logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Nastudujte si před tím, než se postavíte na start půlmaratonu

Tento seriál je sestaven z článků, v nichž píšeme o půlmaratonu. O tom, jak na něj natrénovat, jak se na něj připravit, jak se na něj obléci, jak se v přípravě na něj stravovat a co, respektive kdy, jíst a pít v jeho průběhu. Prostě najdete zde texty, které by vám měly pomoci si půlmaraton užít a přiblížit se konečnému cíli – maratonu, což je cíl, k němuž většina těch, co běhají, stejně směřují, ať si to přiznávají či ne.

Deset tipů, na poslední týden před půlmaratonem

Běžecká poradna
Deset tipů, na poslední týden před půlmaratonem

Nestává se to jen před půlmaratonem, ale prakticky před každým významným životním okamžikem. Člověk dlouho na něčem usilovně pracuje, něčemu obětuje veškerý čas a najednou, když má prodat výsledky svého dlouhodobého úsilí, cvak a v hlavě je pusto a prázdno a zůstává tam jen otázka: Ty jó, mám já vůbec na to? V tu chvíli buď zaleze do své ulity a snaží se „nebýt" a nebo začne hledat odpovědi, kde se dá. Pokud se vám právě tohle stalo po usilovné přípravě na půlmaraton, tak jste našli, co jste hledali. Deset odpovědí na to, co dělat v týdnu před půlmaratonem, abyste si ho dokonale užili, jste právě našli.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 30.5.2015

Miloš Škorpil, 16. 9. 2019, 23857×

Jak trénovat po náročném závodě

Běžecký trénink
Jak trénovat po náročném závodě

Tohle všechno jste v přípravě a při vlastním absolvování Hervis ½maratonu Praha prožili: odhodlání, nadšení, únavu, vyčerpání, zoufalství, bolest, euforii a spokojenost. Pokud jste půlmaraton běželi poprvé, pak už víte, že to dokážete. A jedno je téměř jisté: budete chtít běžet znovu. Možná jste se během závodu mnohokrát zapřísahali, že už si na start nikdy nestoupnete, ale tomu nevěřte. ½ maraton i maraton jsou drogy. Bude to silnější než vy. Takže než vás to zcela pohltí, přečtěte si pár pozávodních rad, aby ty další závody byly ještě úspěšnější, případně trénink méně bolestivý.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 3.4.2011

Miloš Škorpil, 8. 4. 2019, 25758×

Jak se rozcvičit a jak rychle běžet půlmaraton?

Běžecká poradna
Jak se rozcvičit a jak rychle běžet půlmaraton?

Jak bych měl rozeběhnout půlmaraton a jakým tempem pak následně běžet, pokud chci zaběhnout daný čas? Tohle je nyní nejčastější otázka, kterou dostávám.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 21.3.2010

Miloš Škorpil, 7. 4. 2019, 54307×

Do půlmaratonu zbývá poslední den, tak si udělejte svou hromádku a hlavu uvolněte 30 minutami lehkého běhu

Běžecká poradna
Do půlmaratonu zbývá poslední den, tak si udělejte svou hromádku a hlavu uvolněte 30 minutami lehkého běhu

Tak to i přes veškeré zkušenosti, které jsem za léta závodění načerpal, nevím. Vždy mě něco překvapí, možná proto, že běh je jako život – vždy nám něco přichystá, s čím jsme dopředu nepočítali. Ale jsou věci, na které se připravit můžeme a ty se pokusím nacpat do následujících „mouder“.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 21.3.2010

Miloš Škorpil, 6. 4. 2019, 60181×

Dva dny do půlmaratonu. Najezte se, ať máte co pálit po celých dvacet jedna kilometrů

Běžecká poradna
Dva dny do půlmaratonu. Najezte se, ať máte co pálit po celých dvacet jedna kilometrů

Během roku vám říkám, abyste si jedli, na co máte chuť, taky většinou běháme, abychom se mohli dobře najíst, ale dneska by to chtělo si vybírat, ono totiž špatně zvolená strava den před závodem může vážně ohrozit váš půlmaratonský výkon.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 3.4.2014

Miloš Škorpil, 5. 4. 2019, 35819×

Tři dny do půlmaratonu. Vše se ve vás vaří, ale jídlo si dáme až zítra

Běžecká poradna
Tři dny do půlmaratonu. Vše se ve vás vaří, ale jídlo si dáme až zítra

Jste vzrušení. Jímá vás směs rozporuplných pocitů – starosti, jestli jste dostatečně připraveni, se mísí s ulehčením, že už to budete mít brzo za sebou. Cítíte přebytek energie. Tréninku ubývá a vy najednou nevíte, co s přebytkem energie, kam s ní. Ne aby vás napadlo si zkusit, zda těch 21 kilometrů opravdu uběhnete! Pokud takové myšlenky máte, strčte hlavu do kýblu se studenou vodou. Jímá vás paranoia. Každé píchnutí vás vystraší, co kdybyste krátce před koncem vašeho dlouhodobého snažení ještě nakonec onemocněli nebo si něco udělali! Nebojte se, to se jen tělo na poslední chvíli brání té šílenosti, co jste si na něj vymysleli, ale většinou to nic vážného neznamená.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 2.4.2014

Miloš Škorpil, 4. 4. 2019, 24667×

Čtyři dny do půlmaratonu. Lehký výběh a mentální příprava

Běžecká poradna
Čtyři dny do půlmaratonu. Lehký výběh a mentální příprava

Uvolněte se, myslete pozitivně. Hlavně žádný stres, čím více jste stresovaní, tím více jste stažení, tím horší výkon podáte, i kdybyste v tréninku splnili vše na sto procent. Špičkoví sportovní kouči i psychologové vám potvrdí, že budou-li na startu stát vedle sebe dva fyzicky naprosto rovnocenní běžci, kteří absolvovali naprosto stejnou přípravu, tak zvítězí ten, který v den závodu bude uvolněnější a mentálně lépe připraven.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 1.4.2014

Miloš Škorpil, 3. 4. 2019, 23615×

Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky

Běžecká poradna
Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky

Za pět dní přijde den, na nějž se většina z vás připravovala už od začátku prázdnin. Den, který vám řekne, jestli jste se připravovali dobře, či je třeba v přípravě něco změnit. Naštěstí v seriálu RunCzech máte možnost dalších reparátů, takže i když to na jednom půlmaratonu nedopadne podle představ, není třeba se rmoutit, rozhodně to nebude den posledního soudu, ale jen den první zkoušky.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 31.3.2014

Miloš Škorpil, 2. 4. 2019, 38827×

Šest dní do půlmaratonu. Den jako dělaný na to, lehce se protáhnout a zásobit energií

Běžecká poradna
Šest dní do půlmaratonu. Den jako dělaný na to, lehce se protáhnout a zásobit energií

Do startu půlmaratonu chybí právě šest dní. Tak tuhle sobotu už to přijde, říkáte si v duchu. Začínáte se těšit, ale stejně tak i děsit. Nervozita, stejně jako váš tep, začínají stoupat. „Tetelím se vzrušením, nebo se klepu strachy“, napadne vás, když vám po zádech přejde mrazení. Co mám dělat, ježišmarjá, já vůbec nevím, co mám dělat“, bereme si jméno boží do úst, ale nadarmo, ani Ježíš, ani Marie nám nepomohou, neboť o tom, jak prožít posledních šest dní před půlmaratonem nic nevědí, v jejich době se totiž nic takového neběhalo.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 30.3.2014

Miloš Škorpil, 1. 4. 2019, 32050×

21 nakopnutí  na cestu k půlmaratonskému cíli

Běžecká poradna
21 nakopnutí na cestu k půlmaratonskému cíli

21 rad na cestu, aby vám kilometry půlmaratonu ubíhaly pod nohama jak voda při jarním tání. 21 kilometrů je půlka maratonu. Bylo řečeno: „Jen si nemysli, že když jsi zaběhl půlmaraton, že jsi na poloviční cestě k maratonu!" To by mohlo svádět k domněnce, že zaběhnout půlmaraton je vlastně snadné. Mohu vás ujistit, že PŮLMARATON NENÍ SNADNÝ, už proto, že jej většina lidí podcení a pak v cíli, někdy už daleko před ním, poznává svůj omyl.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 25.3.2012

Miloš Škorpil, 25. 3. 2019, 50154×

Deset otázek a odpovědí na ně, pro ty co se chystají běžet první půlmaraton

Běžecká poradna
Deset otázek a odpovědí na ně, pro ty co se chystají běžet první půlmaraton

Odzvání popularitě maratonu? Určitě ne, ale přesto mají světové maratony silného konkurenta. Je jím půlmaraton. Je to zcela pochopitelné, neboť byť je půlmaraton pro člověka poloviční výzvou, skýtá jeho účastníkovi plnohodnotný zážitek a to s tím bonusem, že pokud jej běžíte správně, jste i v cíli schopni si ten zážitek stoprocentně vychutnat a užít, aniž by se vám při tom podlamovaly nohy.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 12.3.2012

Miloš Škorpil, 10. 3. 2019, 130434×

Kdy si můžu troufnout běžet půlmaraton? Co je víc – půlmaraton, maraton nebo ultramaraton?

Běžecká poradna
Kdy si můžu troufnout běžet půlmaraton? Co je víc – půlmaraton, maraton nebo ultramaraton?

Když jsme rozmlouvali s Lucií Výbornou o běhání a gaučovém démonu, zeptala se mě, zda si myslím, jestli to, co se dnes děje v našich parcích, lesích, horách, polích a silnicích a běžeckých závodech, je vrcholem běžeckého boomu v Česku nebo zda to bude ještě pokračovat. Odpověděl jsem, že tohle je pořád jenom začátek, že to rozhodně bude ještě pokračovat. Ostatně otázky, které zde zodpovídám, tomu nasvědčují.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 18.3.2012

Miloš Škorpil, 21. 3. 2018, 98206×

Jak běžet půlmaraton, abyste si to užili a zaběhli nejlepší čas, jakého jste schopni

Běžecká poradna
Jak běžet půlmaraton, abyste si to užili a zaběhli nejlepší čas, jakého jste schopni

Problémem velkých ½ maratonů a maratonů je, že se před ním (pokud nejste zrovna VIP běžci, kteří mají jisté místo na startovní čáře), nemůžete pořádně rozcvičit, tak jak je většina z běžců zvyklá z menších závodů. Tedy můžete, ale toto rozcvičení pak dlouhým stáním na startu zcela pozbývá své funkce. Spíše, než aby vám prospělo, vám odvede zbytečně síly, které pak můžou při vlastním závodě chybět.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 27.3.2014

Miloš Škorpil, 14. 3. 2018, 41061×

Půlmaraton, den poté. Půlmaraton je za námi, ale dneska to chce ještě aktivní odpočinek

Běžecká poradna
Půlmaraton, den poté. Půlmaraton je za námi, ale dneska to chce ještě aktivní odpočinek

Většina rad ohledně půlmaratonů či maratonů končí dnem závodu, jako by se jejich odběhnutím zastavil čas, anebo nastal konec světa. Pravdou je, že když si řeknete, že půlmaraton máte za sebou a teď máte nárok na zaslouženou dovolenou, tak vás většinou bolí nohy ještě několik týdnů. Je to proto, že únavu z těla nejlépe vyženete aktivním odpočinkem.

Miloš Škorpil, 21. 5. 2017, 56155×

Den půlmaratonu. Den velké zkoušky, ale i tak nenechte hlavu, aby vás uštvala

Běžecká poradna
Den půlmaratonu. Den velké zkoušky, ale i tak nenechte hlavu, aby vás uštvala

Dnes je pro všechny, kteří se rozhodli běžet půlmaraton – a je jedno, zda celý nebo jako člen štafety za svůj tým – velký den. Takže si ho nenechte ničím zkazit a vyběhněte do něj pozitivně naladěni. Stejně velký den prožívají i organizátoři a dobrovolníci. Plujeme na jedné lodi, což nejlépe demonstrují plachetnice, které budete potkávat na trati, na předem dané časy. Vodiči jsou jak běžci, tak dobrovolníci (tím pádem patří k organizaci), takže jsou právě těmi průsečíky nás všech, kteří se budou dnes během a životem kolem běhu bavit.

Miloš Škorpil, 20. 5. 2017, 23046×

Poslední týden do půlmaratonu. Už jen lehce poklusávejte a relaxujte

Běžecká poradna
Poslední týden do půlmaratonu. Už jen lehce poklusávejte a relaxujte

O posledním víkendu před půlmaratonem, začíná doba hájení vašeho těla před neuváženým naháněním či doháněním tréninkových kilometrů, které jste nestačili během přípravného období na půlmaraton naběhat. To neznamená, že si lehnete a až do příští soboty nevstanete, ale to, že mírným přikrmováním (a to doslova) a lehkým pobíháním (to také doslova) vyladíte svůj stroj na ten nejlepší výkon, na nějž jste ho připravili.

Miloš Škorpil, 20. 3. 2015, 28696×

Vodiči na Sportisimo půlmaratonu Praha. Tucet plachetnic popluje pro vás

Běžecké akce
Vodiči na Sportisimo půlmaratonu Praha. Tucet plachetnic popluje pro vás

Budeme vidět. Období vodičských balónkových dýchánků střídá éra srazu plachetnic. Pro ty z vás, kteří jste nebyli na podzim v Ústí nad Labem, to bude novinka.

Michal "Vydra" Vítů, 31. 3. 2014, 34940×

Vodiči na Mattoni ½Maraton České Budějovice

Běžecké akce
Vodiči na Mattoni ½Maraton České Budějovice

Mattoni ½Maraton České Budějovice bude pro nás vodiče, tak jako pro ostatní jeho účastníky, malým dobrodružstvím, neboť nikdo z nás neví, co jej na trati bude očekávat. Za vodiče mohu slíbit, že se vynasnažíme, aby vaše zážitky z tohoto premiérového ročníku byly co nejhezčí a všichni jste se chtěli za rok opět vrátit.

Miloš Škorpil, 7. 6. 2012, 18696×

Vaši vodiči na Hervis ½Maratonu Praha 2012

Běžecká poradna
Vaši vodiči na Hervis ½Maratonu Praha 2012

POZOR , NOVÉ DŮLEŽITÉ INFORMACE!

Vodiči na Hervis ½Maratonu Praha běží na reálný čas. Die Tempomacher beim Hervis ½marathon laufen auf Nettozeit. The pacemakers at Hervis ½marathon are running on real time. Les meneurs d´allure a l´Hervis ½marathon courent au temps réel. Gli assistenti di gara alla Hervis Mezza Maratona correranno in tempo reale.

Proč tolik řečí kvůli času? Neboť bylo řečeno, že prý cizinci nerozumí česky, tak aby si to mohli přečíst v řeči, které rozumí. Bližší podrobnosti k tomu, jak vodiči poběží, kde si je můžete odchytit, jsme přinesli v článku Vodiči pro Hervis ½Maraton Praha 2012 – poběží na reálný čas.

Miloš Škorpil, 30. 3. 2012, 20838×

Půlmaraton se blíží – zůstaňte nad věcí

Běžecká poradna
Půlmaraton se blíží – zůstaňte nad věcí

Co na vás v posledních týdnech před půlmaratonem vybafne? Co vás očekává? S čím se budete muset vyrovnat? Jedno je jasné, budou tam okamžiky, které vás nakopnou do výšin a dají vám křídla jako Redbull, ale budou tam i okamžiky, kdy byste nejraději zalezli několik sáhů pod zem. Ale stejně zůstaňte nad věcí, protože když nejde o život,...

Miloš Škorpil, 14. 3. 2012, 22379×

Půlmaraton: na jaký čas běžet?

Běžecká literatura
Půlmaraton: na jaký čas běžet?

Už to vypuklo, opět nastal čas závodů. A vy jistě intenzivně přemýšlíte o tom, jaký čas byste chtěli mít na Hervis ½ Maratonu Praha.

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz), 10. 3. 2012, 27131×

My jsme na neděli připraveni! A co vy?

Běžecká poradna
My jsme na neděli připraveni! A co vy?

V neděli musím brzy vstávat. Za ta léta co pracuji na záchrance jsem už přestal dělat rozdíly mezi středou a nedělí, mezi prosincem a květnem. Můj vnitřní kalendář se omezil pouze na rozlišování dne a noci. Tahle neděle však bude přece jenom něčím odlišná. V centru Prahy mají nahlášenu svoji demonstraci síly běžci. Žádná DS, žádní greenpeace, dnes běžci. Prý jich má být až několik tisíc. Jen aby nebylo vedro! To by pak padali jak švestky, stejně jako tomu bylo minulý měsíc při 1/2maratonu.

Roman Novotný, 3. 5. 2011, 38425×

Hervis 1/2maraton očima polovodiče

Můj závod – jak se mi běželo
Hervis 1/2maraton očima polovodiče

Rok co rok se po pražském běhu diskutuje a řeší, co bylo dobré, co špatné, co skřípalo a co se mělo udělat lépe. Někteří radikálové hovoří ve smyslu už nikdy apod. Běžel jsem 8x PIM a diskuze jsou pokaždé stejný. Něco je lepší, na druhé straně něco zaskřípe. Pokaždé je to ovšem svátek a porovnávat Prahu s ostatními závody je tak trochu nespravedlivé. Nikde jinde se nesejde tolik startujících, nikde jinde vás na trati nepovzbudí tolik diváků. Přimlouvám se, buďme v hodnocení trochu shovívaví. Stejně většina závod hodnotí dle času u svého jména. Udělám si osobáček a rázem přehlédnu, že jsem byl zařazen do nesprávného koridoru. Nemám svůj den, nesedne mi to a hned mi vadí fronta u výdeje zavazadel nebo křivá stuha na medaili. Je to především komerční show tak jako jinde ve světě a pokud organizátor může s předstihem vyhlásit „vyprodáno“, je to asi show úspěšná. Na to se nesmí zapomínat.

Roman Novotný, 5. 4. 2011, 10836×

Co jíst před závodem, kdy, jak, co pít a jíst při závodě

Běžecká strava
Co jíst před závodem, kdy, jak, co pít a jíst při závodě

Běží-li se závod dopoledne, dejte si lehčí snídani a to tak, abyste jí dojedli nejpozději 2,5 hodiny před startem. Startuje-li závod v poledne či dokonce vpodvečer, tak dbejte na to, abyste též poslední jídlo měli nejpozději 2,5 hodiny před startem.

Miloš Škorpil, 24. 6. 2010, 92066×

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků