logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Bootcamp páně Butkeho

Bootcamp páně Butkeho

"Tak nám skončil bootcamp, paní Müllerová," povzdychl si, unaveně usedl na štokrle u dveří a počal se zouvat.

"Butke povídaj? A kdopak to vlastně je ten Butke, milostpane?"

"Ale, paní Müllerová, žádnej Butke ... ten měl kamnářství dole v Ječný, a jednou mu takhle v únoru bouchla kamna, vyhořela půlka domu a on pak živnost musel zavřít, protože od něj už nikdo žádná kamna nechtěl, že prej si ten svůj barák můžou rovnou podpálit sami."

"A kterej ten Butke to teda je?"

"Ale co vás nemá, žádnej Butke, povídám: bootcamp!

Víte, paní Müllerova, jak teď třikrát do tejdne vstávám vo půl šestý, abych pak přišel kolem vosmý, celej říčnej a bolavej a na umření? Tak to je proto, poněvadž se chci stát znovu vojákem C.K. armády a starej Kadlec, co má trafiku na dolním náměstí a je válečnej invalida, potom co vohluchnul, když vedle něj v kasárenský kuchyni vystřelil tlakovej hrnec … to vám byla šupa. Přišel o sluch a dostal trafiku od císaře pána. No a tak tenhle starej Kadlec mi tuhle povídá: 'Věděj, bootcamp, to je taková vojna napůl … no … jak se praví: těžko na cvičišti, lehko na frontě, nebo tak ňák.'

Mno, a já to zkusil. Šikovatel Větvička nás prohání po buzerplace a to je samé: 'Marš!' a taky 'Himlhergot, já z vás vojáky udělám, i kdybyste měli zhebnout!' Na to – jen jednou, a už nikdy víc – jsem mu opáčil: 'Pakliže zhebnem, tak, prosím pěkně, už z nás vojáci nebudou,' načež jsem musel za trest složit uhlí celý ulici Plynárenská, co k těm kasárnám vede.

Paní Müllerová, už abychom tím plynem začali i topit!“

„A milostpane, že to vám to za to mordování na frontě stojí?" Spráskla ruce.

„Ale, paní Müllerová … stojí. Je to krásný pocit, když po čtyřech tejdnech máte síly, že byste skály lámala jako tuhle sousedovic Arnoštek, co jezdil s pivovarským povozem, a když kobyly pro samé rajtování nechtěly udělat krok, naložil je na vůz a táhl ho sám i s těma koňma.

A považte, v pondělky – kdy jsem si obvykle pospával trochu déle, protože slovo Boží z nedělního kostela mi přivodilo divoké sny, že jsem zabral až ráno – se na bootcampu běhalo ... a běhalo tak, že jsme skromně začali osmi, nu a pak to bylo hned třináct kilometrů.

Načež nás pokaždé šikovatel vybízel k zrychlení, protažení kroku a na to já musel reagovat: 'Poslušně hlásím, že už delší krok nemám, prosím pěkně, ten mi byl zcizen již v dětství, když jsem s váženými rodiči coby malý hošík cestoval vlakem z Prahy do Vídně.' A trenérská komise se jala radit, zda je to možné či ne. Hlasováním rozhodli, že nikolivěk, nařídili mi krok prodloužit a vyhrožovali, že mne nahlásí.

Ale řeknu vám," masíruje si revmatická kolena opodeldokem, „je to moc pěkná věc a budu chodit i nadále, jen co skončí vojna za císaře pána a já se z ní vrátím živý.“

Bootcamp běžci stvořený

Bootcamp je skutečně dobrý koncept. Po čtyři týdny jsem ho absolvoval v pondělí, úterý a čtvrtek ráno, od půl sedmé – jen s jednou absencí.

Pondělky jsou zavedené jako „běhací“. Běhalo se od zmíněných osmi do třinácti kilometrů, což se někomu může zdát málo, ale v mínus sedmi to věru taková legrace nebyla, nemluvě o tom, že začalo svítat teprve v půli běhací lekce. Vybíhali jsme do polí a lesa kolem paneláků, kde šouravě venčili ostatní obyvatelé své gaučové psíky dávaje si svou první dávku nikotinu. V tomhle kontrastu se mi vždycky běží vůbec nejlíp.

Ranní proběhnutí asi každý zná a úplně nechápe, co je na tom tak objevného a přínosného … ještě za to platit? Inu, ikdyž běhávám po večerech se sousedem-biatlonistou, který mne nešetří, a občasnými rychlými sprinty mne nechává poníženého daleko vzadu, popichování bootcampového trenéra Radima a především jeho příklad mne dokázal vždycky vyburcovat k maximálnímu nasazení. A také díky němu a několika výběhům do schodů se mi začínají čím dál tím víc líbit kopce. Pozoruji, že do nich začínám zrychlovat.

Bootcampem k posílení neběžeckého svalstva

Bootcamp mi taky přinesl do života posilování ramen a zad. To obstarával trénink v dalších dnech, kdy jsme si házeli medicimbalem, zvedali železné tyče nebo třeba cvičili s expanderem. Svaly, které jinak dost trpěly (psal jsem o tom v článku o ultramaratonu), si začaly zvykat. Také díky tomu jsem si uvědomil, jak málo je při běhu uvolňuji a držím je v podstatě pořád v křeči. O to potřebnější je to nyní při delších bězích, které mám nyní v ultramaratonském tréninkovém plánu.

Bootcamp tak dává běžci, který má pocit, že se jeho výsledky zlepší jen a jen běháním, větší šanci být v cíli o trochu dříve než soupeři.

Zkuste s námi speciální běžecký footcamp, který organizuje Běžecká škola Miloše Škorpila.

Martin Ševčík foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12honzade | 4. 3. 2011 8.09 hod. | 80.243.99.xxx
Ty brdo! Martine, fakt smekam. Jedina poznamka -- ja jako rozeny pacifista bych se toho nemohl zucastnit:), ale o to vic ocenuji to nasazeni a vykon! 12:)

fotoMartin Ševčík: Vždyť je to vojna jen napůl *usmev* ...

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Ultralama

Crosstraining

všechny články Crosstraining

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků