logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Letem Memovým světem

Letem Memovým světem

Čas letí jak šíp vystřelený střelcem jménem Život. Před týdnem nám v hlavách bzučely vzpomínky na absolvovaný půlmaraton v Praze a nyní už je vytěsňují myšlenky na maraton, který se poběží za čtyři týdny. Mohli jsme si přečíst výkřiky pramenící z radosti, jak se to povedlo, ale nějak zůstaly zasunuty příběhy těch, co jim to nevyšlo, nebo opět nevyšlo. A už vůbec nic nevíme o těch, co zůstali ležet na trati, přitom jejich příběhy by mohly být v mnohém poučné pro nás všechny.

Co Mema zaujalo v tomto týdnu

Příběhy těch, co zůstali na trati

Není to můj nápad, je to nápad Želvíka, zeptat se lidí, co jim tělo vypovědělo z nějakého důvodu službu přímo na trati Hervis ½maratonu Praha, co se stalo před tím, než se jim zatmělo před očima a složili se k zemi:

 • Bylo to velké teplo, které v ten den poprvé vtrhlo na Prahu, a přehřáli se
 • Bylo to tím, že zkrátka nezvládli své emoce a proplétali se a letěli po trati jak vystřelený cíl, který nezná překážky, dokud nenarazí do dřeva tvrdého stromu?
 • Bylo to nedostatečnou přípravou?
 • Bylo to proto, že málo pili (z jakéhokoliv důvodu)?
 • Cítili, že jim dochází síly, nebo to bylo jako rána kladivem?
 • Jak dlouho trvalo, než se z toho probrali?
 • Jak se cítí teď?
 • …, případně cokoliv dalšího, co si myslí, že by mohlo poskytnout jiným informace, které jim pomohou se ostříhat podobného zážitku.

Své odpovědi, své zážitky můžete napsat buď v komentáři k tomuto článku, nebo můžete poslat svůj příběh, který otiskneme samostatně, buď s vaším jménem, nebo anonymně, bude záležet na vás, co si budete přát.

Běhat naboso, v minimalistických botách nebo zachovat přízeň technickým botám?

Psal jsem to už v jednom z mott v průběhu týdne, článek Luboše Brabce v příloze Trendy deníku Sport mě natolik zaujal svou profesionalitou, že jsem se s Lubošem dohodl na tom, že jej přetiskneme na Běžecké škole. Mohu říci, že s tím, co je tam uvedeno, nemám žádný problém, pouze bych rád zdůraznil některé souvislosti, o nichž se však v článku Luboš Brabec respektive Martin Marek také zmiňují.

 • Vše má svůj čas. To znamená, pokud chcete začít běhat ve Five Fingers nebo minimalistických botách, měli byste to dělat rozumně. Ne okamžitě hodit technické boty, které jste používali až dosud, do kouta, a odteďka už jen běhat v těch lehkých botách, které vám nebudou škodit. Tak to rozhodně není. Ostatně Luboš v článku správně píše, že zatím neexistuje relevantní a nezávislá studie, která by prokázala, že běhání v minimalistické obuvi by riziko zranění výrazně snížilo.
 • Prevence zranění. Velmi důležitá otázka. Vzrůst počtu zranění běžců může být a taky dozajista je způsoben tím, že běhá stále více lidí. Jde o to, zda průzkumy berou absolutní čísla či poměrová – počet běžců a běžkyň v poměru k počtu zranění způsobených při běhání. Samozřejmě s tím souvisí i to, že lidé začínají běhat z velké části proto, že chtějí snížit svou váhu, chtějí ji snížit velmi rychle a mají za to, že toho dosáhnou tím, že budou běhat co nejrychleji. To znamená, že své tělo neúměrně přetěžují! Dalším aspektem, který je třeba zdůraznit, je běžecký styl, tedy přesněji špatný běžecký styl. Určitě, běhání naboso či v minimalistických botách člověka donutí opatrněji našlapovat a nedělat tak dlouhé kroky, dělat takové kroky, abyste měli těžiště ve chvíli došlapu přední nohy, nad ní. Neprotahování a neposilování – to jsou další důvody, proč si lidé způsobují v rámci běhání zranění. Je lepší zkrátit čas věnovaný běhu o 10 – 15 minut a ty věnovat protažení a posilování vlastním tělem, než se snažit za každou cenu uběhnout/absolvovat co nejvíce kilometrů.
 • Technická bota – boty s podporou – versus speciální vložky. Vždy jsem dával a vždy budu dávat přednost speciálně upraveným vložkám, má-li člověk nějakou dysfunkci nohy, před botou, která znemožňuje prošlápnutí dovnitř (pronační nášlap) či vyšlápnutí vně (supinační nášlap). Mám k tomu jednoduchý důvod, žádná noha není stejná. Když už máme nějakou dysfunkci, tak na každé noze jinou a nezáleží na tom, jak moc se liší. Když si koupíme boty s podporou (control), tak mám-li pronační došlap jen na jedné noze a na druhé normální, bude poškozována ta s normálním došlapem, nebude jí umožněno normální odvalení – bude vytlačována do supinace (ven).
 • Boty typu adidas Glide. Tyto boty vypadají mohutně, ale to je jen zdání, ano, mají patu posazenu výše než špičku, ale ne zas natolik, aby to způsobovalo zranění. Jak si jistě vzpomínáte, psal jsem o nich vloni, že mám v nich pocit, jako bych běžel po mechu. A to chci zdůraznit! I u těchto technických bot, alespoň adidas, s nímž mám nyní největší zkušenosti, upustil od toho, aby noze zabraňovaly v aktivní práci – byly tvrdé. Měl jsem strach, zda model adidas Glide 3 v rámci inovací nebude vylepšen natolik, aby se zkazil, musím s radostí konstatovat, že z letošního modelu mám ještě lepší pocity než z Glide 2, rozhodně však chci podrobit zkoušce i Five Fingers či některý model minimalistické běžecké obuvi, abych mohl být objektivnější.
 • Tréninková bota versus bota závodní respektive minimalistická. Ať už mé testování dopadne jakkoliv, tak už teď mohu říci, a už jsem to psal před dvěma roky, když jsme porovnávali na testech v Casri vlastnosti silniční tréninkové boty a boty závodní (v podstatě se dá říci, že z dnešního pohledu boty minimalistické), že výsledky vyšly ve prospěch boty závodní. Nejdříve jsme si lámali s Alešem Tvrzníkem hlavy, jak je to možné, když ta tréninková bota by měla vykazovat lepší vlastnosti. Pak nám to však došlo. Jde o to, že s lehčí – tréninkovou botou, to samé platí i o Five Fingers a minimalistických modelech, si naše nohy (teď myslím dolní končetiny), poradí lépe, protože jsou lehčí. Tím pádem dopadáme na podložku s menší tíží (i když ten rozdíl je minimální) a v důsledku toho i ostatní faktory – síly působící proti tělu ve chvíli dopadu na podložku – jsou menší. Při těch tisících a tisících kroků, které běžec či běžkyně za svůj život udělá, to samozřejmě musí být někde cítit.
 • Běžecká škola sleduje vývoj a reaguje. Takže o stejné problematice jsme přinesli článek Mýty o běžeckých botách.
 • Jirka versus Dana

  Články, v nichž se píše o sázce Dany a Jirky Nesázejte se s BerdichemOtevřený dopis Daně a nejen jí, rozproudily docela velkou diskuzi a taky jsem se u nich dobře bavil. Do celé diskuze se zapojila i Daniela a tak jsem jí k tomu napsal: Indiánská babka možná, ale jinak jsi holka v nejlepších letech a budu moc rád, ostatně jak ti psal v komentáři Jirka – když přijedeš Danu podpořit na Žebráckou pětadvacítku. Poběžím a půjdu s vámi a po cestě vám budu vařit:). Takže sledujte dál, jak se tahle sázka vyvine, já si už chystám polní nádobí, lihový vařič a přemýšlím, co jim cestou dobrého ukuchtím:).

  Kdo nejvíc křičí, pod tím to fičí – aneb co je pravdy na tom šprochu

  Nakonec jsem si nechal politiku. Bohužel ta k našemu životu patří. Když na naší politickou scénu vlétla štika s dvěma ocasy VV, představovala pro mnohé štiku v rybníce. Jak známe z přírodopisu, štika je predátor, ale zároveň také zdravotní policie – žere slabé, nemocné a malé. Malý „Napoleon“- Bárta se prý rozhodl sežrat, na co přijde. Tedy stát se největší a nejnažranější štikou v tom našem malém českém rybníčku, minimálně pokud jde o bezpečnostní agentury. Jak známo, když chceme v něčem podnikat, co smrdí, je nejlepší tomu vyhlásit nelítostný boj. Takže nejsilnější kartou na politické scéně VV byla korupce. A tak se stalo to, že se stal ze zloděje policajt, což také není v historii ani u nás, ani ve světě poprvé.
  Je-li tomu tak či jinak, to ukáže čas. Ale nejspíš ne, protože různých konspirací, kdo s kým, proti komu se nabízí v tuto chvíli hned několik, takže to nejspíše vyšumí tím, že Napoleon bude odvezen na ostrov Sv. Heleny a tam si bude vesele užívat až do své smrti, pokud ho někdo neotráví nebo se neotráví sám natolik, že se bude chtít po čase vrátit.
  Blbý na tom je, že teď už lidi nebudou věřit vůbec ničemu a nikomu. ODS – kradou, ČSSD – kradou, v TOP 09 – jsou zloději, VV – to jsou největší hajzlové, Zelení – těm jde taky jen o to, jak si nakrást, Křesťanští demokraté – to je stejná pakáž. Kdo nám zbývá? Že by, ale to snad ne! Že by nám zas zachutnala ta pověstná třešinka na dortu?
  POZOR – jen to ne! Jak známo, dost třešní bývá červivých a hodně často ty, co se tváří jako nejlepší. Tak milý člobrdíku – teď si vyber!

  Co z toho pro Mema plyne

  Jednoznačně to, co doposud, nedám na sliby, budu se řídit vlastním selským rozumem, nebudu se řídit podle toho, kdo mi více nabízí, ale podle toho, jehož plány mi připadají nejserióznější, bez ohledu na to, zda mi to přinese nějaký prospěch. Důležité je jediné, aby ti, které si zvolíme, pochopili, že tam nejsou kvůli tomu, aby si nahrabali, ale aby nám sloužili, protože se uvolili nám sloužit a my si je za to platíme. Jak? To už je jiná otázka.

  Miloš Škorpil foto

  Hodnoť článek

  nehodnoceno, buďte první

  Bookmark and Share

  Vložit komentář Vložit komentář

  Daniela | 12. 4. 2011 21.35 hod. | 212.95.7.xx
  Panove, kdyz by byl biftecek klidne i nebio to abych teda rekla i mym habanum aby bezeli uz jenom kvuli jidlu:))Teda jak ja se s vama zasmeju, jak uz dlouho ne:)))))

  Daniela | 12. 4. 2011 21.30 hod. | 212.95.7.xx
  Panove, kdyz by byl biftecek klidne i nebio to abych teda rekla i mim habanum aby bezeli uz jenom kvuli jidlu:))

  Jirka Berdich | 11. 4. 2011 22.28 hod. | 88.101.193.xxx
  Miloši, Tvůj článek o kuchařských přípravách na Žebráckou petadvacítku svědčí o tom, že jsi se k celému případu postavil chlapsky čelem.Vzhledem k tomu, že máš jistě práce a starostí nad hlavu , si myslím, že je vhodné Ti s těmito přípravami trochu pomoci (teoreticky,samozřejmě). Před půlmaratonem jsem se Tě ptal na stravu a napsal jsem Ti dopis, který jsi neváhal zveřejnit nejen na těchto stránkách, ale i v Runu. Pro upomenutí Ti nyní volně ocituji krátkou pasáž z mého dopisu : .... jsou okamžiky, kdy bych na občerstvovačce dal nevím co za jednoho buřta, protože mám už po krk ionťáků a dalších , prý zdravých, věcí......
  Ne snad že bych touto připomínkou chtěl něco naznačovat ale uvědom si, že ony "zdravé věci " do nás určitě budou cpát i na Žebráku. Od Tebe, jako od našeho řídi,však očekáváme daleko víc.Nejde nám totiž jenom o sportovní zážitek a docílený čas.Jde nám i o navození dobrého pocitu z toho, že jsme členy určité skupiny, která nám fandí a svým způsobem se o nás i stará. Toto všechno očekáváme od Tebe a já věřím ( co věřím, já to vím), že nás nezklameš. A jaký může být lepší důkaz o Tvé starostlivosti a péčě než např. bifteček na dvacátém kilometru ? Tam už totiž budeme vědět,že to nějak došoupeme do konce a budeme si proto moci tento ( Tebou připravený) kulinářský zážitek užít. Již teď se těším,jak nám budou ostatní závidět.
  Jirka

  fotoMiloš Škorpil: Jirko to si piš, už scháním pravou a bio svíčkovou, přinejhorším si nějakého toho býčka na trati odchytím – kdo to asi bude :)?

  Daniela | 10. 4. 2011 8.09 hod. | 84.20.162.xx
  Milosi, krasne poctenicko k nedelnimu kaficku hned po ranu:))
  A ta myslenka, ze uz jsi oprasil polni nadobi a chystas uz jidelnicek, lekarnicku uz mas zajiste taky pripravenou:))) Jen Jirka se nejak odmlcel:)) Copak ma sibalskeho v planu?:))) No, to se cloveku hned lepe diva na cely den:))) Krasnou nedeli preju vam vsem a hodne slunicka:))

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků