logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Nechme Armstrongovi jeho nebe

Nechme Armstrongovi jeho nebe

Možná už nyní suší nějaký hollywoodský producent v šuplíku scénář na film o velkém cyklistickém šampionovi jménem Lance Armstrong. Stejně tak je pravděpodobné, že pár novinářů dokončuje dokument o tom, jak sedminásobný vítěz Tour de France celý život podváděl a k triumfům ho dotáhl doping. Sám Američan totiž ukázal během bohaté kariéry, jejíž mezinárodní část ukončil v neděli závodem v Austrálii, že v jeho životě je možné úplně všechno.

Předevčírem jsem, ostatně jako skoro každý den, listoval deníkem Sport, přelétl jednotlivé články a pak mi padl zrak tento článek. Zaujal mě natolik, že jsem Frantu Prachaře požádal, zda bych jej mohl vydat na Běžecké škole, protože byť není o běhání, je o velké sportovní legendě, které si velmi vážím a ať je pohled na ní jakýkoliv, můj názor se ztotožňuje přesně s tím, o čem Franta ve svém článku píše. A teď už vás nechám si užívat "Sedmé Armstrongovo nebe“. Miloš

Schválně. Která z tváří Lance Armstronga vás zajímá, dojímá, nebo vzrušuje víc? Ta, jak překonal rakovinu varlat, založil nadaci Livestrong a stal se symbolem boje se zákeřnou nemocí? Ta, jak vyhrál v letech 1999-2005 sedmkrát v řadě Tour de France a díky dokonalé taktice změnil tvář profesionální cyklistiky? Nebo ta, jak se po třech sezonách v důchodu v roce 2009 vrátil do pelotonu, aby šířil osvětu v boji proti rakovině a vedle toho v 38 letech na"své" Tour dojel třetí?

A která dimenze vás více irituje? Ta, která mu dává cejch dopingového podvodníka, jehož výkony jsou výsledkem promyšlené testosteronové kúry? Ta, která ho zobrazuje jako arogantního křupana z Texasu, jenž si z rakovinového nádoru i šlapání do pedálů udělal výnosný byznys? Nebo ta, která ukazuje původně vzorného manžela jako sukničkáře a otrapu, co si rád přihne?

Tohle všechno a ještě mnoho dalšího Armstrong představuje. Když v neděli projel cílem australského etapového podniku Tour Down Under na konečném 62. místě, šlo o nepodstatný údaj.

Důležitější bylo symbolické pozadí. Labutí píseň muže přezdívaného"Tourminátor" přišlo sledovat osm set tisíc fanoušků. Bez něj by peloton zajímal možná setinu davu. Tohle udělal se zbožím jménem cyklistika. Vedle toho mu novináři neustále pokládali otázky na téma doping, protože magazín Sports Illustrated vyrukoval na začátku sezony s údajně novými důkazy o tom, že od začátku do konce své one man show podváděl.

Přemýšlíte o tom, na kterou stranu se přiklonit? Nedělejte to. Je to sice nejjednodušší, ale zároveň nejméně zajímavá cesta.

Armstrong není černobílý. Naopak hraje všemi barvami, které splývají. Nikdo neumí rozluštit, co je pravda a co lež. Přesto chce každý alespoň prozkoumat dostupná fakta, upravit si je k obrazu svému a zaujmout rázný postoj. Každého zajímá, zda velký šampion dopoval. Je to stejné téma jako zkoumat, zda se bisexuálovi více líbí ženy nebo muži. Pravdu se dozvíte stěží. Faktem je, že za posledních deset let Armstrong podstoupil přes 400 testů, žádný jiný sportovec neodevzdal komisařům více litrů moči a krve. Výsledek? Všechny výsledky byly negativní. Jenže kvůli logice zůstávají pochybnosti. Jeho výkony byly neuvěřitelné. A jelikož skoro každý, kdo chtěl být stejně úžasný, byl usvědčen z dopingu, budí nedůvěru. Borci jako Roberto Heras, Ivan Basso či Floyd Landis padli a přiznali se, že se s dopingem zapletli. Největší rival Jan Ullrich se radši úplně stáhl a neřekl nic. Současný král Alberto Contador se zatím jen hloupě vymlouvá. Jen lídr týmů US Postal a Discovery Channel odolal. A přesně kvůli tomu je ikona, která si zaslouží uznání. Samozřejmě nelze věřit tomu, že jezdil přes Alpy a Pyreneje na energetické gely, housky s džemem a iontové nápoje. Muselo v tom být něco víc. Jenže co? Kombinace speciální povolené výživy a formy? Alchymie s hormony, které si mohl dávkovat díky doživotní rakovinné léčbě?

Sami cyklisté říkají, že by na situaci nemělo vliv, pokud by nedopoval nikdo, nebo pokud by naopak dopovali všichni. Armstrong by byl ve své éře tak či tak číslo jedna. Pan výjimečný. Profesionální peloton ví, že má cejch dopingového odvětví. I když se snaží o očistu, nikdo nikomu nevěří a neříká celou pravdu. Je to tajemná hra, kde není vše tak, jak se tváří navenek. Díky Armstrongově auře přesto přetrvává dojem, že i nejlepší může mít oficiálně čistý štít.

Je to vlastně obdivuhodné. Po americké celebritě šel téměř každý – a nikdo neuspěl. Snažili se dopingoví komisaři, organizátoři závodů, soupeři i bývalí spolujezdci. Marně. Sedm triumfů z Tour v životopisu legendy zůstalo. Znamená to jediné. Buď jde o největší výkon v historii sportu, nebo jde o největší podvod, který neodhalily ani tisícovky šťouralů. Obojí je úžasné a unikátní.

Armstrong je velmistr, který na začátku kariéry přistoupil na hru, jejíž pravidla zůstávají i přes velkou snahu utajena. Zatím udělal vše pro to, aby vyhrával. V jeho případě rozhodně nečekejte, že za pár let svolá tiskovou konferenci a se slzami v očích přizná, že celou kariéru dopoval a žil ve lži.

Ne. On si bude užívat svého"Sedmého nebe“, což je jedno z mnoha označení jeho šňůry na Tour. To, že z jeho ráje vede hodně krátká cesta do pekla, se budou snažit dokázat jiní. On bude jen čekat a odrážet útoky. Díky tomu by si zasloužil nejen pozitivní film a negativní dokument, ale rovnou sportovního Oscara.

František Prachař foto
  • přečteno: 27148/26576×, 2 komentáře

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (6 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Skřítek Racochejl | 13. 2. 2016 22.26 hod. | 131.207.242.xxx
Oč smutnější je, že se z toho nebe nakonec shodil on sám...

Honza Adamec | 4. 11. 2011 7.43 hod. | 90.177.74.xx
Františku to se ti opravdu moc povedlo. Děkuji ti za tato slova. Já osobně jsem stejného názoru jako ty – soudě podle textu. Lancovo kariéra je prostě velice komplexní a není černo – bílá. Pro mě zůstává 7 násobný výtěz jedno z nejtěžších etapových závodů světa a basta. A to jaký je jeho soukromý život a podobně? Ať si každý sáhne do svého svědomí dríve než začne soudit jiné.
Ahoj

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků