logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Trénink na Mammut ultramaraton – týden šestý aneb dědeček z Brd snadnou cestou zhrd´ a narostl mu z toho hrb

Trénink na Mammut ultramaraton – týden šestý aneb dědeček z Brd snadnou cestou zhrd´ a narostl mu z toho hrb

Pokud se zeptáte kohokoli z mých přátel trempů nebo běžců, tak vám s chutí poví pár veselých historek, jak jsem je povodil. Bývalá manželka vždy říkávala: "Já se jim teda divím, že za tebou vždycky jdou, i když dopředu ví, že je potáhneš tím nejhorším sajrajtem a celý den nebudou vědět, kde jsou a vlastně ani čí jsou“. Ovšem, to už nedodávala, že vždycky jsme tu správnou knajpu našli.

Když se chystal 1. ročník Brdské 50, už dopředu jsem čul další bloudivý zážitek. A taky že jo. Kupodivu jsem však tehdy nebyl hlavním hrdinou. Hrdiny se stali Jirka Tyahur, Karel Karas a jeden Slovinec. Od začátku závodu nabrali rychlost, která slibovala jediné – pořádný kufr. Už na čtvrtém kilometru si vyzkoušeli, jak chutná zaběhnout si 500 m mimo trať. To jim ale nestačilo, a tak se na 20. km vydali směr Beroun, přestože cíl byl v Mníšku pod Brdy.

Škoda, že jsem nebyl u toho, když zjistili, kam že si to namířili. Ale dovedu si to dobře představit, mně se stalo totiž před pár lety něco podobného, to se ale běžel závod Jíloviště – Beroun a já málem skončil v Mníšku pod Brdy. Když doběhli do Berouna, nemaje prostředků, naskočili do vlaku na Prahu. Z toho je pak v Řevnici vyházel rozlícený průvodčí a hnal je přes Brdský hřeben až do Mníšku, kde jsme si my, co jsme se po trati pěkně courali a užívali si jejích krás, už celou hodinu pochutnávali na výborné bramboračce a žízeň zaháněli pivem.

Ten den jsem nebyl nějak ve své kůži, stalo se totiž téměř neuvěřitelné – nejen že jsem sám nezakufroval, ale dokonce jsem úspěšně odvracel celých 50 km možné kufry ostatních ve skupině, v níž jsem běžel. No není každý den posvícení :).

Poučení pro vás, až budete vandrovat po trati Mammut ultramaratonu

Spěchej pomalu! To se vždycky na ultra vyplatí. Vyplatí se to dvojnásob. Jednak budete mít čas sledovat správnou stopu, že Same a bude vám to dostatečně pálit.

Kde se ztratil ten hrb a dědeček?

Ten hrb z Brd i s tím dědečkem se ztratil uprostřed toho pobíhání. Teda on se neztratil. To bylo totiž tak:

Babička poslala dědečka na Brdy na houby, to ještě neměl ten hrb. Dědeček sice houby našel, ale zato potkal cestou jednu fešnou babičku. Trošku se s ní zakecal. Babičce bylo divné, že se dědeček tak dlouho nevrací a vydala se ho hledat, když tu ho uviděla v družné zábavě s babičkou fešandou. Dědeček nestačil ani zareagovat a už mu přistála na hrbu (teda, ten ještě v té chvíli neměl, ten mu teprve pak vypučel) jeho vlastní sukovice, o níž se jeho milá babička před tím opírala. Fešanda na nic nečekala, vzala aniďasky na ramena (byla to totiž zaběhnutá běžkyně, v Pobrdí se jí říká Trajda) a byla fuč. No nakonec to dobře dopadlo, Trajda si vesele trajdá po Brdech a v Pobrdí dál, jen chaloupce s hrbatým dědečkem se vyhýbá, neb u ní je jak na číhané babička a co kdyby měla chuť udělat ten hrb i jí?

Dědeček z té rány zblb´ a začal běhat. Nejdříve zaběhl do aniďasu pro zcela nový typ aniďas – koušou, k tomu přibalil nový běžecký setík, letos v provedení zelená a černá, takže v lese se v něm babičce neuvěřitelně rychle ztrácí. Babičce nezbylo nic jiného než jít do formy a taky začít běhat. Zaběhla tedy taky nejdřív do aniďasu a hádejte, koho tam nepotká – Trajdu. Neznalá běžecké hantýrky a poměrů se jí zeptala, zda by jí nepomohla vybrat správné botky a hadříky na běhání, a při tom obě zjistily, že si jsou docela blízké a skamarádily se. Dědka nechají teď po lese trajdat samotného a samy chodí běhat spolu.

Jestli se v rámci přípravy na Mammut ultramaraton chystáte i do Brd, tak je tam možná potkáte.

Tréninkový plán na Mammut ultramaraton – šestý týden

den
po. volno
út. 96 minut nebo 16 km
st. 66 minut nebo 11 km
čt. 96 minut nebo 16 km
pá. 114 minut nebo 19 km
so. volno
ne. 192 minut nebo 32 km
Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

STANDA | 4. 2. 2011 11.22 hod. | 94.112.63.xxx
Nechci být šťoura, ale dotaz na závody padl v komentáři od Ilony ve čtvrtém tréninkovém týdnu. O nic nejde, jen jsem byl zvědav :o).

fotoMiloš Škorpil: Jak známo, opakování je značka stáří (někdo říká moudrosti), takže čím více se budete dotazovat, tím spíše se dočkáte splnění, holt už mám starej a pomalej hardver :)

STANDA | 3. 2. 2011 20.44 hod. | 94.112.164.xx
Již zde padl dotaz na závody??
Jak případně upravit tréninkový plán,pokud bych se chtěl zúčastnit nějakého závodu?
Můj přístup k závodům je „na pohodu", s tím, že rád poznávám nové kraje. Většina závodů je v sobotu, kdy je v tréninkovém plánu vždy volno(i výše popisovaná brdská stezka je v sobotu).Přemýšlel jsem, že bych se zúčastnil nějakého víkendového 1/2maratonu, či maratonu.

fotoMiloš Škorpil: Stando, tento dotaz zde ještě nepadl, ale díky za něj, v době některých závodů plán upravím pro ty, co by se jich chtěli zúčastnit

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ultramaraton

všechny články Ultramaraton

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků