logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Kdo je tak dokonalý, že už nemůže být lepší?

Kdo je tak dokonalý, že už nemůže být lepší?

Určitě to znáte. Vyběhnete, srovnáte dech a začínáte srovnávat myšlenky. A tak se mi včera honilo hlavou – co napsat v dalším dílu běžníčku? Co napsat pro ty, co běhají daleko déle, víc, líp než já? Kdo další to bude číst? Přemýšlela jsem, koho v naší skupince PIM Women´s Challenge 2011 mám reprezentovat. Mladé ženy bez závazků, pohlcené svým zaměstnáním, přesto s touhou zažít víc? Věčně začínající běžkyně?

Ódy na jaro je slyšet ze všech stran, my, co se touláme krajinou, jsme si toho už všimli dřív. Z odstínu zemitých svět přechází do odstínu zelené. Jasně, že jde spatřit pučící kytky snadněji při běhu než při jízdě v autě. Nakonec to hlásí už i kalendář, že je jaro. No na jednu stranu mi začíná být i smutno za obdobím bílého ticha v zimě, kdy jsem nepotkala "člověčí" duši ( živých duší bylo dost – srn, zajíců..), a mohla si tak od lidí odpočinout... vlastně mi nevadí běžet sama. I když poslední 2 měsíce sama neběhám nikdy – když se mnou není kamarádka, tak mám hlavu plnou holek z WCh.

"Tolik jsme vám už takhle řekla, jen nevím, jestli jste to slyšely, jsem si ale jistá, že jste to

cítily :-) "

Na druhou stranu je krásné potkávat další holdující sportu. Prozatím vítězí silnější pohlaví, ovšem věřím, že při slupování zimních vrstev oblečení ženy vyběhnou. I to je silný důvod, proč běhat. Diety jako způsob hubnutí u mne neprojdou, na to jsem moc požitkář, dobré jídlo a pití si neutrhnu. Přiznávám ale, že na racionalizaci pracuji. Taky musím, když to kážu!

Pár útržků z mých úvah a zážitků

Jak se běhá na Slovensku

Před týdnem jsem strávila prodloužený víkend doma na Slovensku, brácha měl narozeniny. Víkend, kdy vrcholila moje vytrvalostní příprava. Poprvé v životě jsem měla uběhnout "1/2 maraton" – cvičně! Fakt jsem se na to chystala poctivě, opravdové vzrůšo. Na mapách jsem vyměřovala trasu, kudy poběžím, kolik to dá ve skutečnosti km, jak dlouho asi bude trvat ten- který úsek. Přemýšlela jsem, jak to udělat s pitím a jídlem, a tak jsem pasovala maminku za občerstvovací stanici. Jelikož jí při chůzi pomáhají berličky, vyměřily jsme čas, kdy vyrazí za mnou autem, já na půlcestě doplním do malých lahví vodu a je to. Mobil jsem samozřejmě do těch lesů v Levočském pohoří vzala sebou. Zahřívání probíhalo lehkým klusem, ovšem do kopce, no co, je to tam u nás trochu zvlněný. Naběhla jsem na cyklostezku, je 3 roky stará, vede k přehradě za městem. Těch hezkých, takto upravených tras na východě Slovenska zas tak moc není, … i když ani nevím, už tam dlouho nepobývám. Ale před 8 lety jistě nebylo. K přehradě jsem doběhla dle časového předpokladu, hezky po rovince dál k první vesničce. Je tam nová sjezdovka. Jak paradoxní, já běžím v tenké bundičce (v té nové od adidasu – musím uznat, dýchá a je děsně lehoulinká, přitom žádný chlad!) a na kopcích se ještě lyžuje. Potkávám na silnici partu těžkooděných snowboardistů a – značka – konec Levočské Doliny. Tak volám mamince, že může vyrazit, už jen 4 km a jsem v polovině. Ale co to?? Není signál. Běžím dál, zkusím za chvíli. No jak se tak rozhlížím a začínám vnímat hloubku údolí, v kterém běžím, chápu, že se signál jen tak neobjeví. Manažeři, místo pro vás na odpočinek – i kdybyste chtěli, sem se nikdo nedovolá a izolace od civilizace je dokonalá. Tak snad má tankovací stanice stejně vyrazí, přemýšlela jsem. Cesta začínala stoupat. Až tam v kopcích si to už moc nepamatuji, i na kole se mi to kdysi zdálo daleko. Krok za krokem, pořád jsem sledovala, jestli se neobjeví síť, pak konečně, na chvíli. To proto, že už jsem byla opět u lidí, objevily se domky poslední vesnice. Zavolala jsem mamince, že se vracím a s údivem jsem sledovala při návratu to stoupání, co jsem vyběhla. Byla jsem šťastná, že neuschnu na cestě zpět, jen ne a ne potkat to auto s vodou! Po dalších 2 km – sláva! … mamince se zdálo, že jsem až tak daleko zaběhnout nemohla a vyhlížela mne ani nevím odkud vlastně… Druhá půlka trasy mi vždy přijde kratší. Bylo časné odpoledne, krásné počasí a tak cyklostezka k přehradě byla plná lidí, cyklistů, bruslařů i běžců! Dobíhala jsem spokojená a hrdá, proč zapírat. Jsem zvědavá, co přinese 2.duben, čas šíleně letí..

Čas, ten čas! Kde ho vzít?

Když jsem nastoupila do práce, myslela jsem, že tam jde vždy o život. A téměř jsem zapomněla na ten svůj. Čas byl nepřítel, všechno hnal – práce, věčné učení, plná hlava lidského neštěstí, žel bohu kolikrát smrti. V nemocnicích se tomu nedá vyhnout. Čas – jeden z největších problému doby. Díky práci, která nás má živit, v lepším případě i bavit :-), zapomínáme žít. Postupně jsem si tedy opět našla čas na oběd, čas na squash, francouzštinu, běhání a nic zlého se nestalo. Že by to byla ta skupina lidí, kterých mám být ukázkou? Že i při duševně či časově náročné práci lze utrhnout kousek pro sebe. A místo toho, aby běhání bylo další vybíjení energie, je naopak její generátor. Tak tohoto příkladem chci být!

(Pro dnešek) závěrečná děkovačka

Nevím čemu a komu všemu děkovat, že jsem zimu přežila bez ujmy na zdraví, přes všechny prskající lidi kolem, únavu po službách a navíc pobíhání v mrazu. Učili nás, že pohyb je zdravý, tak běhám, dokud můžu. Závislost vznikla a nechystám se jí zbavit. Vám, už chyceným, přeji, ať to vydrží co nejdéle. Vám, co váháte, vzkazuji, že to za to stojí.

Petronela Lacková foto
  • přečteno: 7104/6893×

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

PIM Women´s Challenge 2011

všechny články PIM Women´s Challenge 2011

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běh s boreliemi : Článek je pěkný, ale každý nemá to štěstí se borelií zbavit na první pokus. Po oslabení imunity…»
  • Běh s boreliemi : Skvělý a poučný článek. Přečetl jsem jedním dechem. Právě jsem se dozvěděl, že mám Borelii a mám za…»
  • VYTRVALOST, základ každého dobrého běžce : Běžecká škola má už tisíciletou tradici. Tento článek vyšel na Běžecké škole 11.7.1011. °-) Držím…»
  • Dobrý den. Mám toho na srdci více
  • Markéto, běžecký camp pro začátečníky bude zcela určitě příští rok v dubnu v Beskydech na Lanterně.…

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků