logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běh přináší pocity štěstí – trénink na Mammut ultramaraton – týden třináctý

Běh přináší pocity štěstí – trénink na Mammut ultramaraton – týden třináctý

Tak tohle byl název článku, který vyšel v časopisu Astro – dnes již nevychází – před tím, než jsem poprvé oběhl Českou republiku. Je to trošku jiný pohled, jímž nahlížíme na své činění my běžci, ale v postatě i jako lidé. Je to pohled hvězd – tedy spíše otázky byly vybírány pod vlivem hvězd. I pro mě je tohle již jedenáctileté ohlédnutí docela užitečné, neboť se mohu podívat, jak jsem vnímal svět a běh tehdy, a jak jej vnímám nyní …

Hvězdné otázky a odpovědi

Uznáváte astrologii?

Je pro mne výzvou, jako spousta jiných věcí v životě. Věřím, že je nám osud svým způsobem předurčený, ale to neznamená, že ho nemůžeme vytvářet. Předpověď beru jako úkol, nebo překážku. Pozitivní je, že o této překážce předem vím a tudíž se jí mohu aktivně postavit. Tím svůj osud změním.

Věříte v telepatii?

Když mi kdysi zemřel otec, byl jsem na noční směně. Najednou jsem měl neodvratný pocit, že se něco velmi významného děje. Druhý den mi řekli o jeho náhlé smrti. Podobný zážitek jsem prožil vloni. Matka umírala na rakovinu. Byl jsem s rodinou u kamaráda na chalupě. Právě na Velikonoční pondělí, když jsem se u řeky díval na protější zalesněný, sluncem ozářený břeh, zjevil se mi obraz Krista, který se posléze změnil v podobu maminky. Od té chvíle jsem neměl stání, a co nejrychleji jsem za ní odjel. Stihl jsem to na poslední chvíli, v úterý ráno zemřela. Tyto dva příklady vnímavému člověku postačí, aby uvěřil.

Jak přistupujete k životu?

Většinou není nic zadarmo, musíme projevit trpělivost a vytrvalost, pokud chceme dobrý výsledek. Někdy raději nadáváme na osud. Ten za to nemůže, můžeme za to sami a právě toto neradi přiznáváme.

Co pro vás běh představuje?

Běh jako pohyb představuje neustálý vývoj, neustálý přísun nových podnětů, poznání, kontaktů, nových proher a nových vítězství. Prostě cokoliv, co si umíte v životě představit, si můžete představit i ve spojení s během. Jde pouze o to znát své hranice, postarat se, aby vaše tělo mělo dostatečný přísun všeho, co potřebuje.

Jaké jsou potřeby běžcova těla?

Nejen strava a její doplňky, ale i psychická, duševní a duchovní pohoda. Navíc musíte něco znát o tom, jak se správně rozcvičit, jak regenerovat po výkonu. Také jak posilovat svaly, které při běhu plní pouze funkci přitahovačů, ale jinak jsou spíše zanedbávány, a pak způsobují největší potíže. Prostě mít s tělem svatou trpělivost a dát mu v pravý okamžik, co si žádá.

Jste talentovaný, jak se k  tomu stavíte?

Pokud dostanu do života nějaký dar např. v podobě hudebního talentu, pohybového talentu apod., není jen pro mne. Především mám jeho prostřednictvím obohatit ostatní. Konkrétně já jsem ho dostal k  tomu, abych pomáhal najít lidem cestu k sobě navzájem a cestu k sobě samým.

Čtete ASTRO?

Ano, více než rok jej pravidelně kupuji. Vždy něco najdu, co mne obohatí a posune kousíček dopředu.

Kdy jste začal sportovat?

Od sedmi let jsem chodil do Sokola. Tam jsem získal pohybové návyky pro cvičení na nářadí, základy prostných i atletické základy. V deseti sportovní gymnastika a nakonec atletika. Mám rád vzduch a les.

Proč ultravytrvalecké běhy?

S kamarádem jsme Šumavu prochodili křížem krážem a 60ti km pochody pro nás nebyly žádný problém. S léty postupně ubýval čas. Obdobné vzdálenosti jsem tedy běhal. Potom jsem viděl, že existují šílenci jako Tomáš Rusek a Vašek Kameník, kteří běhají závody nad 100 km. Chtěl jsem to zkusit …

Jaké byly první závody?

Peace Run – Světový běh míru v roce 1991. Zúčastnil jsem se v pohodě dvou etap. To mne povzbudilo k běhu na mistrovství republiky na 24 hodin. A zde to nebylo tak jednoduché. Po třech hodinách přišla krize, kterou jsem překonával další tři hodiny a pomalu se propracovával z propadliště výsledkové listiny. Nakonec byl mistrovský titul a 8 km náskok. Nemohl jsem poté skoro dojít do auta, následně v Praze do metra.

Jak je vám po závodech?

Sebedelší závod mi dnes příliš neodčerpá fyzický fond. I proto, že soustavně tělo zásobím vitamíny, minerály a dalšími potřebnými doplňky. Spíše pociťuji únavu až druhý týden.

Máte svůj ultraběžecký sen?

Hrozně rád bych si zaběhal v Himalájích, Písečný maraton v Maroku, závod Athény – Sparta, ale nejdříve ze všeho bych si chtěl zkusit nějakou šestidenní.

Jak vypadá závod ve sportovní hale?

Uvedu „Gema Indor" – 48 hodinový běh v Brně. Představte si, že běžíte ve skleníku a venku pere slunce do oken. Navíc pod vámi chodí zástupy lidí, kteří téměř vydýchají kyslík. Mnoho závodníků prodělalo krizi už během první noci. Já sám mezi 35. a 36. hodinou. Pokouším se o spánek (všechno bolí, nejvíc žaludek). Na záchodě se mi tmí před očima. Rozchodím to a za tři hodiny přibude na můj účet 13 km. Pak přišlo to, co většina lidí zažívá při řízení auta, mikrospánek. Najednou jsem prošlápl a málem padám. Jdu si lehnout a hodinu tvrdě spím. Obnovené síly umožnily ve zbývajících 7 hodinách nakroužit dalších 40 km. Skončil jsem na 6. místě.

Jak se občerstvujete během závodu?

Jím, na co mám chuť a co mohu v danou chvíli přijmout. Osvědčuje se slepičí vývar s nudlemi, různé pečivo, zvláštní koktejl Metabolic optimizer, který obsahuje aminokyseliny, minerály, vitamíny, ale i koenzym Q 10. Když už nemohu nic, piji čaj s medem. Neodmítnu ani pivo. Jediné, co nejím, je čokoláda.

Nehazardujete se zdravím?

Několik přátel říká, že jednou budu rád vůbec chodit. Nemyslím, pokud jsem celý život svoje tělo připravoval postupným zatěžováním na podobné výkony.

Jaké máte mimořádné schopnosti?

Především tělesné dispozice. Jsem schopen zatěžovat tělo opakovaně takovými náložemi, aniž by protestovalo. Dále psychická odolnost. Běžím hodiny s jedinou odměnou v cíli – pocitem sebepřekonání. Přitom už nemůžete jíst, neboť veškerá pevná strava vytvoří v ústech tuhý knedlík, který ne a ne polknout.

POMOCÍ KYSLÍKU A ENDORFINU SPÁLÍM VŠECHNY NEGATIVNÍ MYŠLENKY

Co vám to dává?

Běh je mou životní drogou, vyjádřením osobního stylu. Bez něj snad nemohu být. Dokonale si pročistím hlavu, pomocí kyslíku a endorfinu spálím všechny negativní myšlenky a do normálního života pak vejdu zcela očištěn a ničím nezatížený. To je asi největší odměna, kterou může ultraběžec dostat.

Takže jací jsou ultraběžci?

Občas se stane, že je uloven dopující hříšník, ale převážně jde o lidi toužící poznávat hranice svých schopností. Prošlapat zemi, kde žijí. Dokázat, že možnosti těla jsou vlastně neomezené. Že můžeme jít jak na vrcholky hor, tak do nejhlubších mořských hloubek, soupeřit s nejrychlejšími, nejvytrvalejšími a nejsilnějšími zvířaty.

Co cvičíte?

Ráno cvičím asi 25 minut. Speciální sadu cviků na záda, na krční páteř a pak 5 Tibeťanů. Což je sestava na harmonizaci těla i mysli. Jsou perfektní také pro posilování. Když mám před sebou speciální akci, nebo plánuji vícedenní trénink zaměřený na ultravytrvalost, přidám toto cvičení také večer.

Máte někdy chuť s tím praštit, nechat toho všeho?

Abych řekl pravdu, mne nejvíce motivují nezdary, výzva poprat se s tím … takže asi ne. Vcelku ani deprese nemívám, zabývám se meditací, východní filozofií. Zkrátka dívám se na všechno z jiného pohledu.

Nosíte u sebe talisman?

Mám takový kožený váček, už třetí stejný za těch dvacet let. V něm snubní prsten a něco od dětí …

Nad čím přemýšlíte při běhu?

V přírodě pozoruji. Na okruhu spíše hlídám tempo, pitný režim, udržuji kontakt s doprovodem a podobně. Pokud je terén rovný, uplatňuji meditaci, odpoutání se od běhu a napojení na Universum. Využívám energii, kterou máme možnost takto přijímat.

Býváte sám sobě pozorovatelem?

To jsem ještě nezažil. Při soustředění se mi ale zjevuje Ježíš, nebo také Sri Chinmoy. U něj jsem tři roky meditoval. Je guruem zaměřeným na sport, pořádá Světový běh míru, rozšířený v devadesáti státech světa.

Co se děje, když neběháte?

Běhám i na služebních cestách. Zvládnu 30 – 40 km za pět hodin. Poznávám celé okolí. Vlastně jsem nucený do konce života sportovat. Jednou jsem téměř zkolaboval, asi abstinenční příznaky.

Jak se to stalo?

Koordinoval jsem v roce 1995 Světový běh míru v České republice a z týmu spolupracovníků najednou zůstala jen manželka. Do noci jsme dělali kancelářské práce, nebyl čas na běhání. Odvezli mne z toho k lékaři. EKG ukazoval změny na srdci. Naštěstí po zátěži na rotopedu jsem byl opět chlapík. Změny zmizely.

Budou z vašich synů maratonští běžci?

Protože vím, co to obnáší, nenutím je. Starší syn se věnuje šermu. S mladším synem plánujeme začít s horským orientačním během. Až se zotaví po úrazu, spadl ze skály. Je otázkou času, kdy bude opět ve formě.

Co je horský orientační běh?

Nové sportovní odvětví, ideální pro otce a syna. Vícedenní orientační běh v horském terénu. Berete si vybavení i na přenocování. Takto si nejlépe porozumíte, odkázaní svým způsobem na sebe vzájemně.

Je něco zvláštního na vašem jídelníčku?

Každý občas experimentuje. Zkoušel jsem vegetariánství, ale výkony šly strašně dolu. Vrátil jsem se k masu. Alespoň rybímu a drůbežímu. Někdy jím ráno pouze ovoce. Mně nejlépe vyhovuje zlatá střední cesta.

No, jak tak koukám, moc jsem se za těch jedenáct let nezměnil. Ano, pár snů jsem si splnil, po některých již netoužím, zato se přidaly jiné, ale jinak jsem pořád stejně zamilován – zamilován do běhu, do života, do lidí, do všeho, co nás obklopuje, a všichni a všechno mi to měrou vrchovatou vrací – holt s čím člověk zachází – to má :)

14ti týdenní tréninkový plán podle Williamse

Týden pátý

den začátečníci středně pokročilí pokročilí
po volno volno volno
út 8 km 4x [1 min (R) – 2 min (OTF)] 4 x 400 m – pauza 3:00 + 3 km silnice (R)
st 0 10 km 15 km
čt 3 – 5 km 6x [3:30 (S) – 2:00 (OTF)] 4 x 400 m – pauza 2:00 + 10 km silnice (R)
0 nebo 3 km 0 nebo 3 km 0 nebo 8 km
so 8 nebo Hervis ½maraton Praha 8 nebo Hervis ½maraton Praha 10 nebo Hervis ½maraton Praha
ne 50 – 60 v tempu mammut ultramaratonu 50 – 60 v tempu mammut ultramaratonu 50 – 60 v tempu mammut ultramaratonu

Vysvětlivky:

K – kopce

S – 80% TF max

R – 90% TF max

F – fartlek

OTF – optimální tepová frekvence (50 – 65 % TF max)

Není-li použita žádná zkratka, běžte na úrovni 65 – 75 % TF max

Tréninkový plán na Mammut ultramaraton – třináctý týden

den
po. volno
út. 96 minut nebo 16 km
st. 132 minut nebo 22 km
čt. 96 minut nebo 16 km
pá. 114 minut nebo 19 km
so. volno
ne. 288 minut nebo 48 km

Poznámka
Poběžíte-li Hervis ½maraton Praha, tak si dejte v pátek volno, v sobotu závod, ale ne naplno, abyste v neděli byli schopni/byly schopny, absolvovat těch 48 km

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ultramaraton

všechny články Ultramaraton

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků