logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

KDO Z NÁS NAKONEC VYHRAJE???

KDO Z NÁS NAKONEC VYHRAJE???

Je nádherný slunečný den. Chystám se na další závody v OB, jsem ve skvělé formě a už se nemohu dočkat. Po startu beru mapu, bezchybně mapuji na první kontrolu a běžím s větrem o závod. Běží se mi zcela lehce, mé štíhlé vysportované tělo s lehkostí překonává nástrahy terénu – větve, kameny, potok… V cíli mám ještě dostatek sil, a tak předvádím skvělý finiš. Ražení je O.K., dnes to opět vidím na nějaké skvělé umístění…

Tak, a teď se probuď!!!

Tvrdá realita: vloni na všech vícedenních závodech v OB (kterých jsem se zúčastnila) pršelo.V červnu mi bude 40 let, má fyzička na tom není nějak moc dobře, mám nadváhu a po startu mi nohy ztěžknou jakoby byly z oceli. S mapou se stále moc nekamarádím, jak jsem se v sobotu opět přesvědčila na prvních letošních větších závodech v OB. Než jsem stihla orazit první kontrolu, doběhla mě závodnice, která startovala 3 min. za mnou. Nástrahy terénu jsem rozhodně s lehkostí nepřekonávala, jednou mě dokonce zemská gravitace tak dokonale přitáhla k zemi, holení přímo na velkou větev, že jsem vzývala všechny svaté. Ještě teď mám na tento nádherný zážitek na levé noze obrovskou modrou památku. Pokud v cíli mám dost sil na finiš, je to pouze tím, že jsem předtím v lese chvíli bloudila a neběžela. Jsem ráda, když se ve výsledkové listině mé jméno neobjeví na úplném konci. I tak mě to ale nezastaví a jdu do toho znovu a znovu.

Svůj boj nesvádím jen v lese. Mojí největší soupeřkou je slavná čokoládová hvězda běhající za oddíl Orion. Těžké boje spolu svádíme docela často, hlavně ve večerních hodinách. Poslední dobou se mi už někdy podaří vyhrát (Pavli děkuji, 5 kg je pryč :)) Tak mi držte palce a uvidíme, kdo z nás dvou nakonec vyhraje!

Běhání, běhání, všechny smutky zahání, běhání, běhání je RÁJ ……………

1. týden: 7. – 13. 2. 2011 (naběháno – 31 km)

7. 2. večer – přišel mail od Miloše s tréninkovým plánem. Hurá, teď začnu s opravdovým tréninkem!!!

8. 2. 45 min (65%– 75%) – dnes ještě běžím bez měření TF pomalým tempem (uběhnuto 6 km)

9. 2. volno

10. 2. 45 min (65% – 75%) 1. výběh se sporttesterem, tepovou frekvenci vypočítávám ještě klasicky ze vzorečku 220-věk, nyní už dle Milošovy rady používám (230-věk-TF)x%+TF, což je o několik tepů více. Je pro mě dost velké překvapení, jak pomalu musím běžet, skoro jdu, a přesto tepovka „lítá“ sem a tam, nejde mi ji udržet v limitu, vyrazila jsem málo oblečená, a tak se po tomto velmi pomalém „běhu“ vracím dost promrzlá (uběhnuto cca 6 km).

11. 2. Praha – Strahov: 1. setkání PIM Women´s Challenge. Skvělej den se skvělýma lidičkama! Na to se nedá zapomenout. O tom už bylo napsáno mnoho. Začínám pociťovat bolest v krku. Běžíme Cooperův test, výsledek – 2080 m. Čekala jsem o něco víc, 12-minutovku běhám každý rok v rámci výročního přezkoušení z TV a tohle je doposud můj nejhorší výsledek :-(. Po běhu následuje představení projektu a pak každá z nás říká něco o sobě, o tom, jak se dostala k běhání atd. Během vyprávění postupně absolvujeme u Honzy ze Sportvitalu měření.

Odhalení

V obavách stoupám na přístroj, který odhalí vše! Výsledek je dost špatný: výrazná nadváha, která částečně souvisí s velkým množstvím kosterního svalstva, ale současně s nadměrným množstvím tělesného tuku. Při mé výšce 173 cm a váze 87,5 kg činí množství tuku celých 33% tj. 28,8 kg! Svalové hmoty mám dostatek. Doporučení: redukce 11,3 kg k dosažení „ideální“ váhy, k čemuž by mohl pomoci běžecký trénink aerobního charakteru. Kontrola za 3 měsíce.

12. 2. 15 min (65%) – 60 min (85%) – 10 min (65%) výrazná bolest v krku, venku mráz, uběhnuto 11 km

13. 2. 45 min (65% – 75%) mráz, kvůli bolesti v krku se musím naučit při běhu dýchat nosem, což byl doteď problém, ale dá se to zvládnout – uběhnuto 6 km

2. týden 14. – 20. 2. 2011 (naběháno pouhých 11 km)

14. 2. 15 min (65%) -4x [2 min (85 – 95%) – 2 min (65%)] – 10 min (65%) mráz, trénink absolvuji jen silou vůle, úseky jsou pro mě náročné, tepovku v nich mám nižší než předepsanou – uběhnuto 6 km

15. 2 / 45 min (65 – 75%) přetrvávající mráz, po tréninku už vím, že je na čas konec – nemoc už mě zcela dostihla, dál už to nepůjde – uběhnuto 5 km

16. – 20.2. 0 km :-(

3. týden 21. 2. – 27. 2. 2011 (naběháno 28 km)

A je to tady! Deny zůstává doma s horečkou a bolestí v krku, dostává antibiotika. Nakonec musím zůstat doma s ní. Celý den se nehnu z domu. Takové dny jsou pro mě nebezpečné, většinou opětovně prohrávám svůj boj s čokoládou :-(. Toho si taky všimla Pavlína, a proto mi doporučila svou dietku.

21. – 22. 2. 0 km

23. 2. bojím se jít běhat ven do mrazu, místo toho volím rotoped – ujeto 25 km

24. 2. 10 min (65) – 25 min (90%) – 10 min (65%) A jdu znovu na to! Uběhnuto – 6 km. Kafíčko s Pavlínou. Domlouváme nedělní Malou cenu Monaka ve Slatiňanech. Mám ji sice v tréninkovém plánu, nevím ale jak po nemoci, jestli to vůbec zvládnu. Jsem ráda, že Pavlína pojede taky, ve dvou se to lépe táhne :).

25. 2. volno

26. 2. 15 min (65%) – 40 min (85%) – 10 min (65%) – uběhnuto pouhých 5 km! Propadám trochu panice, že mám málo naběháno.

27. 2. Můj první závod na 10 km, v den Lucinčiných 10. narozenin – 260. Malá cena Monaka. To se bude hezky pamatovat :). Narozky slavíme u babičky a dědy v Chrudimi, ani neochutnám dort :-( a po obědě vyzvedávám Pavlínu na nádraží a vyrážíme směr Slatiňany. Těším se a zároveň bojím, jak tohle dopadne. V propozicích píší, že MCM je náročný lesní kros s převýšením 200 m, vůbec si netroufám odhadovat jestli, a za jak dlouho, vůbec doběhnu. Pavlína je mi velkou oporou a slibuje, že v cíli na mě počká, tak mám jistotu, že na Monaku nezůstanu sama :). Hned po prvním kilometru si běžím sama samotinká na posledním místě a mám strach, abych nepřehlédla šipky vyznačující trasu závodu. Ale v tomhle směru je vše v pohodě, nebloudím. Trochu překvapením byla cedule s nápisem 4 km – teprve! To jsem si myslela, že už jsem dál. V kopcích několikrát přejdu do chůze. Asi 2 km před cílem už potkávám běžce vyklusávající se po závodu. To je ostuda, já jsem ještě na trati! Do cíle je to kus z kopce, trochu přidávám, vbíhám na asfaltku a už vidím rozesmátou Pavlínu. Běží mi naproti a pak spolu běžíme do cíle. Byla jsem pochválena :), i za čas 1:06:43. Mám skvělý pocit, že jsem to dokázala a vůbec nevadí, že jsem byla poslední. (http://www.bezeckaskola.cz/clanek-888-jak-jsme-pokorily-monako.html)

obrázek

4. týden 28. 2. – 6. 3. 2011 (naběháno 48 km)

Jen co se uzdraví Deny, zůstávám doma s Lucíškem. Pořád ji bolí bříško. Jsem opět celé dny zavřená doma, vyběhnout mohu až večer, kdy se manžel vrátí z Prahy. Situaci řeším jak jinak než zvýšeným příjmem čokolády :-(. Na trénink vybíhám za šera, vracím se za tmy. Celý týden je ve znamení nějakého zmaru, únavy, dotazů, jestli to vše k něčemu je, zdá se mi, že se vůbec nelepším, že okolí běhání ani moc nezajímá, jsem prostě marná… Naštěstí koncem týdne byl sraz PIM holek, znovu se nabíjím energií a elánem do dalšího tréninku! Deset z nás se účastní sobotní Kbelské desítky. Očekávám vylepšení času z Monaka, je tu přeci mnohem lehčí terén. Zlepšuji se o minutu, ale žádná radost. Jen další důkaz obav ze začátku týdne, z naší party dobíhám poslední, i když s holkami nesoutěžím, bojuji jen sama se sebou, mé další umístění na konci výsledkové listiny mě už opravdu zamrzí. Asi je to na mě hodně znát, večer mě tedy hodně potěšil mail od Ilony (doufám, že se nebude zlobit, když ho tu zveřejním ;-):

Staňce : pro mne jsi hrdinka a bojovnice. Není velký problém postavit se na start s vědomím, že se ztratím v davu. Ale chce to velkou osobní sílu znovu se postavit s vědomím, že zas budu někde na chvostě. Jsem si jistá, že jich budeš za sebou nechávat čím dál více.“

28. 2. 15 min (65%) -6x [2 min (85 – 95%) – 2 min (65%)] – 10 min (65%) úseky jsou teda pěkná dřina! Stále nedosahuji požadované TF, uběhnuto – 8 km

1. 3. 45 min (65 – 75%) „odpočinkový“ běh – uběhnuto 7 km

2. 3. volno

3. 3. 10 min (65) – 30 min (90%) – 10 min (65%) – uběhnuto7 km

4. 3. Ráno odjíždím do Prahy na  2. setkání PIM WCh. S holkami máme sraz už v deset, abychom si mohly popovídat, jak to jde. Před dvanáctou vyrážíme do H.E.A.T. centra. Dostáváme super oblečení a boty od Adidas, hned se převlékáme, všem to moc sluší. V další části každá z nás zhodnotí svůj dosavadní trénink, dostáváme miCoach, pak následuje další focení a hodina H.E.A.T., kterou vede Miloš. Na H.E.A.T. jsem byla poprvé, moc mě to bavilo. Opravdu doporučuji! Určitě jej zařadím do svého dalšího tréninku. I proto mě velmi potěšilo, když jsem se dozvěděla, že každá dostaneme půlroční permici na H.E.A.T. v okolí svého bydliště. Po cvičení jsme si povídali snad do pěti odpoledne, domlouváme zítřejší Kbelskou desítku.

5. 3. Kbelská desítka – 1:05:43

obrázek
Na trati Kbelské desítky

6. 3. posunutí plánu ze soboty: 15 min (65%) – 100 min (82%) – 10 min (65%) dlouhý výběh (16km)

5. týden 7. – 13. 3. 2011 (naběháno 59 km)

Děti mají jarní prázdniny, já dovolenou, nikam ale nejedeme, protože Lucinka musí s bolestmi břicha na pozorování do nemocnice. Dojíždím za ní každý den, jen si vždycky odskočím zaběhat. Nasazuji dietu od Pavlíny, neustále mám u sebe přichystané jídlo, abych v případě hladu nevzala do pusy čokoládu nebo sušenky. Docela se držím. Ve středu Hynek slaví 12. narozeniny, nakonec neodolám a večer si dávám dort :-(. Tak zítra začínám znovu…

7. 3. běžím 45 min (65 – 75%) (7 km)

8. 3. 15 min (65%) -8x [2 min (85 – 95%) – 2 min (65%)] dnes mám společnost, běžím se sousedkou Petrou, je na tom lépe než já, to se dalo čekat, bývalá vrcholová sportovkyně, která i nyní slaví úspěchy ve veslování (8 km)

9. 3. 45 min (65 – 75%) (7 km)

10. 3. 10 min (65) – 20 min (90%) – 10 min (65%) (6 km)

11. 3. volno

12. 3. v plánu: 15 min (65%) – 120 min (82%) – 10 min (65%) – místo toho jedu do Peček. Pavlína a Hanka jsou na antibiotikách, tak nemohou jet. Z původních 4 PIM holek se nakonec kvůli nemoci sejdeme jen dvě. Alena a já. Obě se zlepšujeme, Alena je dříč, na obrátce jsem pár sekund za ní, ale v druhé polovině zase nasadí své zdrcující tempo a pak už ji nevidím :). Dnes mám ale ze závodu dobrý pocit. Vyšlo počasí, až na ten vítr, který mi neustále házel vlasy do očí – poučení pro příště – vzít si sponky nebo čelenku. Skvělá organizace, občerstvení, tombola, super atmosféra. Lákáme další holky, chceme si z Pečecké desítky udělat tradiční sraz PIM WCh, uvidíme, jak to příští rok vyjde. Můj nový OR: 1:03:51.

obrázekobrázek
Stáňa a Alena na trati Pečské desítky

13. 3. trénink ze soboty přesouvám na neděli: 15 min (65%) – 120 min (82%) – 10 min (65%), 1. trénink s miCoach, se kterým jsem se dost dlouhou dobu prala při instalaci. 15min rozběhu absolvuji na zkoušku, můj trenér mi poslušně hlásí všechny údaje o běhu, zapínám podruhé a vyrážím na dlouhý výběh. Trasu vymýšlím za pochodu, po neustálém běhu v lesích jsem se nakonec rozhodla, že zkusím taky silnici, do nejbližší vesnice je to 5 km, pak se uvidí, kam dál, jeden úsek musím absolvovat po docela rušné silnici, tam se mi to moc nelíbí, ale nakonec se opět dostávám na klidnou vesnickou silničku. Domů se vracím po 2 hod. 36 min. s dobrým pocitem, který ovšem trochu pokazí vypnutí miCoach. Ten mi místo údajů o běhu, na které jsem byla tak zvědavá, stroze řekl „good bye“. Bohužel jsem dobře neposlouchala instrukce a znovu nezmáčkla start :-(. Doma s nedočkavostí měřím trať na netu, výsledek: 21.500 m – dnes je slavný den, uběhla jsem svůj 1. půlmaraton!!! Hned musím tu radostnou událost napsat holkám.

6. týden 14. – 20. 3. 2011 (naběháno 42 km)

14. 3. opět o den posouvám plán, abych vyběhala včerejší dlouhou trať, 45 min (65 – 75%) (5 km)

15. 3. 15 min (65%) -10x [2 min (85 – 95%) – 2 min (65%)] -10 min (65%) – můj doposud nejnáročnější trénink, chvílemi jsem myslela, že to nepřežiji a musím skončit, nakonec dávám celý trénink, max. tepovka 172, chvílemi 177, (9 km)

16. 3. 45 min (65 – 75%) je zataženo, běžím kolem rybníku, do lesa se mi vůbec nechce, v hlavě mám jen strašnou zprávu z netu. Prší, to nebe pláče pro Aničku… (uběhnuto 6 km)

17. 3. 10 min (65) – 80 min (85%) – 10 min (65%) – v práci máme sportovní den, v plánu mám dlouhý běh a pak aquapark – plavání a saunu. Běžím si jen tak Hradcem, pak kolem Orlice, vůbec to tu neznám. Po 40 min. obracím a mířím stejnou cestou zpět. Běh je dost pomalý, hodinky přestaly ukazovat tepovku, ale určitě byla nižší. Měřím trasu – pouhých 12 km, tak to jsem čekala víc, jsem trochu zklamaná. Přepadne mě únava, a tak se plavání nekoná, jdu jen do sauny. Relax je ale taky potřeba!

18. 3. volno

19. 3. OB – Jarní pohár na tenhle první větší orienťáckej závod na jaře jsem se moc těšila, radost mi taky udělali orienťáci z klubu, když mi řekli, že mi fandí a drží pěsti (takže jsou lidičky, kteří mají zájem, nejen o OB), a taky to, že si všimli, že jsem trochu zhubla :) (10 km)

20. 3. v tréninkovém plánu mám 45 min (65% – 75%) – vezu Denisu na závody štafet v OB, mám s sebou i běžecké oblečení, nakonec si ale atmosféru závodů vychutnávám pouze jako divák a fotograf, neboť mě dnes dostihla „smrtelná“ nemoc začínajících běžců – LENORA..... uběhnuto 0 km

7. týden 21. – 27. 3. 2011 (zatím 15 km)

21. 3. 15 min (65%) – 6x [2 min (85 – 95%) – 2 min (65%)] – 10 min (65%) – šest úseků se mi po minulém týdnu zdá jako za odměnu, běží se mi dobře, ve dvouminutových rychlých úsecích ale mám tak 90% a to jen na chvíli, víc nezvládám, nádherné počasí, uběhnuto – 8 km

22. 3. 45 min (65 – 75%) sluníčko, běží se krásně, tepovka i lehce vyšší, běh 50 min. uběhnuto – 7 km

23. 3. volno

10 dní do startu Hervis 1/2Maratonu !!!

Závěry z dosavadního tréninku:

trénink v 65% – 75% je na pohodu, naplánované tréninky zvládám, mohla bych běžet i déle, problém je v rychlých 2 min.úsecích – ty nevydržím běžet na danou TF a ty dvě minuty se mi vždy zdají být nějak moooc dlouhé :); sobotní dlouhé výběhy absolvuji zatím také v o něco nižší TF než je v tréninkovém plánu; nejdelší běh: 21,5 km v čase 2:36; 1. 10km závod: 66:43; 2. 65:43; 3. 63:51 – ale každá trať je jiná, asi se to nedá srovnávat. Snížení váhy o 5,5 kg. V jídle se snažím držet, ale několikrát už jsem „zhřešila“ a vyplenila zásobu čokolády a Miňonek. Zdravotní problémy nemám, klouby kupodivu nebolí. Po mém nejdelším výběhu jsem měla odřeniny od hrudního pásu, na každé noze po jednom puchýři a celkem 4 nehtíky zmodraly a rozhodly se, že opustí mé nožky :). Jo když někdo neuposlechne rady zkušených a objedná si boty na míru a ne větší (přeci nebudu běhat v takových lodích), pak má, co si zasloužil….

Stáňa Schvachová foto
  • přečteno: 8516/8259×, 7 komentářů
KDO Z NÁS NAKONEC VYHRAJE??? KDO Z NÁS NAKONEC VYHRAJE??? KDO Z NÁS NAKONEC VYHRAJE???

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Stáňa | 27. 3. 2011 11.14 hod. | 82.117.136.xxx
Všem vám moc děkuji za podporu :-) a taky vám držím pěsti, ať vá to ve zdraví a s radostí běhá!!!

Sylva | 25. 3. 2011 21.25 hod. | 90.34.143.xxx
Ahoj Stáňo, pěkný a hlavně upřímný článek. Konečně někdo napsal taky o tom, co nejde a co bolí. Držím ti palce, protože jste "přísně střežená skupinka" :) a když je člověk mezi posledními je určitě moc těžké neztratit motivaci. Nedej se!

Pavlína | 25. 3. 2011 20.55 hod. | 89.102.109.xxx
Stáni, už teď jsi na cestě ke svému cíli, Když se na jejím konci budeš mít natolik ráda, že nedáš šanci svým čokoládovým soupeřkám, a pokud náhodou, tak jen účelově, aby sis na nich gurmánsky pochutnala ( a ne jimi řešila stresy), pak jsi vítěz. A ty to dokážeš!

LemonaidLucy | 25. 3. 2011 18.01 hod. | 85.70.242.xxx
Stano, krasny clanek, precetla jsem ho jednim dechem! Gratuluju k dosavadnim uspechum a preju hodne stesti a sily do pulmaratonu!

Vlaďka | 25. 3. 2011 13.40 hod. | 88.146.221.xxx
Ahoj Stáňo,
článek jsem zhltla najednou a fandím ti:) Koukala jsem, že máme podobné tréninkové plány, taky běhám podle micouche. Věřím, že 1/2M doběhneš podle svých představ, když tak trvrdě trénuješ:)
Jo a s nehtíky jsme na tom stejně:((((( To aby člověk nastudoval strany literatury než vyběhne:DDD Ale asi to k tomu patří:) Držím pěsti a ahoj, Vlaďka

Evee | 25. 3. 2011 12.36 hod. | 109.72.8.x
Stáňo držím palce! Určitě vydržíš a zvítězíš v boji s čokolávým nepřítelem. Jsem na tom fyzicky dost podobně jako ty, jen naštěstí sladké moc nemusím. Jediné co doporučím je doma prostě žádné zásoby nemít. Odbourala jsem je i kvůli synovi, který byl na dobré cestě být na sladkém závislý (je mu pět). Takže teď u nás frčí rýžové chlebíčky. Které naštěstí taky moc nemusím.
Moc moc držím palce!

Miloš | 25. 3. 2011 12.08 hod. | 88.101.124.xxx
Stáňo, velký obdiv a velký dík za odvahu – odhalení, to by dokázal/a málo kdo.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

PIM Women´s Challenge 2011

všechny články PIM Women´s Challenge 2011

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Hezký den Miloši, běhám desítku kolem 55minut, o víkendu jsem zkusil 15km pod 6m/km a rád bych…»
  • Jak můžete prožít léto s radostí a v pohybu, i když musíte makat v práci : Děkuji za článek, je moc prima. Je pravda, že pokud se člověk hýbat chce, najde si sám tyhle…»
  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků