hezka a nosna myslenka i intelektualne:).
Nic na tom nemeni, ze urcite moznost designovat cast svych dani na nejakou cinnost by byla velmi prospesna a odbourala by radu stavajicich problemu. 12:)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků