logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Už zase běhá jako dítě

Už zase běhá jako dítě

Dominuje světu hendikepovaných cyklistů, úspěšně se měří i s profíky bez postižení, a tak si teď Jiří Ježek (36) našel novou výzvu. Za odměnu za obhajobu titulu mistra světa ve stíhačce si dopřeje půlmaraton a maraton v Praze. Dvouměsíční volno od závodů na kole věnuje místo dovolené další dřině a bolesti, kvůli níž si vyrobil i speciální protézu. Jednou chce zkusit i dlouhý triatlon.

Když poprvé vyběhl do Stromovky na speciální protéze, kterou si vyrobil, špičkový hendikepovaný cyklista Jiří Ježek se rozesmál. „Naštěstí to bylo v noci, takže mě nepovažovali za blázna. Ale já běžel s takovou radostí, že jsem si až vzpomněl, jak mě bavilo běhat, když jsem byl ještě malý a měl jsem obě nohy,“ vypráví šestatřicetiletý majitel mnoha velkých zlat, který přišel o pravou dolní končetinu pod kolenem po autonehodě v roce 1985.

I v rámci cyklistické přípravy chodil běhat. „Ale to bylo spíš tahání nohy za sebou, tohle bylo něco úplně jiného,“ líčí nadšeně. Speciální protézu ve stylu jihoafrického atleta Oscara Pistoria, v Česku ojedinělou, si vyrobil sám. „Než jsem začal jezdit profesionálně na kole, dělal jsem deset let protetika. Od firmy Otto Bock, kde jsem předtím pracoval, jsem dostal možnost sám si protézu vyrobit. Od konce pahýlu vede dolů jen karbonový list, který skvěle vrací energii. Stabilita je trochu horší, takže jsem si musel zvykat držet rovnováhu, ale je to přesně ten model, kteří používají špičkoví atleti,“ vysvětluje. Dlouhá léta si myslel, že jeho hendikep je pro běhání nepřekonatelný, ale teď má před sebou velký cíl. Chtěl by zaběhnout květnový Pražský mezinárodní maraton pod čtyři hodiny. A proto si už za týden vyzkouší formu při půlmaratonu, nejraději by v cíli byl s časem pod dvě hodiny. „Půlmaraton ale poběžím na talent a cyklistickou vytrvalost,“ říká.

Přeci jen na trénink zatím neměl tolik času, kolik by si přál, stihl zhruba desítku běhů v délce hodiny či hodiny a půl. „Mám trochu obavy, co tomu řekne moje tělo. Pro amputovanou nohu to bude strašný záhul. I když protéza je špičková, na takhle extrémní výkon musí být noha zvyklá daleko delší dobu. Potíž může být i u zdravé nohy v jiném svalovém zatížení, v kloubech a tak dále. Bude to bolet při běhu a asi hodně dlouho po něm, ale s tím do toho jdu. Je to obrovská výzva.“

Na maraton ještě bude muset doladit polstrování protézy, už teď má na noze puchýře a odřeniny. Nicméně stojí mu za to. Rád by k běhání inspiroval další lidi. „Cyklistika je můj sport číslo jedna, ale pro amatérské sportovce vidím v běhu ideální příležitost. I když člověk cestuje a nemůže si vzít kolo, vyběhnout může v jakoukoli denní nebo noční hodinu.“

Nezlobil by se, kdyby do budoucna Česko mělo i špičkové atlety s podobným hendikepem. „Na paralympijských hrách je mi líto, že v atletice nemáme nikoho, komu bych mohl pomoct radou. Chci ukázat nějakému mladému člověku, že to je cesta. Že tu protézu tady taky umíme vyrobit.“

obrázek

Běh na prestižních závodech v Praze je pro něj logický také díky spojení s výrobcem výživy Nutrend. A volno bez cyklistických závodů je šancí na dobití baterek ve věčném boji – o místo mezi profíky bez postižení a mezi hendikepovanými o setrvání na úplném vrcholu. „Manželce už jsem říkal, jak se moc těším na kolo. To je poprvé asi po půl roce.“

Manželka Soňa mu nespílala, že místo pořádné dovolené zase bude trénovat, zato Ježkův cyklistický trenér byl šokován. „Řekl jsem mu to asi jako poslednímu a až po tom, co jsem vyhrál titul mistra světa, protože do té doby by mě nepustil. Takhle jsem to dostal za odměnu.“ U běhání bude chtít Ježek zůstat i do budoucna. „A za pár let, po čtyřicítce, bych chtěl zkusit Ironmana.“

Barbora Žehanová je redaktorkou sportovního oddělení deníku Sport a článek vychází s jejím souhlasem

  • přečteno: 10832/10623×, 1 komentář
Už zase běhá jako dítě

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

mapo | 31. 3. 2011 13.01 hod. | 193.86.30.xx
Držím moc palce. Viděla jsem běhat na MS v běhu na 24 H loni v Brive Amy Palmiero-Winters z USA, taky s protézou. Měla obrovský obdiv všech, zaběhla téměř 200 km.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice100
Více času na sebe13
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků