logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jarní radost

Jarní radost

Týden se otočil a máme zase sobotní ráno. Ráno, kdy nešátrám ve 4:20 po budíku a nenutím ho, aby to zkusil ještě jednou za deset minut. Ráno, kdy se mohu vrátit zpátky do postele a ještě lenošit nebo si číst. Často se mi nepodaří spát dlouho, ale vždycky vyčkávám v teplém pelíšku alespoň do sedmé, kdy se rozezní zvony na místní kapli. Jejich zvukem se tiše pokochám a sobota může začít.

Jedno mají všechny mé soboty společné – jdu běhat. Ale dnes cítím, že běh bude jiný než doposud. Nebe je modré, země obeschnutá, sluníčko lehce hřeje už teď po ránu. Dnes žádný asfalt ! Z řady bot vytahuji krosky a začínám si představovat, kudy poběžím. Vyhrává polní cesta kolem křížku ke studánce, na Chabaně, lesem k Velehradu…….

Okamžitě cítím rozdíl měkkého dopadu nohy do kypré hlíny a ten příjemný došlap si užívám a radost proměňuji za vyšší rychlost. První čtyři km stoupání, ale radostné, protože nohy běží a ta tam je únava, kterou jsem pociťovala v týdnu. V předzahrádce domku na okraji Chabaní se pyšně napařují barevné krokusy, sněženky a dokonce i minikosatečky. Tak tyto jarní květy si musím přinést domů. Nebojte se, nešplhám přes plot jako v dětství, kdy jsem kytičky chodila „ krást“ pro mamku. Vytahuji z opasku fotoaparát a mám je.

Vbíhám do lesa, poslední úsek stoupání a pak přijde pár kilometrů z kopce, a to jsou pěkné fofry. Lesní cesta ještě nestihla vyschnout, v blátíčku to lehce klouže a cítím, jak kousky bláta odlétají od bot a lepí se na lýtka. Ten pocit evokuje vzpomínky na jeden z loňských závodů, Kokina běh. V propozicích stálo – kros. Kros, to byl do té doby pro mne ryk motorů smýkajících se motorek, stříkající bláto a špinaví závodníci. Tak nějak to vypadalo na krásné trase tohoto závodu – lesní cesty, kaluže, noha občas po kotníky v blátě, špinaví běžci. Tak to má být, říkala jsem si a hnala se ve své blátivé krustě radostně do cíle. Dlouho jsem nemohla pochopit, proč tolik závodníků brblalo, že pořadatelé trasu nezměnili.

obrázek
Až za dlouho mi došlo, že kros není běh blátem :)

Ale zpět k dnešnímu nádhernému dni. Běží se mi lehce, takže mohu intenzivně vnímat okolní krajinu. V paměti se mi zachovaly obrázky srny vyběhnuvší z křoví těsně přede mnou, dravých ptáků kroužících na modrém nebi, stromů, polí hnědých i začínajících se zelenat. Ale nejvíc hemžení kolem úlů v lese, které nenechává na pochybách, že včely se probudily ze zimního klidu do jara.

Nabitá elánem, s hlavou plnou plánů, co všechno dneska ještě udělám, se vracím domů. Jestli jsem pak byla pilná jako včelička nevím, kus práce jsem udělala. A tak myslím, že zaslouženě sedím u plápolajícího ohně, se skleničkou báječného červeného moravského vína a snahou převést do slov pocity z krásného jarního dne.

Ilona Bajerová foto
  • přečteno: 10321/9999×, 2 komentáře
Jarní radost

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Ilona | 13. 3. 2011 17.34 hod. | 109.164.3.xxx
Jani, a dneska se to opakovalo. Já myslím, že už je to jisté :-) Ať se nalévají pupence i míza do našich nožiček !!!! Ilona

Jana K. | 13. 3. 2011 16.57 hod. | 90.183.120.x
Ilonko, mluvíš mi z duše, já dnes vyběhla na svůj zatím nejdelší běh a mám přesně podobné pocity. Stalo se někdy mezi čtvrtkem a pátkem. Člověk vyšel ven, nasál a věděl, že jaro je tady. Dneska jsem běhala celkem 2,5 hodiny, potkala jsem stádo deseti srn, nespočetně strakapoudů, sojek a jiné drobné havěti. Všechno kolem mě dýchalo a křičelo, že jaro je tady. Stejně tak na mě dýchá atmosféra z tvého příspěvku. Paráda.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

PIM Women´s Challenge 2011

všechny články PIM Women´s Challenge 2011

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví34
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice92
Více času na sebe9
Více času na rodinu4
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou29

kde se diskutuje

  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»
  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : Ahoj všem K tomu mrazu, dnes ráno jsem si dal svých obvyklých 4,75km kolem Labe a bylo to bezva, od…»
  • Jak je to tedy s tím hladem, aneb Intermittent Fasting. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Jesliže vycházím z "nejím, když nemám hlad" a doplním k tomu "jím, když mám…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Díky za článek,jak napadl sníh,tak jsem řešil jak běhat na lyžích a bez nich. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků