logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete

Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete

Stalo se už dobrým zvykem, že při každém půlmaratonu či maratonu pořádaném PIM narazíte ve startovním poli na chlápky či ženy, jimž se nad hlavou nebo za nimi, to podle toho, jak jsou rychlí, případně odkud fouká vítr, plácají barevné balónky s časy: 1:30, 1:40, 1:50, 2:00, 2:10 či 2:30 hod. Kromě balónků vodiče poznáte i podle toho, že budou mít na sobě rozlišováky se stejným časem, jako je čas na balónku, který se vznáší nad nimi. Ani letos tomu nebude jinak.

Tak jako každý rok i letos vám je představím, abyste věděli, s kým budete mít tu čest. Představím vám je za pomoci fotografie (ne nutně vždy běžecké – ty běžecké jsou spíše výjimkou) a nějakou vtipnou odpovědí na mou méně vtipnou otázku. Letos ta otázka zněla: „Co si představuješ, že by měl vodič všechno umět a při svém vodičství naplňovat, aby splnil svou služební povinnost, a jak toho chceš dosáhnout ty?" A jak odpověděli? To se dozvíte níže.

Vodiči jsou taky jen lidé, a i když jsou vybíráni tak, že jejich osobní výkon leží o hodně níže, než je čas, na který běží, může se stát, že prostě nebudou mít svůj den, že jim to nepoběží. V tom případě by měl vodič sundat rozlišovák a pustit balónky a zařadit se do davu, případně se domluvit s někým ve své skupině, kdo je na tom dobře a svůj post mu přepustit. Každopádně by neměl běžet jako vodič dál, protože v tom případě působí v hlavách běžců, kteří ho míjejí, zmatek. Píšu to i proto, že třeba na maratonu v New Yorku jsem předbíhal vodiče, kteří měli být hodinu přede mnou, tedy podle času, jímž jsem probíhal danou metou.

Jak vodič běží – vodí

Vodiči by měli běžet zezačátku – první tři kilometry – o 10 vt na kilometr pomaleji, než je průměrné tempo, v němž by měli běžet, aby splnili svůj úkol – dosáhli cíle v příslušném čase. Samozřejmě toto je teorie. Jak už jsem psal, vodič běží na reálný čas, to znamená, že se může stát, že proběhne startovní čárou 3 minuty po výstřelu a tento čas pak musí během závodu dohnat. I tak by měl ale zpočátku myslet na ty, co vede.

Kdy se můžete k vodičům přidat, kde si je můžete odchytit

Pokud máte natrénováno a chystáte se běžet na čas 1:30 či 1:40 a máte startovní čísla, která vás opravňují běžet hned za špičkou, neběžte s vodičem hned od počátku, ale nechte se jím doběhnout. Než vás doběhne, snažte se držet průměrné tempo na daný čas. Pokud nevíte, jakým tempem na kilometr byste měli běžet, najdete jej v článku: Jak se rozcvičit a jak rychle běžet půlmaraton.

Chystáte-li se běžet s vodičem, běžícím na pomalejší čas, je lepší vyběhnout s vodičem rovnou.

Sraz s vodiči před startem Hervis ½maratonu Praha

Pokud se rozhodnete, že poběžíte s vodičem od začátku, bude nejlepší, když přijdete na jejich sraz. Sraz vodičů a těch, co s nimi chtějí běžet, je v 11.15 na konci Pařížské, před budovou právnické fakulty. Odtud už si vás vodiči odvedou do startovního koridoru.

Vodiči Hervis ½maratonu Praha 2011 se představují

Vodiči běžící na čas 1:30

obrázek

obrázek
Jaroslav Tomeš

Nikdy jsem nedělal vodiče při tak velkém závodě a mám z toho docela respekt. Myslím, že vodič by měl umět dobře rozvrhnout tempo a to pak dodržet. Měl by znát trať a její nepříjemná místa. Asi bych měl mít výkonnostní rezervu a pohodu a vědět, že to s přehledem dám. (Tu úplně nemám, byl jsem tuhle zimu 3x nemocný.) Předpokládám, že budu komunikovat s běžci, kteří poběží se mnou, klidně i v některých cizích jazycích. Pokusím se jim trochu poradit a povzbudit je.
Přemýšlel jsem o mezičasech: Na 10 km odhaduju 41:30, na 20 km 1:24:30. První desítku pod 42 minut, druhou desítku pod 43:30, aby na konci byla malá rezerva. Raději se budu blížit první desítce za 41:30 a druhé desítce za 43, než pomaleji. Pokusím se nepřepálit.

obrázek
Jan Mareček

Nasadit optimální tempo, což sice umí každý běžně dostupný Garmin, Polar či Suunto, takže by se tradiční vodič mohl zdát být překonaný moderní technikou, ale živý komunikující balonek, vystupující z tisícihlavého davu, povzbuzující a motivující své spoluběžce, jen tak překonán nebude. Takto chci běžet se všemi, kdo mají chuť dosáhnout oficiální čas krásného pražského půlmaratonského kolečka za 1:30!

Vodič běžící na čas 1:40

obrázek

obrázek
Michal Vítů

Je toho víc a asi to není jenom o hypnotizování stopek, zda se každý kilometr podaří úplně přesně za 4:45. Důležité je s lidmi, kteří se rozhodnou běžet na ten který čas, především mluvit. Říkat mezičasy, všímat si nebezpečných nerovností na trati a upozorňovat na ně, v případě silnějšího protivětru umožnit ostatním, aby se za něho schovali. Hlavně ale sledovat spoluběžce, jak na tom kdo je a pokud to potřebuje, vytrhnout ho (nebo ji) z útlumu, povzbudit. No, a v závěru „vyhnat" ty očividně čerstvější pro nějaký lepší čas.
Inu, a vzhledem k vlastním neblahým zkušenostem, jak „sladce" chutná i jedna jediná vteřina přeskočivší za cílovou hranici, osobně považuji za vhodné dát zájemcům o 1:40 šanci mít na diplomu číslo začínající devětatřicítkou.
A jak toho chci dosáhnout? Pokud ponechám stranou oblíbený vodičský bonmot, že se pokusím zaběhnout těch sto minut co možná nejrychleji, v případě takto lidnatého podniku to není zase až taková legrace. Určitě bych rád dovedl do cíle všechny zájemce o tuto metu. Na druhou stranu kdoví, jakou ztrátu nabereme při čekání na startu. Vzhledem k tomu, že vodič běží na oficiální časomíru, ve skutečnosti to tedy bude muset být rychlejší. První kilometr, možná i dva, poběžím pomaleji, snad se většina chytí. A pak za to vezmeme... Ale jenom trošičku, slibuju.
Přeji všem vespolek příjemný sportovní zážitek.

obrázek
Rosťa Tomeš

Vodič by toho měl umět hodně. Vodič by měl umět zvládnout trať v pohodě, určitě musí mít výkonnost o třídu lepší, než na co běží. Vodič musí být trochu kamarád – poradit. Ty, jež potáhne do cíle musí umět povzbudit, umět jim poradit, odpovídat na jejich otázky, co při závodě dostane, a je jich hodně a při podnicích PIM jsou často i v angličtině. Při závodě se může stát cokoliv, na startu je tlačenice, startovní čáru proběhne jeho skupina o minutu později, než počítal, musí umět korigovat tempo. Někdo chce běžet zkraje rychleji, aby mohl ke konci zpomalit, někdo obráceně. Vodiči by měli umět odhadnout počasí, trať, poradit každému při obtížích. Je toho hodně. Já jsem se letos rozhodl běžet ½maraton zkraje pomaleji – první polovinu o minutu pomaleji než druhou, ve druhé burcovat, ty které povedu. Nevím ale, jestli mi to dovolí počasí, po poledni se bude asi výrazně oteplovat. Na občerstvovačkách budu zpomalovat abych zájemcům o kýžený čas neutíkal, vím, že pro toho, kdo jde závod naplno, jsou hydratace a jídlo velmi důležité. Věřím, že to klapne, že si s běžci při závodu popovídám, věřím, že každý, kdo má natrénováno, to svoje maximum dá, a když budu v cíli u toho, budu šťastný s ním.

Vodiči běžící na čas 1:50

obrázek

obrázek
Roman Novotný

…… jmenuji se Roman Novotný, je mi 45 let, aktivně vesluji a rád běhám. V loňském roce při prvním ročníku Olomouckého 1/2 marathonu se řešil nedostatek vodičů a já si řekl, proč to nezkusit. Okamžitě po doběhu, kdy mi běžci, které jsem dovedl do cíle, přišli poděkovat, jsem se zamiloval do této role. Je mi ctí, že některé z nich a určitě mnoho nových budu moci v sobotu dovést do cíle na Palachově náměstí. Jaká je vlastně role vodiče? Trochu odlišná od těch, co známe z TV přenosů a atletických mítinků. Vodič především musí umět počítat do šedesáti a tuto šedesátkovou soustavu umět násobit a dělit jednadvacítkou:). Na celé trati totiž nedělá nic jiného, než v hlavě počítá a počítá, aby ztrátu mezi startovním výstřelem a startovní čarou ukryl do svého limitu. Musí to dělat rovnoměrně a s citem. S citem pro potřeby běžců, co se potřebují po startu zahřát, na každé občerstvovačce napít a najíst, a posledních 3 – 5 km někteří i povzbudit. Na všechny, co poběží v sobotu se mnou a v cíli budou přede mnou, se moc těším. Nic nedostanete „zadarmo“, bude to boj s kostkami a úzkou tratí. Boj, který se nedá prohrát, protože vítězem je každý, kdo se postaví na start… alespoň to tvrdí Miloš:)

obrázek
David Dufek

Angus MacGyver byl bývalým zaměstnancem tajných služeb. Využíval své široké znalosti techniky, fyziky, chemie i přežití ve volné přírodě k tomu, aby s mizivým vybavením dokázal téměř vše (např. zkratování jaderné hlavice kancelářskou spojkou, zastavení úniku kyseliny tabulkami čokolády atd.). I přesto se mu nikdy nepodařilo stát se vodičem na Pražském půlmaratonu. Nároky na vodiče jsou opravdu obrovské…
Jak já chci dosáhnout splnění služební povinnosti? Každopádně si musím přeřídit hodinky ze zimního času na letní. Pokud toto nezvládnu či opomenu, budu muset hodinovou ztrátu dohnat na trati. A to budu mít sakra co dělat….

Vodiči běžící na čas 2:00

obrázek

obrázek
vrána Sára a Evžen Ge

Vodič by měl svůj čas dokázat uběhnout v pohodě. Krááá. To nevím, bolí ho noha. Zase ho budu muset celých 21 kilometrů táhnout. Měl by dokázat běžet pravidelně a na občerstvovačkách nikoho neztratit. Krrááá. Evžen a pravidelně? Ten lítá jak vrabec. Zato já se naučila lítat pravidelně od čápů. A ti uměj´ i zastavovat u oáz. Takže leťte podle mě. A taky by měl dokázat své svěřence povzbudit, pobavit a před cílem i popohnat. Krrrrááááá. Ten celejch 21 km ani nekrákne. Zato já vás budu bavit už před startem. A až do cíle. A kdo nebude chtít na posledních metrech přidat, toho klovnu!!! Jak se na to koukám, tak vodič bude Sára a já jen trapný doprovod. Krá. KONEČNĚ na to přišel.

obrázek
Zdeněk Dančo

Zdar Miloši, měl jsem dědu, který byl pro nás, vnoučata, bůh… co řekl, to jsme dělali, učil nás být dobrým člověkem, držel nám palce ve sportu, a samozřejmě s námi i „zlobil“. Byl na nás hrdý, když se nám něco povedlo, když jsem doběhl svůj první maraton, byl prvním člověkem, kterému jsem to, sotva stojící, z telefonní budky volal. V momentě, kdy jsem dostal nabídku být vodičem na 1/2 maratonu, jsem si vzpomněl na jednu z jeho „ hlášek“. Když nám po dobrém, nejlépe luštěniny obsahujícím obědě se smíchem nadával: „Ty dobytku, ty bys mohl vodit i slepý!!“
Dědo, vodit budu, i když ne slepý a ne takovým způsobem, jakým jsi nám to doporučoval. Těším se na všechny spoluběžce, kterým budu mít tu čest pomoci doběhnout v stanoveném čase závod, a udělám vše pro to, aby si všichni závod užili, a mohli si po závodě také zavolat svému nejbližšímu, že to dokázali!

Vodiči běžící na čas 2:10

obrázek

obrázek
Petra Kožárová

Ahoj Miloši, podle mě by měl vodič hlavně milovat život, lidi a běh. Být komunitativní a zdatný tempař, to se asi předpokládá samo sebou. Já mám život, lidi i běh ráda. Během běhu se chystám povykládat něco málo o Praze a v cíli bude kontrolní znalostní test. A tohle všechno za 2:10 stihneme, heč!

obrázek
Vladimír Dančo

Ahoj Miloši, když pominu všechny maličkosti kolem, jako zdraví, kondici, znát hodiny a trasu, případně ochotu se na ni zeptat, tak vodič by měl hlavně do cíle voděné dovést, ne nechat dovézt. Já sám se teď snažím trénovat, aby se mi nestalo, že budu sám dovezen a tím pádem se i sžívám s pocity, které nás budou provázet během půlmaratonu, a budu schopný povzbudit spoluběžce sdělením, že bude hůř. Sice nevím, na jaký čas jsem nominovanej, ale doufám, že nebudu vodit chlapíky z rovníkové Afriky.

Vodiči běžící na čas 2:30

obrázek

obrázek
Jan Míšek

Ne povinnost, spíše pocta. Marně však pátrám, co umím. Asi jen mám to štěstí, že jsem blázen. Pociťuji radost z běhu, z pohybu bez ohledu na dosažený čas. A i když to pokaždé řádně bolí, jsem tu zas, teď dokonce jako „2:30 – vodič“! A protože já vím, že to jde, zkusím to „vyzářit" i na vás. Sdělit to úsměvem a nadšením i slovem všem, kteří se připojí, na které se moc těším a s kterými TO bezpochyby zvládneme.

obrázekobrázek
Miloš Škorpil

Co by měl vodič umět, jak by měl své ovečky vést, aby dosáhly cíle v plánovaném čase, jsem napsal už výše. Já poběžím tak, že první tři kilometry poběžím v tempu 7:15 na kilometr, pak trošku zrychlím, abychom ztrátu, kterou budeme mít na startu a těch 30 vteřin, které ztratíme pomalejším začátkem, plynule dohnali. Na začátku každé občerstvovačky i osvěžovačky přejdu do chůze, aby se ti, co poběží se mnou, měli čas v klidu napít, případně doplnit energii. Jako každý rok, poběžím i letos pro něco. Jednak stále každý svůj uběhnutý kilometr dávám ve prospěch Centra Paraple (kilometr za korunu českou), a to v rámci projektu, který běží již více než rok Kilometry pro Paraple okolo světa, k němuž se můžete stále připojit i vy. Pak ale také poběžím pro Světlo pro Svět. Jak? To je zřejmé z toho, co vidíte na mé hlavě :).

Proč běží vodiči na oficiální čas a v jakých koridorech je najdete se dočtete v článku Vodiči reálný čas versusu oficiální čas

Miloš Škorpil foto
Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Roman | 1. 4. 2011 17.21 hod. | 84.42.174.xx
Ahoj,
jestli tedy poběžím s červeným balonkem, kolik se dá očekávat real time?
Díky za odpověď
Roman

Rosťa Tomeš | 1. 4. 2011 15.10 hod. | 62.24.95.xxx
.. já vím ;-) Hned jak jsem příspěvěk odeslal mi to došlo. ALE lepší bude když můj RT bude 1:38:30 a přes startovní čáru se dostaneme za 1:30. Hlavně ať nefouká tak, jako dneska po obědě, když jsem byl vyzvednout startovní číslo.

Radek | 1. 4. 2011 12.54 hod. | 212.47.28.xx
jen opravím – Tvůj RT bude okolo 1:37:30.

Rosťa Tomeš | 1. 4. 2011 12.32 hod. | 77.78.81.xxx
Budu ve startovním koridoru tak, abych byl zhruba 1000cí na startu. Startovní čáru chci proběhnout nejpozději za 2:30, RT tedy zítra bude kolem 1:38:30. Zácpu na startu znám, a znovu a znovu žasnu, kolik zahraničních běžců se nacpe dopředu, a potom vyrazí tempem 6:00 min/km a zoufale všem překáží.

tPaK | 31. 3. 2011 22.38 hod. | 62.245.83.xxx
Můžu se zeptat, ve kterém koridoru budou vodiči na 1:40? Z osobní historie přidělování startovních čísel PIMem mám obavu, že v koridoru E je ani nezahlédnu...

Stanislav Postl | 31. 3. 2011 21.19 hod. | 94.199.40.xxx
Já sice poběžím na čas 1:50, ale vodiče budu řešit spíše jako orientační záležitost, respektuji rozdělení do sektorů a na trati se uvidí.
Mám představu o potřebných mezičasech a ...

Petr Kaňovský | 31. 3. 2011 17.49 hod. | 94.112.132.xxx
Po zkušenostech z loňska jsem proti tomu, aby běžci mohli být zařazeni do koridoru, do kterého nepatří, jen proto, že "běží s vodiči". Jakmile dojde k přeplnění koridorů, tak to způsobí mnohem větší zácpu vedoucí ke zpoždění startu všech běžců (loni na maratonu proběhlo startem v šesté minutě jen něco přes 300 lidí).
Myslím, že by nebylo špatné, kdyby se dvojice vodičů rozdělila tak, že by jeden byl v sektoru, do kterého patří dle cílového času, a druhý byl o 1-2 sektory dále, aby tím dále snížili potřebu běžců řadit se do přednějších koridorů.

Evžen + Sára | 31. 3. 2011 14.29 hod. | 89.24.72.xxx
Milý Radku,
jsem rád, že to tady vytáhnul někdo jiný než já. Plně s Tebou souhlasím. Nicméně budu se držet pokynů od Miloše. Přesto by možná šlo i vodiče rozdělit na ty, kteří poběží na OT (1:30,1:40) a ty, kteří poběží na RT (2:00 a dále). Zatím se děsím toho, že budu dotahovat na čas 1:52 nebo podobný.

Daniela | 31. 3. 2011 12.36 hod. | 195.113.101.xx
... vodičem

Daniela | 31. 3. 2011 12.35 hod. | 195.113.101.xx
A mohu tedy, když jsem se na poslední chvíli rozhodla běžet s rychlejším vidičem, s touto skupinou dít do jiného koridoru než patřím?

1 . 2 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků