logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jarní radost

Jarní radost

Týden se otočil a máme zase sobotní ráno. Ráno, kdy nešátrám ve 4:20 po budíku a nenutím ho, aby to zkusil ještě jednou za deset minut. Ráno, kdy se mohu vrátit zpátky do postele a ještě lenošit nebo si číst. Často se mi nepodaří spát dlouho, ale vždycky vyčkávám v teplém pelíšku alespoň do sedmé, kdy se rozezní zvony na místní kapli. Jejich zvukem se tiše pokochám a sobota může začít.

Jedno mají všechny mé soboty společné – jdu běhat. Ale dnes cítím, že běh bude jiný než doposud. Nebe je modré, země obeschnutá, sluníčko lehce hřeje už teď po ránu. Dnes žádný asfalt ! Z řady bot vytahuji krosky a začínám si představovat, kudy poběžím. Vyhrává polní cesta kolem křížku ke studánce, na Chabaně, lesem k Velehradu…….

Okamžitě cítím rozdíl měkkého dopadu nohy do kypré hlíny a ten příjemný došlap si užívám a radost proměňuji za vyšší rychlost. První čtyři km stoupání, ale radostné, protože nohy běží a ta tam je únava, kterou jsem pociťovala v týdnu. V předzahrádce domku na okraji Chabaní se pyšně napařují barevné krokusy, sněženky a dokonce i minikosatečky. Tak tyto jarní květy si musím přinést domů. Nebojte se, nešplhám přes plot jako v dětství, kdy jsem kytičky chodila „ krást“ pro mamku. Vytahuji z opasku fotoaparát a mám je.

Vbíhám do lesa, poslední úsek stoupání a pak přijde pár kilometrů z kopce, a to jsou pěkné fofry. Lesní cesta ještě nestihla vyschnout, v blátíčku to lehce klouže a cítím, jak kousky bláta odlétají od bot a lepí se na lýtka. Ten pocit evokuje vzpomínky na jeden z loňských závodů, Kokina běh. V propozicích stálo – kros. Kros, to byl do té doby pro mne ryk motorů smýkajících se motorek, stříkající bláto a špinaví závodníci. Tak nějak to vypadalo na krásné trase tohoto závodu – lesní cesty, kaluže, noha občas po kotníky v blátě, špinaví běžci. Tak to má být, říkala jsem si a hnala se ve své blátivé krustě radostně do cíle. Dlouho jsem nemohla pochopit, proč tolik závodníků brblalo, že pořadatelé trasu nezměnili.

obrázek
Až za dlouho mi došlo, že kros není běh blátem :)

Ale zpět k dnešnímu nádhernému dni. Běží se mi lehce, takže mohu intenzivně vnímat okolní krajinu. V paměti se mi zachovaly obrázky srny vyběhnuvší z křoví těsně přede mnou, dravých ptáků kroužících na modrém nebi, stromů, polí hnědých i začínajících se zelenat. Ale nejvíc hemžení kolem úlů v lese, které nenechává na pochybách, že včely se probudily ze zimního klidu do jara.

Nabitá elánem, s hlavou plnou plánů, co všechno dneska ještě udělám, se vracím domů. Jestli jsem pak byla pilná jako včelička nevím, kus práce jsem udělala. A tak myslím, že zaslouženě sedím u plápolajícího ohně, se skleničkou báječného červeného moravského vína a snahou převést do slov pocity z krásného jarního dne.

Ilona Bajerová foto
  • přečteno: 9831/9559×, 2 komentáře
Jarní radost

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Ilona | 13. 3. 2011 17.34 hod. | 109.164.3.xxx
Jani, a dneska se to opakovalo. Já myslím, že už je to jisté :-) Ať se nalévají pupence i míza do našich nožiček !!!! Ilona

Jana K. | 13. 3. 2011 16.57 hod. | 90.183.120.x
Ilonko, mluvíš mi z duše, já dnes vyběhla na svůj zatím nejdelší běh a mám přesně podobné pocity. Stalo se někdy mezi čtvrtkem a pátkem. Člověk vyšel ven, nasál a věděl, že jaro je tady. Dneska jsem běhala celkem 2,5 hodiny, potkala jsem stádo deseti srn, nespočetně strakapoudů, sojek a jiné drobné havěti. Všechno kolem mě dýchalo a křičelo, že jaro je tady. Stejně tak na mě dýchá atmosféra z tvého příspěvku. Paráda.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

PIM Women´s Challenge 2011

všechny články PIM Women´s Challenge 2011

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano127
Ne38

kde se diskutuje

  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »
  • Pohyb – nejlepší lék na hyperaktivitu dětí : tak mě přesně řekla včera moje dcera když sem sní chtěl opakovat angličtinu " tati já chci…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků