logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak jde k sobě běhání, válentýn a LSD

Jak jde k sobě běhání, válentýn a LSD

Dnes to bude taková převážně nevážné laškování se slovíčky, ale co taky dělat jiného v den, kdy většina zamilovaných slaví Valentýna. Mnohým se může zdát, že tohle snad ani do Běžeckého roku nepatří, ale ono to tam patří daleko víc, než si myslíme. Vždyť všichni milujeme, a taky milujeme běh a běhání a pohyb vůbec a Valentýn je přeci svátek zamilovaných, tak proč ho neoslavit během?

Pokud se vám zdá, že jsem udělal v nadpisu chybu, tak to jsem rozhodně neudělal. Ten válentýn je tam naprosto v pořádku, neb i on má v dnešní den a v tomto týdnu plné opodstatnění. Za pár týdnů nám totiž odstartuje ta pravá běžecká sezóna a před ní, před tím, než začne vrcholit příprava na Kbelskou desítku, Hervis ½ maraton, Brdskou 50, Pardubický vinařský půlmaratón, nejstarší běžecký závod pořádaný na území České republiky Praha – Brandýs, Krušovický soudek, Volkswagen maraton Praha, Salomon Gemini maraton, Silva Nortica Run maraton, Olomoucký ½maraton, Poutní maraton a množství dalších běžeckých závodů, je potřeba si dopřát trošku odpočinku, aby pak naše tělo zvládlo vše, co na něj budeme v průběhu dalších tří měsíců nakládat.

Nebudeme se vysloveně válet, budeme odpočívat aktivně, třeba s LSD

Začít můžete třeba tím, že se přidáte k našemu terapeutickému cvičení LSD, které začíná už toto pondělí, tedy dnes od 19 hodin v Regeneračním centru Dayal, Vyšehradská 43. Zarezervovat si své místo můžete přímo u Davida Heneberga e-mailem: david@dayal.cz nebo zavoláním na číslo 603 111 445.

Terapie LSD

David Heneberg je fyzioterapeut. Pracuje s lidmi, především s jejich pohybovým systémem. V mnoha případech jednoznačně doporučuje terapii LSD. Řada lidí jej má za blázna, ale on se přesto domnívá a pevně věří, že LSD je lékem budoucnosti.

LSD – Long Slow Distance

O LSD David říká: Do češtiny je překládáno jako vytrvalostní běh. Ale je to něco mnohem víc. Doslova je to „dlouhá pomalá vzdálenost“. Co vlastně tato tři jednoduchá slova v sobě skrývají?
Dlouhá vzdálenost – vzdálenost z bodu A do bodu B. Jak je dlouhá dlouhá vzdálenost? Možná je to pět, možná deset, ale třeba také tisíc nebo i více kilometrů. Rozhodně je to ale určitá CESTA. Pomalá – čím je pohyb pomalejší, tím je také vědomější, přesnější, ekonomičtější, procítěnější…Tedy je to CESTA UVĚDOMOVÁNÍ.

Ale ve skutečnosti je to komplexní terapie, zasahující do všech oblastí našeho života. Není to pouze nějaká řízená aktivita, ale je to způsob integrace naší osobnosti na všech úrovních, způsob, který vede ke zkvalitnění našeho života.

Příprava na LSD

Přípravou na „cestu uvědomování" či spíše její součástí je kurs zaměřený na pochopení principů biomechaniky naší páteře a celého těla. V tomto kurzu se zaměříme se na prohloubení vnímání našeho těla a z toho plynoucí možnosti zkvalitnění našeho pohybu. Hluboké uvolnění, techniky vědomého dechu a koncentrace, protahování a stabilizace celého systému budou nástroji integrace naší osobnosti.

Kdosi moudrý řekl, že „Cesta je cíl“. A tak nám (mně i vám) všem přeji, aby každý krok na té naší cestě přinášel radost nejenom nám, ale i našemu okolí!

Tolik tedy o LSD a k LSD David, já se vrátím ještě k tomu válení a válentýnu. Jak vidíte na příkladu LSD, válet se dá různě nebo taky vůbec, spíš by vše co činíme mělo být o tom, že je to vědomé, i když je to třeba podvědomé, nikdy by to nemělo být však nevědomé. Uvědomování je totiž jediná možná cesta, která nás posouvá blíž k našemu cíli a uvědomovat si můžeme zrovna tak nad knížkou, při poslechu hudby, procházce v přírodě či při běhu.

Tak než vám představím „valentýnský" týdenní tréninkový plán, tak bych vám rád popřál, abyste se vždy kupředu valili zcela uvědoměle a s chutí.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví36
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice95
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou31

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků