logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Pětka s hvězdičkou – uběhni ji, ujdi ji, prožij ji – sama nebo s kamarádkou

Pětka s hvězdičkou – uběhni ji, ujdi ji, prožij ji – sama nebo s kamarádkou

Jak určitě někteří z vás zaregistrovali, zrodila se hvězda. Ale ne jen tak ledasjaká, někde daleko na obloze – tahle je, lépe řečeno bude, k vidění už v červnu docela blízko Prahy. A nebude tak úplně sama, bude ve společnosti pětky. Přiznám se, že spojení pětky s hvězdičkou mě fascinuje – kdyby s hvězdičkou byla jednička, O.K., ale 5??? A protože já i BŠMŠ chceme být při tom, zeptala jsem se"mozku" celé akce, Leony Macháňové alias Pulce, jak přišla 5 s hvězdičkou na svět.

Leono, co to tedy vlastně je a jak se myšlenka na uspořádání 5 s hvězdičkou zrodila? Byl to tvůj nápad?

Tak předně musím uvést na pravou míru to s tím mozkem. Mozek, jak známo, se skládá ze dvou hemisfér, levé, uvažující logicky, a pravé, kde najdeme emoce a sny. A to je přesně mozek Pětky: levá hemisféra je má kamarádka Martina Tomisová, logik na entou, a pravá, to jsem já, všechno řeším intuitivně a sním za pochodu.

Nápad jako takový se zrodil v obou z nás. Obě jsme „tajně" snily, jaké by to bylo, kdyby se u nás uspořádal závod pro ženy, který by byl zároveň jakousi společenskou událostí, babinec, kde by si ženy nejdříve proběhly expo a pak teprve trať. Náhoda tomu chtěla, že jsme si to jednoho dne přiznaly nahlas. Pak už byl jen krůček k tomu, abychom začaly spřádat plány, které vedly až ke spuštění celé akce.

Moc se mi líbí název i logo, jak vznikaly?

Jo, to byl porod. Nejdříve jsme chtěly být světové a do názvu jsme tlačily hlavně slovo RUN. RUN takový a RUN makový. Ale nebylo to ono. Říkaly jsme si: holky poběží v lese, mimo civilizaci a my na ně s RUNem, A pak, z ničeho nic se z RUNu stala Pětka s hvězdičkou, prostě vyplynula z těch čáranic na papíře – pětky všech tvarů a velikostí, pětky v lese, pětky na cestách….

Logo jsme nejdříve nechaly dělat profesionály. Vznikaly tak podivnosti, se kterými jsme se nemohly ani náhodou ztotožnit. Do loga jsme potřebovaly vmáčknout jasné poselství o tom, že to je akce pohodová a to profesionálové nechápali, ani když měli k dispozici motto. Tak jsme to vzaly do svých rukou. V té první fázi jsem já házela nápady po Martině, pak se role obrátily. Jeden z mých návrhů byla taková vysmátá holčina, která nese pětku s hvězdičkou nad hlavou a běží. Přiznávám, že to vypadalo spíš jak logo nějakého dětského závodu. Martina to o pár měsíců později dotáhla do konce a na světě pak bylo nádherné logo, které má v sobě to, co jsme si představovaly. Barvy loga už byla jen třešinka na dortu, lépe řečeno asi stopadesát mailů o tom, co je teď trendy a co by mohlo zaujmout :o)

Kdo je (kromě tebe, samozřejmě) v týmu, který Pětku připravuje?

Zatím jsme to jen my dvě. V té konečné fázi ale bude potřeba každé ruky.

Je těžké realizovat myšlenku na uspořádání takové lehce atypické běžecké akce v českém – ne zrovna běžcům nakloněném – reálu? Setkáváte se s pochopením nebo vám někteří skeptici spíše házejí klacky pod nohy?

Těžké? Vlastně ne. Možná právě proto, že je to akce atypická a namířená víc na úplné hobíky a také proto, že tu nic podobného není. Nemusíme se tady ohlížet na to, kdo to jak dělá a děláme to tak, jak to chceme my. Kromě toho i oživení závodu o nordic walking není zrovna častý jev. V tom je myslím hodně velká síla.

Ohlasy jsou zatím jen pozitivní a nadšené. Pokud někdo pochybuje, tak nám to nenapsal.

Proč se nepoběží Pětka v Praze nebo nějakém jiném velkém městě?

Prahu obsadil jiný pořadatel :oD

Ne, vážně. My si myslíme, že příroda odlehčí závoďáckou atmosféru. A také ukáže, že běh není jen pro ženy z města.

Je Pětka s hvězdičkou ojedinělou akcí nebo máte v plánu ještě nějaké další?

Pětka je bránou k dalším aktivitám. Uvidíme, jakou bude mít odezvu a pak se teprve můžeme pustit do nějakých dalších projektů Samozřejmě lze napsat cokoliv, třeba to, že naše vize je uspořádat takový závod ve všech krajích v naší zemi, v každém okresním městě, či v úplně zapadlých koutech, ale to je tak smělé, až nám to bere dech. Takže pro začátek zůstaňme jen u Pětky za Prahou.

Můžeme se už v tuto chvíli trošku "podívat do kuchyně"? Kdo například upeče ty slibované koláče na závěrečnou občerstvovačku??:-)

Naše kuchyň, to je hlavně brouzdání po internetu, spousty a spousty mailů na všechny strany a občasné schůzky. Zatím. Až se závod bude blížit, určitě bude třeba ještě víc schůzek a ještě víc mailů. Ale to je ještě daleko. Stejně jako zmíněné koláče.

Jak si představujete účastnice Pětky a s kolika počítáte? Chcete jim něco vzkázat?

Představujeme si, že nepřijdou jen klasické závodnice, šlachovité a hbité ženy, které každý víkend uběhnou nějaký závod, ale doufáme, že přijdou i ženy, které si běhají jen tak pro radost někde kolem svého domu a o závodech ani náhodou nepřemýšlejí, protože se bojí, že si utrhnou ostudu. Mají pocit, že běhají pomalu a ani jejich váha není zrovna ideální. To zní možná hloupě, ale je to tak. Mnoho z nás běhá potmě jen proto, že si říká: S takovým zadkem za světla prostě běhat nemůžu. Kolik takových odvážných, co budou chtít být o zrodu Pětky, čili, kolik jich vlastně podpoří celý projekt tak, aby nezanikl hned po nultém ročníku, přijde, to nelze odhadnout.

Párkrát jsme si zkusily běh pro ženy v zahraničí, odkud jsme si přivezly vizi o tom, že běhat může každá a žádná se nemá za co stydět. Pokud uběhne v kuse pět kilometrů, tak je to důvod být na sebe pyšná. Proč se tedy neukázat a nezkusit si, jaké je to běžet s davem, nechat se unášet anebo dokonce udávat tempo? Nikdo z nás neví, co v něm dřímá :o))

Náš vzkaz tedy je: přijďte!

Děkuji za rozhovor, přeji Pětce hodně štěstí a společně s Leonou a Martinou vás budeme na stránkách Běžecké školy průběžně informovat o novinkách.

Více na Pětka s hvězdičkou

Dana Škorpilová foto
  • přečteno: 17627/17261×, 2 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12honzade | 2. 2. 2011 11.32 hod. | 195.113.13.xx
Holky jste absolutne skvele!!! Drzim palce a at se vam dari! 12:)

Miloš | 2. 2. 2011 8.23 hod. | 88.101.112.xxx
Pokud jde o mě, tak já Pětce, Leoně a Martině držím všechny palce, protože přesně o tom jsme přesvědčený, že běh je – o pohodě. A vzkaz holkám každého věku – ať už je vaše pozadí jakékoliv, nemáte se za co stydět, když s tím něco děláte! Přiběhněte na Pětku s hvězdičkou, ne kvůli Leoně a Martině, ale kvůli sobě, abyste viděly, že jste naprosto normální a pak to šiřte tam, kde normálně žijete, to je cesta k tomu, aby se Pětka s hvězdičkou mohla běhat v každém kraji, v každé vesnici. Natrhněte těm „klasickým“ běžeckým závodům společně zadek :) Miloš

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ženy v běhu

všechny články Ženy v běhu

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků