logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Muži a ženy v běhu, a tak vůbec

Muži a ženy v běhu, a tak vůbec

Bavili jsme se tuhle s Danou o tom, že v některých situacích se chová spíše jako muž, rozumějte, přemýšlí jako muž – jde hodně po logice věci, přitom ale zůstává ženou – řadu věcí řeší intuitivně. Já naopak dosti často myslím a chovám se jako žena – jednám intuitivně, i když asi nikdo nepochybuje, že nejsem na chlapy. Jo s chlapem si dám pivo, rád si s ním zaběhám, rád ho porazím, rád ho vytočím, prostě takové to zdravé mužské soupeření, ale nedělá mi problém být něžný, citlivý a vnímavý, a to i k těm chlapům. Klidně řeknu chlapovi: Mám tě rád, a nedělá mi problém, když to slyším od něj.

Přemýšlel jsem nad tím a tu mne napadl další ze životních paradoxů – a sice, že:

Největší chaos ve společnosti způsobují ženy, uvažující jako muži a muži, kteří se dokáží vcítit do duše ženy. Je to o to paradoxnější, že všichni, alespoň to většina tvrdí, se celý život snažíme pochopit jeden druhého. Když máme před sebou ty, co to dokáží, jsme z toho mimo, nemůžeme pochopit, že ona uvažuje jako on a on uvažuje jako ona. Prostě jsou nějací divní, nečitelní, člověk neví, zda se v příštím okamžiku zachovají jako muž či jako žena, bez ohledu na to, jakou mají tvář a druhotné pohlavní znaky :).

Všechen ten zmatek je způsobený tím, že obecně předpokládáme, jak se ten druhý zachová, protože vypadá tak či onak a pak nás překvapí, že něžná žena nás pošle suverénně do kelu a nabušená rampa chlap se před námi rozpláče. V obou případech to bereme jako vybočení z obecně zavedených norem, přitom je to naprosto normální, že člověk je směsicí ženského a mužského, stejně jako v symbolu jin a jang je prvek ženský i mužský, které se prolínají. To jak navenek vypadáme, ještě vůbec nemusí značit, jací jsme uvnitř. Když si tohle budeme více uvědomovat, budeme v různých situacích čím dál tím méně překvapeni a přestaneme se chovat jako hlupci. Protože, co si budeme povídat, člověk se nejčastěji chová jako trouba, když narazí na něco, co nezná, co nepředpokládá.

Převedu-li to do běhu a běhání, tak známe běžce i běžkyně – srdcaře, závodníky tělem i duší, kteří většinou předpokládají, že ti, co běhají, musí zákonitě být taky zaměřeni na to, být nejlepší. To oni samozřejmě ve skrytu duše jsou, každý z nás má v sobě „vítěze“, jen to nemá každý stejně postavené. Někdo pokládá za vítězství už jen to, že vůbec běhá, a stačí mu to k dokonalé radosti. Jinému nestačí k radosti ani překonání světového rekordu – vždycky to může být o nějakou tu setinku lepší.

Možná by stačilo trošku se zamyslet nad významem slova vítěz. Vítěz – obecně někdo, kdo něco vyhrál, nad někým vyhrál, v něčem zvítězil. Nikde není napsáno či řečeno – abys byl vítěz, byla vítězkou, musíš porazit Lojzu nebo Máňu. Ne, z logiky věci vyplývá, že k tomu, abychom se mohli cítit jako vítěz, úplně stačí zvítězit sám nad sebou. A to je na tom to nejdůležitější, nejkrásnější. Ano, vždycky můžeme být v něčem lepší, stačí se jen o to přičinit, trošku se posnažit. Pokud jde o běh, tak zvednout zadek a běžet či jít …. Kam nás to zavede, tak to už ví jen Bůh, ale já vám můžu garantovat, že ten běžecký je velmi citlivý až něžně ženský, a je stejně nakloněn ženám jako chlapům bedničům, jen nemá rád, když se jej snažíte porazit – přeprat. Nebo jste snad měli pocit, když jste se dívali na africké běžce, že se s během perou? Mně vždy připadali a připadají, že se během baví, že si prostě jen tak běží …, a běží … a běží … a běží … jako ty gazely někde na savanách, a gazely a savany jsou zase rodu ženského … a jsou ladné, něžné a hravé a žhavé …

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví36
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice93
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou30

kde se diskutuje

  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků