logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Návrat k ex lásce

Návrat k ex lásce

Není náhodou, že každé mé rozjímání začíná vzpomínkami vzdálenými víc než dva roky, protože tam se datuje období, kdy se významně změnil můj život v mnoha oblastech a vlastně ve všech k lepšímu. Zůstanu u sportovního života. V té době už jsem byla lehčí o 15 kilo, dokázala chodit rychle po okolních lesích, aniž bych sípala a musela odpočívat v kopcích, měla na kole proježděné okolí křížem krážem, a zůstalo jen pár míst v Chřibských kopcích, kde bych musela z kola sestoupit.

Kolo byla má velká láska. Bez vyjížďky se neobešel žádný víkend, při návratu domů jsem mu tiše a někdy i polohlasem děkovala, že mě nezradilo. Občas jsem prostřídala s krátkým výběhem. Až přišel den, který všechno změnil. Dosáhla jsem stavu, kdy nebyl problém ráno nasednout na kolo, vydat se z Jižní na Severní Moravu, přejet hřeben Beskyd a druhou stranou se vrátit domů, zapsat do deníčku 207 km, přidat smajlíka a v duchu se pochválit, že jsem překonala sebe samu.

A pak mě při jednom z tenkrát ještě krátkých běhů přepadla touha vědět, kde jsou mé hranice v běhání. Začala jsem vyhledávat na internetu články s běžeckou tématikou, až mi ve vyhledávači uvízlo heslo „Běh za Bořetickým burčákem“. Zajásala jsem, žádný echt závod, recese. Tam bych se coby naprostý neběžec mohla ztratit. Skutečnost byla jiná, byl to echt závod a přes mnoho chyb z neznalosti, kterých jsem se dopustila, se vyvedl. První závod, první pohled z bedny, první medaile a dali mi tu medaili. :)

A už jsem v tom lítala. Další závod, krátce na to první maraton. Začala jsem dřít, honit kilometry, jezdit po závodech. Kolo zůstalo stát s němou výčitkou, jen občas osedlané, častěji zapomenuté v nedostatku času. Nijak jsem se tím netrápila, byla jsem přeci tak šťastná s mým během. A tak jsem si běhala, nakládala další kilometry, honila časy… až se ucho utrhne. ….

Nové, náročnější cíle, tvrdší trénink, čas rozdělený jen na práci, běhání a v nejnutnější míře na rodinu a spánek. Při zrovna spíše pohodovém běhu lupnutí v lýtku, bolest, konec. Pár pokusů o rozběhání vrací bolest zpět. Umanutost, tvrdohlavost a stesk po téměř každodenním běhání našeptává zkoušet znovu. Tělo odmítá. Cestou z práce mi pohled z auta na souběžnou cyklostezku lítostivě připomene, že tudy dnes nepoběžím. Nálada mi klesá k bodu mrazu, koutky padají. Ale jet bych mohla, osvítí mne. Začínám vnímat zapomenutou radost, jakou jsem pociťovala v okamžicích, kdy jsem vyvážela kolo ze dvora, nasedala a šlápla do pedálů.

Než zaparkuji před domem, mám v hlavě jasno, co si obleču, kam pojedu.

Mizerná nálada zůstala někde za mými zády. Dychtivě vytahuji ze skříně cyklooblečení, rychle se oblékám, nasedám a jedu. Znovu poznávám opojení z posledního šlápnutí na vrcholu stoupání, z rychlosti při jízdě z kopce, z jiné perspektivy pohledu na okolní přírodu. Jsem spokojená, ale neubráním se srovnávání s tím, jak rychle běhávám právě tudy, kde bych byla ve stejném čase, kdybych běžela, jakou tepovou frekvenci bych měla v tomto místě a podobně.

S úlevou si uvědomuji, že bez hořkosti. Vracím se domů, schovám kolo a na rozloučenou ho plácnu po sedátku s tichými slovy, děkuji, žes mě ani tentokrát nezradilo. Nic mu neslibuji, ale vím, že už ho nechci nechat opuštěné, že svou přízeň rozdělím a že za to budu odměněná. Už teď vím, co jsem získala. Pro začátek dvě radosti.

Těším se, až zase vyjedu,

obrázek
těším se, až zase vyběhnu.

Všechno v životě má být vyvážené. Jen tak se udrží v rovnováze i radost a zklamání.

P.S. poctivě přiznávám, že od lýtka za to očekávám taky trochu vděčnosti :)

Ilona Bajerová foto
  • přečteno: 9800/9672×, 2 komentáře
Návrat k ex lásce

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Ilona PIM | 24. 3. 2011 21.23 hod. | 109.164.3.xxx
Ahoj MAPO – přimlouvám se za kolo. Nohy to ocení také. :-) A děkuji. Ilona

mapo | 24. 3. 2011 21.20 hod. | 213.220.200.x
Ahoj Ilono držím palce, aby se to zlepšilo, abys zase mohla vyrazit po svých :-)) Moje kolo stojí opřené v pokoji už víc jak 2 roky, suším na něm běžecký oblečení, taky mu slibuju, že někdy zase vyrazíme...tak snad mně to zatím odpouští.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

PIM Women´s Challenge 2011

všechny články PIM Women´s Challenge 2011

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Postižení Achillovy šlachy : Dobrý den, je vhodné jako léčbu využít finskou saunu? Děkuji »
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Cooperův test je dobré snažit se běžet přibližně rovnoměrným tempem s tím, že by se tep ke konci…»
  • NIKE ZOOM FLY z vás dostanou víc, než ve vás je! : Miloši, najdu někde druhou recenzi botiček? »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na druhých 13 týdnů běžeckého roku. Vhodný jako vylaďovací plán na půlmaraton : Dobry den Miloši, chtěl bych se optat, zařazuje te do treninku běh do kopce, už několikrát jsem se…»
  • Jak se vrátit do běžeckého tréninku po pauze trvající 4 – 6 týdnů : zdravím poslední dobou mám skoro po každém běhu problém s koleny,prostě mě začnou bolet.nevíte co s…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků