logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Mrzne, až praští, já mám však v duši jako v pokojíčku

Mrzne, až praští, já mám však v duši jako v pokojíčku

Zima. Mrzne, až praští, teploměr ukazuje -8 stupňů. Mě ale přesto čeká 50 minut běhu. A tak

obouvám boty a vybíhám, abych se vrátila o celou hodinu později. Promrzlá – a šťastná. Udělala jsem další krůček na dlouhé cestě. Na cestě za maratonem pod 4 hodiny. Odškrtávám další políčko v tréninkovém plánu a přemýšlím, jak tahle cesta vlastně začala.

Je to už dávno. Bylo mi 15 nebo 16 a nějak mě napadlo jít běhat. Uběhla jsem napoprvé 1500 m, po týdnu už to ale byly 3 km. Byla jsem na sebe hrdá, a tak jsem pokračovala. Zjišťovala jsem, jak báječně fungují endorfiny při i po běhání, postupně prodlužovala trasy, občas léčila bolavé svaly. Neměla jsem žádné běžecké ambice, o běhání jsem nevěděla skoro nic – jen to, že mě baví.

A tak jsem běhala. A běhala. K tomu občas jezdila na kole, lezla po skalách, chodila po horách. Proběhala jsem se střední školou a nastoupila na vysokou, kde se mi definitivně změnil život. Jako povinný tělocvik jsem si zapsala kurz Outdoorové sporty a zjistila, že všechny moje sportovní koníčky se dají spojit do jednoho dlouhého závodu – Adventure race.

Adventure race jsou závody, kombinující běh/chůzi, horské kolo, kolečkové brusle, vodu, lezení, různé lanové aktivity atp., vše podle toho, co si organizátoři vymyslí. Trať je vyznačena na mapě kontrolními body, bývá dlouhá několik set kilometrů a čtyřčlenné smíšené týmy ji absolvují nonstop. Většinou se proto téměř nespí (i několik dnů), jíst a pít je potřeba za pohybu (zato pravidelně).

Poslouchala jsem s otevřenou pusou a čím dál víc byla přesvědčená, že takový závod chci zkusit. Nakonec, když uběhnu 20 km v kuse, proč bych nezvládla 200 nebo víc, že ano... A tak jsem začala „trénovat“. Bez jakéhokoli plánu, ale s o to větším nadšením. Každý den jsem sportovala, snažila se jezdit na kole, občas na kajaku, ale hlavně běhat a běhat a běhat.

Přesto mě zaskočilo, když zazvonil telefon a já se dozvěděla, že v jednom českém týmu chybí žena a já mám možnost jet svůj první Adventure závod. Na tváři se mi rozzářil úsměv, zároveň se mi ale rozklepala kolena. Zvládnu to?

Zvládla jsem to. V závodě jsme strávili 75 hodin, spali 30 min a ujeli přes 400 km. Přivezli jsme si neuvěřitelné množství silných zážitků, nevyhnutelné puchýře a bolavé svaly, únavu, ale hlavně pozávodní euforii. Takovou, že jsem se rozhodla jet další závod. A po něm další...

Závodila bych dodnes. Potkala jsem ale mezitím někoho, s kým chci běžet ne několik dní, ale celý život. Minulý rok v únoru se nám narodil syn Matýsek a mně se otočil svět vzhůru nohama. Extrémní závody najednou ustoupily do pozadí, kojící maminka si nemůže „odskočit“ na několikadenní závod. Ale může běhat. O tom jsem byla přesvědčená.

Získat po porodu zpátky alespoň základní kondici ale bylo těžší, než jsem čekala. Tři měsíce po porodu jsem – s mrňouskem v kočárku – uběhla Rodinný minimaraton v rámci PIM víkendu a cítila jsem se jako po některém dlouhém závodě. Vzdálenost jsem musela přidávat postupně, polehounku. Opravdu příjemně a lehce se mi začalo běhat až půl roku po porodu.

Závody typu Adventure race zatím zůstávají vzdálenou vidinou. I když jednou se k nim určitě vrátím. Do té doby ale potřebuji jinou motivaci pro své pravidelné výběhy. Nějaký kratší, ale intenzivnější závod. Že by maraton? Když přišel e-mail upozorňující na možnost přihlášení do PIM Women’s Challenge – Úrovně 2, bylo rozhodnuto. Zkusím, jestli umím opravdu běhat. Poprvé poběžím královskou běžeckou disciplínu a zjistím, jestli pověstných 42,195 km uběhnu pod 4 hodiny. Navíc, kdyby mě opravdu vybrali do Úrovně 2, měla bych poprvé v životě sestavený tréninkový plán!

Vybrali mě. Vysněný tréninkový plán od Miloše přišel o týden později. Od té chvíle pravidelně vybíhám, zapisuji a těším se. Na maratonský i půlmaratonský závod, na setkání s báječnými spoluběžkyněmi z PIM WCh, na každý další výběh. I když mrzne, až praští!

Eva Švihovská foto
  • přečteno: 6801/6718×, 1 komentář

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

ilona | 28. 2. 2011 14.19 hod. | 80.251.251.xxx
Evi, nevím, jestli bychom k tomu běžeckému spolku neměli přidat ještě literární kroužek. :-) Hezké a Adventure race moc lákavý. Jsem přesvědčená, že se Ti maraton pove podle přání. Přeji Ti to.
Ilona

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

PIM Women´s Challenge 2011

všechny články PIM Women´s Challenge 2011

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas95
Asics133
Brooks19
Inov-856
Icebug5
Hoka One24
Mizuno59
Newton5
NB22
Nike61
Salming366
Salomon42
Scott3
Vibram Fivefingers9
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce49
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Pokud je otravná, nezáživná, nudná trať, vyplatí se spěchat do cíle. Ale : pokud je trať hezká,…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků