logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Koalice, jíž volíme během

Koalice, jíž volíme během

Tak nám v parlamentu vzniká nová koalice. Nebude vysloveně"velká“, počtem spíše"malá“, ale i tak povede napříč stranami. Jak napsal před týdnem časopis Týden, rozhodlo se několik poslanců běžet letošní pražský půlmaratón. A možná i celý maraton, to však spíš jako štafetu. Kdo všechno si nakonec na tričko v dubnu připíchne maratonské číslo, zatím není jasné. Prý by to měla být až desetina sněmovny.

Mám z toho smíšené pocity. Nemyslím si, že zrovna poslanci jsou hrdinové našich dětí, které se úplně zjančí z toho, že je uvidí v běžeckém a hned vyskočí od počítačů a začnou taky pobíhat. Tak si to alespoň dotyční poslanci dopředu malují. Na druhou stranu běh miluji a je mi to sympatické. Sympatický mi byl ostatně také asi náš nejznámější český"politický" běžec, bývalý premiér Vladimír Špidla. Nesouhlasil jsem prakticky s ničím, čemu věřil a co chtěl v politice prosazovat, přesto jsem ho měl rád. Je to jeden z mála českých politiků, u nichž lze bez problémů oddělit"osobní" a"politickou" rovinu.

Dost možná to souviselo právě s běháním. Špidla není sportovec, a už vůbec ne přirozený běžecký talent. Nemá k běhání vlastně ani ty základní dispozice, což se ostatně dá říci i o mně. O to víc běhání milujeme. Absolvoval jsem s ním na sklonku jeho premiérování jeden ranní běh v oboře Hvězda, v rámci natáčení televizního pořadu Bez obalu, na kterém jsem spolupracoval. Fascinovala mě jeho urputnost a zároveň až dětinská radost, kterou mu běhání přinášelo.

Vzpomněl jsem si na to i v souvislosti s výsledky zajímavé ankety, kterou na své webové Běžecké škole zveřejnil ultramaratonec Miloš Škorpil. V sedmi evropských zemích ji provedla jedna sportovní firma. Ta kladla běžcům různé otázky, zejména ovšem následující dvě: proč běhat začali a proč v běhání pokračují. Odpovědi nejsou až tak překvapivé, ty tři základní jsou následující: pro udržování kondice, aby zhubli a pro zábavu. Zajímavosti jsou v detailech. Lze se například dozvědět, v které zemi běhání milují nejvíce (Itálie), či kde běhají proto, že je to levnější než jiné sporty (Velká Británie).

V Česku se průzkum neprováděl, zájemci však můžou odpovědět v anketě na ty samé otázky na Škorpilových stránkách. Chtěl jsem to udělat, ale narazil jsem na to, že vlastně neznám odpověď. Proč běhám? Tuhle otázku už jsem si vlastně dlouho nepokládal. Prostě si každé ráno nazuju boty a bez ohledu na to, jestli je tma, prší nebo je zrovna náledí, tak vyběhnu ven. Je v tom urputnost i radost. Ale hlavně o tom už dávno nepřemýšlím. To je asi i má rada"novoročním" běžcům, kteří se do běhání pustili v rámci předsevzetí … a teď zkoumají, jak je možné se k běhu přinutit ještě v půlce ledna.

Neznám motivaci těch deseti až dvaceti poslanců, kteří se rozhodli začít běhat a uběhnout půlmaratón. Je mi to celkem ukradené, určitě nebudu stát u trati a tleskat. Ale dávám ke zvážení, jestli to přeci jen není koalice, kterou stojí za to volit. Nemyslím ve volbách. Jak? Že zítra ráno nazujete boty a vyběhnete.

Tento článek vyšel v deníku Sport a byl vydán se svolením autora

Miloš Čermák foto
  • přečteno: 13106/12836×

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků