logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Dvanáct žen a jeden muž – dvě setkání – stejná a přece každé jiné

Dvanáct žen a jeden muž – dvě setkání – stejná a přece každé jiné

Women´s Challenge 2011

Setkání první. Vlastně teprve nyní všechno začíná, i když celé to běží již od adidas běhu v září, který měly za povinnost absolvovat ty, kdož si troufnou na Hervis ½maraton Praha nebo dokonce na Volkswagen maraton Praha, pošlou přihlášku do Women´s Challenge 2011 a budou mít to štěstí, že budou vybrány.

I když jsme je vybírali opravdu důkladně, přeci jenom na dráze jsme je neviděli a tak se v nafukovačce na Strahově okolo poledne začala scházet parta lidí, v jejichž očích bylo možno číst jedinou, byť mírně obměněnou otázku: „Jak to zvládnou?“ resp. „Jak to zvládnu?“

Holky to zvládly jako naprosté profesionálky. Chvílemi jsem si připadal spíše jak na volbě Miss World, ne proto, že by se holky předváděly, ale z toho, jak ke všemu přistoupily. Bylo z nich cítit těšení se, obavy, nervozitu, ale zároveň i velké odhodlání. Prostě přišlo mi, že už prošly nějakým přípravným drilem, kde je učili, jak se chovat ve chvíli, kdy je potřeba udělat první dojem. Protože, jak všichni víme, první dojem je nejdůležitější. Ono to ale nakonec bylo všechno jinak. Neprošly žádným školením, ony to mají všechny v sobě a navíc mají v sobě velkou lásku k běhu. Nějak si tím šestým smyslem, který mají v sobě všechny ženy, uvědomily, že Women´s Challenge není o tom porazit jedna druhou, porazit kohokoliv, ale že je to zejména o vnitřním rozměru běhu – o volnosti, o naplnění, o možnosti být sama sebou … o možnosti sjet se endorfiny a taky o tom, přenést toto všechno na další možné adeptky a vyznavačky běhu.

Cooperův test

Nejdříve jsme se lehce rozcvičili, rozklusali, protáhli. Pak jsem holky poučil, aby to nenapálily hned po písknutí píšťalky na plné kule, ale spíš se rozeběhly volněji, a pokud to půjde, tak ke konci přidávaly. Písknul jsem do píšťalky a už to jelo, tedy holky běžely. Splnily do puntíku mé rady. Výsledky pak překvapily i je, ale ty v tom celém, jak výše uvedeno, nejsou tak důležité. Zmíním jen výsledek Aleny Vackové, které bude v červnu 60 let – 2060 m a to začala běhat před rokem a předtím byl pro ni, stejně jako 30 let pro Lucku, běh zakázané slovo. Ještě mě v té souvislosti napadlo, že kdyby ti, co představují dnešní běžeckou špičku v České republice, měli takové zaujetí pro běh jako ona, tak musí být ne v evropské, ale ve světové špičce! Pokud byste se chtěli sami přesvědčit, jak na tom jste, zaběhněte si 12 minut, změřte, kolik metrů jste za tu dobu zvládli uběhnout, a pak se podívejte sem

Po testu jsem si znovu – a možná s ještě větší silou – uvědomil, že jsme jako porota měli velmi šťastnou ruku. To jsem však ještě netušil, co nás čeká na besedě a vlastně prvním pořádném seznámení se osobně v prostorách zasedačky Atletického svazu. Zatímco Honza Taussig ze Sportvitalu bral holkám míry – tedy měřil je a vážil, zjišťoval množství tuku a další hodnoty, z nichž taky na konci projektu zjistíme, co ty tři měsíce poměrně intenzivního běhání s jejich těly udělají – tak holky zatím vyprávěly své příběhy. Životní příběhy, které je nakonec dovedly k tomu, že se přihlásily do Women´s Challenge. Byl to jeden hezčí příběh než druhý a moc se těším, až je naklepou do počítačů a pošlou.

obrázek
Nakonec došlo i na společné focení, a tady určitě nemusím povídat o tom, že se mi to líbilo :)

Spřízněné duše

Setkání druhé bylo s člověkem, kterého jsem sice jednou v životě viděl, ale popravdě řečeno jsem si ho nepamatoval, protože proběhlo na trati z Perštejna na Klínovec, a tak bylo opravdu jen letmé a doslova a do písmene zahalené mlhou. Určitě jsme se však už potkali v našich životech, v různých rolích, nesčetněkrát a zcela nepochybně patří k dupačům, protože tenhle článek jej přiměl konečně se osmělit a napsat alespoň komentář k němu a dát mi vědět, že tu někde blízko je. A on je opravdu velmi blízko, nejen co se týče nazírání na svět, tam snad ani blíže být nemůže, ostatně oba nás již před mnoha a mnoha lety spojil Eduard Tomáš a jeho kniha Milarepa, kterou má doma ve všech vydáních, ale navíc bydlí v Karlových Varech. Vůbec se mi začíná zdát, že Karlovy Vary jsou město duší. Tedy ne duchů, jako že by vymíraly, ale že zde žije spousta duší – lidí s hlubokým duchovním vnímáním. Vždyť už jsem zde našel Danu, Petra, Petra s Mončou, Matesa a nyní Jardu, a to mě ještě čeká setkání s jeho přítelkyní Julinkou, což je duše naprosto naprostá.

S Jardou jsme si povídali takřka tři hodiny a určitě bychom to vydrželi mnohem déle, ale byl čas popojet domů a zažít vše to krásné a naplňující, co mě ten den potkalo a co mě utvrdilo v tom, že jdu – běžím po správných stezkách a že jedinou navigací, kterou k tomu potřebuji, jsou moje srdce a moje duše.

Miloš Škorpil foto
Dvanáct žen a jeden muž – dvě setkání – stejná a přece každé jiné

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Ilona | 13. 2. 2011 11.12 hod. | 109.164.3.xxx
Miloši, napsal jsi to krásně a určitě nezůstane oko žádné z nás suché :-) A taky určitě všechny, včetně mě, budeme šťastné, že jsme byly tak vnímány, jak si popsal.
Díky . Ilona

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků