logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

S Hotárkem po kotárech

S Hotárkem po kotárech

Není to vůbec špatné. Pokud někdo nadává na současné děti, na jejich pasivitu, co se týče pohybu, moc se mýlí. Problém není v současných dětech, ale v dospělých. Ostatně tak je to vždycky. Vždycky, když se snažíme věci zjednodušovat a házet vinu na někoho jiného.

Ale od začátku. Čekalo mě druhé Odpoledne na prodejně. Byl pátek 12. června 2009, vyjel jsem z Prahy směr Náchod a přemítal, jaké to tentokrát bude. Věděl jsem, že Sport Hotárek, kam jedu, respektive lidé, který jím žijí, udělali všechno pro to, aby lidi přišli. Už ale vím, že v tomhle lidi nikdy „nezklamou“. Uvozovky dávám schválně, protože vím, že u těchto akcí si nikdy nemůžete být jisti výsledkem. Tady platí jiná rovnítka než čím více propagace, čím více vynaloženého úsilí, tím větší zájem, tím větší návštěvnost. Proto jsem se naučil ctít jednu podstatnou zásadu a ta zní: „Nic neočekávej.“

Prostě jedu na akci, mám připravený rámcově program, ostatně, jaké připravování, když něčím žijete více jak čtyřicet let, tak nemusíte nic vymýšlet. Tohle moje „Povídání o běhání,“ jak tomu pro sebe říkám, je vždy o člověku, je vždy o lidech, kteří přijdou. Je to o nich, o jejich radostech a strastech, o jejich otázkách. Na to se skutečně připravit nemůžete, to buď máte, nebo nemáte. Dobré tedy alespoň pro mne je, že je to o zkušenostech. Vyčíst odpovědi z nějakých knížek, článků v časopisech, na webech sice můžete, ale pokud to nemáte zažité na vlastní kůži, tak posluchač – dotazující se na svůj konkrétní problém, okamžitě pozná, když citujete, nebo zda z vás mluví osobní zkušenost, a podle toho také dopadne vaše odpověď. Buď jí tazatel přijme a bude se jí řídit – v případě, že ho přesvědčíte, že víte o čem mluvíte, že z vás mluví, nebo za vás mluví, vaše osobní zkušenost, třeba i doplněná něčím vyčteným. Nebo si řekne: „Zbytečná ztráta času, to jsem si mohl klidně vzít do ruky „Běhání, od joggingu po maraton“, nebo nějakou jinou knížku o běhání a nemusel jsem vážit cestu a ztrácet čas.

Stejné je to i se sportovními obchody, kam chodíte nakupovat. Můžete jít po cenách a navštěvovat obchodní řetězce, které si mohou dovolit jít s cenou dolů, nebo můžete jít tam, kde vám kromě boty, vložek do bot, oblečení či jakéhokoliv jiného sportovního vybavení či doplňků poskytnou za jednu cenu i nadstavbu v podobě informací, jak třeba správně chodit, nebo k čemu je dobré si nechat udělat vložky do bot, proč si raději koupit funkční, nesmáčivé, nepromokavé sportovní oblečení apod.

Za to odpoledne udělali ve Sportu Hotárek na čtyřicet vyšetření na Mizuno Precision Fitu, ohromně chytré mašince, která vám zespoda ofotí nohu, pak uděláte podřep, lehce se zhoupnete v kolenou a ona vám za deset minut doslova ukáže JAK SI STOJÍTE. Teď se zase vrátím na začátek k dětem. Jak jsem se radoval z toho, že jsou aktivní, jen jim musíme dát důvod k pohybu, tak co se týče nohou – dysfunkcí – plochosti příčné a podélné, různých vbočení a vytočení, je to katastrofa.

Tahle katastrofa má dva důvody:

1. špatné pohybové návyky – chybná chůze – z toho pak vyplývá chybný běžecký styl a je už úplně jedno zda to dítě, později junior a ještě později dospělý člověk běhá, hraje fotbal, házenou, tenis, baseball, hokej nebo jezdí na lyžích, prostě správná chůze, možná ještě lépe SPRÁVNÝ STOJ, je alfou a omegou toho, zda a jak bude daný člověk úspěšný, nebo jak dlouho vydrží při sportování ZDRAVÝ.

2. špatně zvolená obuv

Čerpejme v historii a nechme se jí poučit

Moc rád se vracím do historie a cituji naše předky: „Jez do polosyta, pij do polopita; snídej sám, obědvej s přítelem, večeři dej nepříteli – tohle ode mě už znáte skoro nazpaměť:).

Mám v rukávu ale další trumfy!

CHOĎ ŽIVOTEM VE SPRÁVNÝCH BOTÁCH.

BĚHEJ ŽIVOTEM VE SPRÁVNÝCH BOTÁCH.

Že jste to nikdy neslyšeli? Tak já vám ještě přidám –

PLAV ŽIVOTEM VE SPRÁVNÝCH BOTÁCH :).

Možná jste to neslyšeli v této podobě, ale určitě, když zapátráte ve své paměti, nebo trošku zapřemýšlíte, uvědomíte si, jak člověk od nepaměti dbal na to, aby měl pořádnou obuv. Dobrý švec – jo, to bylo terno. Lidi měli ploché a různě zdeformované nohy vždycky, ale co jsem viděl na snímcích chodidel většiny dětí, které se na Mizuno Precision Fit postavily, tak z toho mi běhal mráz po zádech.

Obecně neměli špatné sportovní boty. Byly to sportovní boty, renomované značky, ale většinou už měly svá nejlepší léta za sebou. Podrážka a podešev byla zkřehlá, měkká. Noha se možná v takové botě cítí jak v bačkůrce, rozlézá se kam se jí zlíbí a to je právě ten průšvih. Takováhle bota nám, v tomto případě dítěti, nohu NEPODRŽÍ. Je třeba si uvědomit, že dítě roste, zvyšuje se jeho váha, na to reagují jeho nohy tím, že hledají co největší oporu a tak se doslova do písmene ROZPLIZÁVAJÍ, Když ještě k tomu přidáme špatný styl, tak pak už není co řešit. Tedy naopak, nastává k řešení spousta problémů.

Od špatného postavení malíčku na noze vás klidně může chytit hexenšus a to je to nejmenší, co vás může potkat. Menisky, výrony kotníků, luxace kyčlí, bolavá záda, vyhřezlé plotýnky, tak to přátelé začíná většinou všechno od NOHY – CHODIDLA, proto je tak důležité jít tam, kde vám prodají správnou botu, případně ještě pomohou tím, že vám udělají vložku do bot na míru. Na míru vaší nohy. Na míru vaší dysfunkci – vašemu problému. No řekněte sami: „Do takovéhohle obchodu stojí zato určitě zajít, nechat si tam ofotit nohu a nechat si poradit nejvhodnější botu!“

Pokud jde o mě, tak já rozhodně dávám PALEC SVÉ BĚŽECKÉ ŠKOLY na tyto tři sportovní obchody, které dobře znám a vím, jakým způsobem tam jednají se zákazníky a jak jsou schopni a ochotni jim pomoci:

SPORT HOTÁREK
Kamenice 86, Náchod
www.sporthotarek.cz
sporthotarek@sporthotarek.cz
tel.: +420 491 431 921

STANĚK SPORT
Hluboká 140, Turnov
www.stanekturnov.cz
e-mail: foto-sport@iol.cz
tel.: +420 481 313 192

TRIEXPERT
Táboritská 5, Praha 3
www.triexpert.cz
e-mail: triexpert@triexpert.cz
tel.: +420 222 222 277

A abych se ještě jednou vrátil k těm dětem. Do Police nad Metují, kam jsme se z Náchoda přesunuli, jich přišlo asi deset. Byly zvídavé, byly hravé a šly si s námi zaběhat po zdejších krásných kotárech a po skalách. Jednalo se o děti, kterým není pohyb cizí – běhají, hrají fotbal, lezou po skalách a po kopcích, jezdí na kole, hrají tenis či golf, dílem samy, dílem s dospělými. Taky se jim občas nechce, ale mají kolem sebe dospělé, kteří jim připravují natolik zajímavé programy, že pak jejich lenost prohrává s chutí něco společně s ostatními zažít. Takže dámy a pánové, až zase budete žehrat na dnešní mládež, vraťte se v čase a vzpomeňte si, kdo vám dával impuls ke sportování, když jste byli malí. A jsme zase u té historie.

Do Náchoda, do Police nad Metují se budu rozhodně vždycky rád vracet a vymýšlet se Sportem Hotárek, jak lidi vrátit k nim samým.

Miloš Škorpil foto
S Hotárkem po kotárech S Hotárkem po kotárech S Hotárkem po kotárech S Hotárkem po kotárech S Hotárkem po kotárech

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Ondrej | 15. 6. 2009 9.45 hod. | 81.19.4.xxx
Moc mě, Miloši, jako vyslance Centra Paraple pro Královéhradecký kraj, t.č. ve výslužbě, těší, že se ti u nás na Náchodsku líbí! Podzimní běh zdejším krajem bude určitě patřit k vrcholům plánované pouti kolem republiky. Je se na co těšit!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké vybavení

všechny články Běžecké vybavení

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
  • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků