logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Dobíjení baterek – z Prahy na Sněžku

Dobíjení baterek – z Prahy na Sněžku

Leckomu se bude zdát asi toto spojení dosti podivné, ale pravdou je, že tak od poloviny července jsem moc energií neoplýval. Prostě nějak došla šťáva. Poprvé se to výrazněji projevilo při běhu na 72 hodin v Kladně, kde jsem raději po 12ti hodinách pro potíže s levým kolenem odstoupil. Je fakt, že tenhle problém nevyvstal úplně náhle, ale pocítil jsem ho poprvé při tréninku v Blahoustech, kdy jsem si udělal krásný běžecký výlet na 50 km podél Uterského potoka a krajinou kolem Konstantinových lázní.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 13.4.2011

Stále jsem však doufal, že to nějak půjde. Pak jsem pocítil úbytek energie při běhu s Frantou Brabcem, když den před tím jsem asi utrpěl na sluníčku menší úžeh, nebo měl nějakou alergii na sinice, prostě mi bylo celou noc blbě a druhý den jsem 24 km běh došel úplně hotovej. No a vyvrcholilo to večer před tím, než jsme měli vyběhnout s Láďou Černým, Frantou Brabcem a Martinem Hunčovským z Prahy na Sněžku a já zjistil, že mám teplotu 39,3. Z běhu nebylo nic a já mohl klukům jen tiše závidět, jak si to společně užívají. Už tehdy jsem si ale řekl, že to zkusím začátkem září a to 24 hodin.

Naštěstí viróza, která mě postihla, měla jen krátké trvání a já mohl už po týdnu klidu zase běhat. S Láďou Černým jsem se dohodl, že mi udělá autem doprovod, sehnal jsem si věci nutné k doplnění energie, hlavně gely a ionťák, nějaké polívky a instantní těstoviny a mohl jsem vyrazit.

Osud si chtěl ale i tentokrát trochu pohrát a ukázat mi, že to nebude tak snadné, pročež jsem musel ještě ve středu ráno 3.9. (večer jsem vybíhal) s autem do servisu. Chytili mě totiž policajti a nějak se jim nelíbily gumy a taky je pravda, že tahat výfuk za sebou nebylo zrovna nejlepší. Byla to taky docela úsměvná historka, nebýt toho, že jsem byl jejím aktérem. Jel jsem zrovna do Říčan ke klientovi, když jsem ještě v Letňanech seznal, že s tím výfukem už daleko nedojedu. Zavolal jsem do servisu a dohodl se, že druhý den ráno tam auto dovezu. Věděl jsem, že policajti stojí v Chabrech a tak jsem jim chtěl prchnout přes Kobylisy. Ale byli mrchy i tam. Už z dálky na mě mávali plácačkou. Zaznělo obligátní „Pane řidiči, vaše doklady prosím a doklady od vozidla." Dostali, co chtěli a pak mi řekli, abych si vystoupil.

„Proč za sebou táhnete ten výfuk," zeptal se jeden z nich, na tu jsem odpověděl, že jedu zrovna do servisu. Načež se zepředu ozvalo „A s těmi pneumatikami a tou geometrií jedete do servisu taky?" Nevím, zda to zapříčinila moje upřímnost, s kterou jsem odvětil, že tedy s tím tam zrovna nejedu, ale že si to nechám udělat, nebo to bylo tím, že se jim mě zželelo, každopádně mi jeden z nich řekl: „To jsem teda zvědav, ale jeďte." Všechno dobře dopadlo. Auto bylo v 16.00 pojízdné a tak nic nestálo v cestě tomu, vyběhnout si z Prahy na Sněžku.

Asi ještě stojí za to dodat, že den před tím jsem si dal před Tescem na Národní třídě malou rozcvičku v podobě dvou hodin jízdy na rotopedu. Já jel na jednom rotopedu a na druhém se proti mně střídali návštěvníci Tesca, případně aktéři programu agentury Dobrý den. Najel jsem 60,750 km. Které jsem pak při běhu docela cítil hlavně ve stehnech.

Ale už k běhu. Vyběhl jsem přesně v 18.00 3.9.2003, hned poté, co jsme udělali fotky pro MF Dnes. Počasí bylo „ideálně běžecké“, okolo 25 stupňů C. První přestávku na polívku jsem si udělal kolem 21.00 v Sadské. Za čtyři hodiny jsem byl v Poděbradech. Za Poděbrady jsem si došel na pumpě na pivo a kafe. Před během jsem měl trochu obavy z provozu na silnici do Poděbrad, ale nebylo to tak strašný. Z Poděbrad na Starý Bydžov a Novou Paku pak byl provoz úplně minimální. Trochu mě vyvedlo z míry jen to, když u Starého Bydžova začal padat sníh. Jednu nucenou pauzu jsem si musel dát ve Vojicích, to abych viděl na turistickou značku, protože úsek z Vojic do Mlázovic jsem chtěl proběhnout po zelené. Těch tři čtvrtě hodinky, co jsem si na předním sedadle dal polívku a na chvíli zavřel oči, mi ale nakonec docela prospělo. I tak jsem byl v Nové Pace těsně po osmé hodině. Tedy v čase, který jsem si v duchu naplánoval. Za sebou už jsem měl prakticky dvě třetiny trasy a do cíle na vrcholu Sněžky zbývalo 10 hodin času a nějakých 55 km, prostě brnkačka.

Malé problémy nastaly mezi Levínskou Olešnicí a Studencem, neboť červená byla již dost vybledlá, ale nakonec i tenhle úsek byl za mnou. Chvíli jsme se hledali s Láďou na konci Studence na odbočce na Vrchlabí. Nepříjemné bylo i to, že zrovna začalo pršet. Láďa přejel a byl až v Martinicích, protože odbočku jaksi přehlédl. Za deset minut ale dorazil. Pak následovalo 9 km do kopce, z kopce až do Vrchlabí. Tady jsem si došel před závěrečným výstupem na pořádný oběd. Dal jsem si bramboračku, drůbeží závitek, pivo a kafe, doplnil vodu do láhve a vyrazil směrem na Strážné – Luční Boudu a Sněžku.

Odtud už to spíš byla usilovná chůze než běh. Kdo tenhle úsek zná, mi dá určitě za pravdu, že to moc běžet nejde, tím spíš, když máte v nohách okolo 145 km. Ve Strážném jsem si ještě raději koupil láhev Coca-coly a šplhal se dál. I když byla Sněžka v mracích, podařilo se mi udělat pár pěkných fotek, hlavně na Úpském rašeliništi. Vůbec se dá říci, že celý úsek ze Strážného až po úpatí Sněžky byl úchvatný.

Závěrečné dvoukilometrové stoupání, kdy bylo vidět na pár metrů, byla zima jak v mrazáku a foukal takovej vítr, že jsem měl co dělat, abych se kolikrát udržel řetězů, stálo opravdu za to. Docela jsem uvítal, že Láďa vyběhl z Pece na Sněžku dřív a přišel mě na tyhle závěrečný kilometry doprovodit. Protože bylo takovéhle počasí, tak jsem se na vrcholu ani moc neohřál a začal co nejdříve sestupovat dolů. S překvapením jsem zjistil, že ten sestup ze Sněžky do Pece pod Sněžkou byl na tom celém mém výletě nejhorší. Stehna při sbíhání z kopce ztuhla, k tomu se přidalo celkové vysílení a zima jak v morně a navíc ty děsný schody! Poslední kilometr jsem měl co dělat, abych neusnul. Zřejmě na mě dolehla únava a taky se začalo trochu oteplovat, takže tělo mělo pocit, že už by se mohlo uložit ke spánku.

Ale abych dopověděl to, co jsem načal na začátku článku. Skutečně jsem měl i přes stoupající únavu pocit, že každým krokem se mi začíná vracet energie. Stačilo se jednu noc dobře vyspat a mohl jsem se v klidu vydat s přítelem Honzou Vladykou a jeho synem Honzíkem na vandr do Blahoust a okolí. Na něm jsme v sobotu zvládli za krásného počasí nachodit 25 km a v neděli přidat dalších 12. Bylo to krásné vychození se z běhu na Sněžku.

P.S. Toto vše se odehrálo v září 2003

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (4 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ultramaraton

všechny články Ultramaraton

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Dýchání při běhu. Proč je lepší a účinnější dýchání (nadechování) nosem : Nevím co dělám špatně, ale při nadechování nosem se nedokážu dostatečně nadýchnout, vede to k…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků