logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Pětka s hvězdičkou – uběhni ji, ujdi ji, prožij ji – sama nebo s kamarádkou

Pětka s hvězdičkou – uběhni ji, ujdi ji, prožij ji – sama nebo s kamarádkou

Jak určitě někteří z vás zaregistrovali, zrodila se hvězda. Ale ne jen tak ledasjaká, někde daleko na obloze – tahle je, lépe řečeno bude, k vidění už v červnu docela blízko Prahy. A nebude tak úplně sama, bude ve společnosti pětky. Přiznám se, že spojení pětky s hvězdičkou mě fascinuje – kdyby s hvězdičkou byla jednička, O.K., ale 5??? A protože já i BŠMŠ chceme být při tom, zeptala jsem se"mozku" celé akce, Leony Macháňové alias Pulce, jak přišla 5 s hvězdičkou na svět.

Leono, co to tedy vlastně je a jak se myšlenka na uspořádání 5 s hvězdičkou zrodila? Byl to tvůj nápad?

Tak předně musím uvést na pravou míru to s tím mozkem. Mozek, jak známo, se skládá ze dvou hemisfér, levé, uvažující logicky, a pravé, kde najdeme emoce a sny. A to je přesně mozek Pětky: levá hemisféra je má kamarádka Martina Tomisová, logik na entou, a pravá, to jsem já, všechno řeším intuitivně a sním za pochodu.

Nápad jako takový se zrodil v obou z nás. Obě jsme „tajně" snily, jaké by to bylo, kdyby se u nás uspořádal závod pro ženy, který by byl zároveň jakousi společenskou událostí, babinec, kde by si ženy nejdříve proběhly expo a pak teprve trať. Náhoda tomu chtěla, že jsme si to jednoho dne přiznaly nahlas. Pak už byl jen krůček k tomu, abychom začaly spřádat plány, které vedly až ke spuštění celé akce.

Moc se mi líbí název i logo, jak vznikaly?

Jo, to byl porod. Nejdříve jsme chtěly být světové a do názvu jsme tlačily hlavně slovo RUN. RUN takový a RUN makový. Ale nebylo to ono. Říkaly jsme si: holky poběží v lese, mimo civilizaci a my na ně s RUNem, A pak, z ničeho nic se z RUNu stala Pětka s hvězdičkou, prostě vyplynula z těch čáranic na papíře – pětky všech tvarů a velikostí, pětky v lese, pětky na cestách….

Logo jsme nejdříve nechaly dělat profesionály. Vznikaly tak podivnosti, se kterými jsme se nemohly ani náhodou ztotožnit. Do loga jsme potřebovaly vmáčknout jasné poselství o tom, že to je akce pohodová a to profesionálové nechápali, ani když měli k dispozici motto. Tak jsme to vzaly do svých rukou. V té první fázi jsem já házela nápady po Martině, pak se role obrátily. Jeden z mých návrhů byla taková vysmátá holčina, která nese pětku s hvězdičkou nad hlavou a běží. Přiznávám, že to vypadalo spíš jak logo nějakého dětského závodu. Martina to o pár měsíců později dotáhla do konce a na světě pak bylo nádherné logo, které má v sobě to, co jsme si představovaly. Barvy loga už byla jen třešinka na dortu, lépe řečeno asi stopadesát mailů o tom, co je teď trendy a co by mohlo zaujmout :o)

Kdo je (kromě tebe, samozřejmě) v týmu, který Pětku připravuje?

Zatím jsme to jen my dvě. V té konečné fázi ale bude potřeba každé ruky.

Je těžké realizovat myšlenku na uspořádání takové lehce atypické běžecké akce v českém – ne zrovna běžcům nakloněném – reálu? Setkáváte se s pochopením nebo vám někteří skeptici spíše házejí klacky pod nohy?

Těžké? Vlastně ne. Možná právě proto, že je to akce atypická a namířená víc na úplné hobíky a také proto, že tu nic podobného není. Nemusíme se tady ohlížet na to, kdo to jak dělá a děláme to tak, jak to chceme my. Kromě toho i oživení závodu o nordic walking není zrovna častý jev. V tom je myslím hodně velká síla.

Ohlasy jsou zatím jen pozitivní a nadšené. Pokud někdo pochybuje, tak nám to nenapsal.

Proč se nepoběží Pětka v Praze nebo nějakém jiném velkém městě?

Prahu obsadil jiný pořadatel :oD

Ne, vážně. My si myslíme, že příroda odlehčí závoďáckou atmosféru. A také ukáže, že běh není jen pro ženy z města.

Je Pětka s hvězdičkou ojedinělou akcí nebo máte v plánu ještě nějaké další?

Pětka je bránou k dalším aktivitám. Uvidíme, jakou bude mít odezvu a pak se teprve můžeme pustit do nějakých dalších projektů Samozřejmě lze napsat cokoliv, třeba to, že naše vize je uspořádat takový závod ve všech krajích v naší zemi, v každém okresním městě, či v úplně zapadlých koutech, ale to je tak smělé, až nám to bere dech. Takže pro začátek zůstaňme jen u Pětky za Prahou.

Můžeme se už v tuto chvíli trošku "podívat do kuchyně"? Kdo například upeče ty slibované koláče na závěrečnou občerstvovačku??:-)

Naše kuchyň, to je hlavně brouzdání po internetu, spousty a spousty mailů na všechny strany a občasné schůzky. Zatím. Až se závod bude blížit, určitě bude třeba ještě víc schůzek a ještě víc mailů. Ale to je ještě daleko. Stejně jako zmíněné koláče.

Jak si představujete účastnice Pětky a s kolika počítáte? Chcete jim něco vzkázat?

Představujeme si, že nepřijdou jen klasické závodnice, šlachovité a hbité ženy, které každý víkend uběhnou nějaký závod, ale doufáme, že přijdou i ženy, které si běhají jen tak pro radost někde kolem svého domu a o závodech ani náhodou nepřemýšlejí, protože se bojí, že si utrhnou ostudu. Mají pocit, že běhají pomalu a ani jejich váha není zrovna ideální. To zní možná hloupě, ale je to tak. Mnoho z nás běhá potmě jen proto, že si říká: S takovým zadkem za světla prostě běhat nemůžu. Kolik takových odvážných, co budou chtít být o zrodu Pětky, čili, kolik jich vlastně podpoří celý projekt tak, aby nezanikl hned po nultém ročníku, přijde, to nelze odhadnout.

Párkrát jsme si zkusily běh pro ženy v zahraničí, odkud jsme si přivezly vizi o tom, že běhat může každá a žádná se nemá za co stydět. Pokud uběhne v kuse pět kilometrů, tak je to důvod být na sebe pyšná. Proč se tedy neukázat a nezkusit si, jaké je to běžet s davem, nechat se unášet anebo dokonce udávat tempo? Nikdo z nás neví, co v něm dřímá :o))

Náš vzkaz tedy je: přijďte!

Děkuji za rozhovor, přeji Pětce hodně štěstí a společně s Leonou a Martinou vás budeme na stránkách Běžecké školy průběžně informovat o novinkách.

Více na Pětka s hvězdičkou

Dana Škorpilová foto
  • přečteno: 17613/17247×, 2 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12honzade | 2. 2. 2011 11.32 hod. | 195.113.13.xx
Holky jste absolutne skvele!!! Drzim palce a at se vam dari! 12:)

Miloš | 2. 2. 2011 8.23 hod. | 88.101.112.xxx
Pokud jde o mě, tak já Pětce, Leoně a Martině držím všechny palce, protože přesně o tom jsme přesvědčený, že běh je – o pohodě. A vzkaz holkám každého věku – ať už je vaše pozadí jakékoliv, nemáte se za co stydět, když s tím něco děláte! Přiběhněte na Pětku s hvězdičkou, ne kvůli Leoně a Martině, ale kvůli sobě, abyste viděly, že jste naprosto normální a pak to šiřte tam, kde normálně žijete, to je cesta k tomu, aby se Pětka s hvězdičkou mohla běhat v každém kraji, v každé vesnici. Natrhněte těm „klasickým“ běžeckým závodům společně zadek :) Miloš

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ženy v běhu

všechny články Ženy v běhu

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
  • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»
  • Tréninkové deníky – můžete si vložit vlastní plány : https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků