logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Co dělá vodiče vodičem – vodiči pro Volkswagen Maraton Praha 2011

Co dělá vodiče vodičem – vodiči pro Volkswagen Maraton Praha 2011

Vodiče dělá hlavně to, že běží tak, aby přivedl do cíle co nejvíce spokojených běžců a běžkyň. To znamená, že běží co nejrovnoměrněji. Jeho prioritou nesmí být to, že doběhne přesně v čase, který má na balónku či rozlišováku, ale to, že ti nebo ty, co běží s ním, si běh co nejvíce užijí. Jeho dosažený čas není vůbec důležitý pro konečné hodnocení, jak svůj úkol zvládl. Když doběhne o minutu či dvě později, je to lepší, než když doběhne o minutu či dvě dříve.

I z toho důvodu budou mít letos vodiči na Volkswagen Maratonu Praha jinou úlohu než dosud. Nepoběží na oficiální časy, ale na časy reálné. O tom, jaké má vodič zpoždění oproti oficiálnímu času, se každý běžec či běžkyně dozví z údaje, uvedeném na jeho zádech. Viz vzor:

obrázek

V tomto případě to znamená, že vodič běží na čas 5 hodin a jeho zpoždění na startu je 6 minut, což znamená, že do cíle doběhne v oficiálním čase 5 hodin a 6 minut. Bude to transparentní pro všechny běžce, nebo alespoň pro ty, kteří si budou pamatovat, s jakým zpožděním probíhali startovní čarou. Pro ilustraci uvedu dva příklady, první – kdy běžec proběhl startem dříve, a druhý – kdy proběhl startem později, než vodič.

Běžec/běžkyně proběhne startem 3 minuty po startu

Běží-li tento běžec s vodičem běžícím na čas 5 hodin a bude-li chtít tuto hranici pokořit, bude muset v závěru více máknout, aby doběhl do cíle 3 minuty před ním.

Běžec/běžkyně proběhne startem 9 minut po startu

Doběhne-li takováto běžkyně vodiče běžícího na 5 hodin někde po trati a bude mít v závěru trošku problémy, ví, že má stále šanci hranici 5 hodin zdolat, pokud za tímto vodičem nedoběhne do cíle později než o 3 minuty.

Vodič musí běžet rovnoměrně

Na většinu časů běží dva vodiči a to i z toho důvodu, že někteří běžci preferují rovnoměrné tempo po celou dobu maratonu, jiní zase mají raději trošku rychlejší začátek, neboť jejich vytrvalost je nižší a nejsou schopni po celou trať držet stejné tempo. Takže vodiči mohou toto zohlednit, jeden běžet rovnoměrně a druhý začátek trošku rychleji, aby se vyhovělo oběma skupinám.

Chování vodiče na občerstvovacích a osvěžovacích stanicích

Vodiči běžící na 3:15 – 3:45 mohou občerstvovačky probíhat, vždy však musí zpomalit, aby ti, kteří běží s nimi, měli čas se napít, A TO V KLIDU! Vodiči běžící na vyšší časy mají povinnost přejít na občerstvovačkách do chůze a jejich zónu projít, a až za ní se zase rozeběhnout. Samozřejmě to ale znamená, že pak poběží o něco rychleji, protože musí časovou ztrátu dohnat. Protože se ale poběží na RT, nebude toto zrychlení nikdy příliš velké.

Vodič je i vrbou a rádcem

Dobrý vodič je ten, který dokáže vést s těmi, jež vede, hovor. Ideální je, když je obdarován intuicí a umí vycítit, když někomu dochází, v tu chvíli by jej měl povzbudit, pokusit se ho hovorem odvést od běhu a pomoci mu tak překonat krizi. Není na škodu, když vodič spolupracuje i s diváky, pokud se mu je podaří zatáhnout do děje, rozproudí to tok energie mezi běžci a přihlížejícími, a oba tábory pak z toho mají daleko lepší pocit, pocit sounáležitosti.

Vodiči

Co dělá vodiče vodičem

Vodiči běžící na čas 3:15

obrázek

obrázek
Martin Heřmánek

Vodiče dělá stádo oveček, které za ním běží. Správný vodič by se měl o své ovečky starat, vést je rovnoměrným tempem až do cíle, povzbuzovat je a být oporou hlavně ve chvílích, kdy narazí do tzv. maratonské zdi. A o to se budeme všichni snažit. Třešničkou na dortu by bylo, kdyby ovečky v závěrečném finiši předběhly svého vodiče a ten doběhl až za nimi. Odměnou pro ně by bylo zaběhnutí vytouženého času a pro vodiče dobrý pocit, že vše dopadlo přímo ideálně. Jak tomu skutečně bude, uvidíme v neděli.

obrázek
Jan Mareček

Vodiče dělá vodičem jeho vlastní schopnost zvládnout i s rezervou trasu ve stanoveném čase a k tomu trocha matematického myšlení, aby si při volbě tempa vypočítal ztráty na startu, na občerstvovačkách nebo třeba při protivětru a stihl tak stanovený limit (ať se již běží na real time nebo official time). Hlavně z něj ale dělá vodiče chuť a radost z běhu společně s ostatními.

Vodiči běžící na čas 3:30

obrázek

obrázek
Rosťa Tomeš

Vodiče dělá vodičem v první řadě to, že ručí za to, že doběhne v daném čase do cíle. U maratonu musí mít vodič v hlavě jasno v tom, že trať je zvládnutelná, i kdyby byly nějaké potíže. Vodič musí běžet na určený čas za jakéhokoliv počasí. Vodič má mít v hlavě hodinky, ale to umí málokdo, já si na pomoc beru Garmina. Vodič zná dopředu trať, poradí běžcům, kde bude občerstvovačka, kde je mírný kopeček. A hlavně vodič povzbuzuje, povzbuzuje na startu, povzbuzuje na trati, povzbuzuje ve finiši. Měl by se vžít do běžce, který ten jeho čas chce dát poprvé, taky pro něj byl kdysi ten čas osobákem. Vodič si užije v cíli radost bězců, kteří svůj vysněný osobák dali.

obrázek
Ondřej Uher

Rozlišovací dres, balónek a snaha dodržet požadované tempo …

Vodiči běžící na čas 3:45

obrázek

obrázek
Michal Vítů

Myslím, že vodič je vodičem pokaždé, kdy jsou spokojení ti, kterým pomáhal a také pomohl překonat vzdálenost mezi startovní a cílovou čárou. Čím více spokojenců se najde, tím lepší práci odvedl.

obrázek
Martin Hunčovský

Cením si toho, velmi... Mám v našem baráku takovou malou „síň slávy“, klasika – seřazené medaile, poháry a nad tím vším visí u stropu přišpendlené "vodičské vestičky" s popsanými časy… k tomu snad není třeba co dodávat. Dělám to rád. Já jsem od založení moc emotivní a vše prožívám, před mými hlavními závody špatně spím a na startu jsem pak ze všeho ne nažhavený, ale spíš rozklepaný, ale co člověk, to opravdu Originál... Jsem rád za to, jaký jsem, třeba jsem už dosáhl v běhání svého maxima, třeba ještě popolezu někam výše, o co stále usiluji...
Vracím se k původní otázce – dělat vodiče na čas, který je pro mě nezávodní a přijatelný na užívání je tedy pro mě dost taková náplast na bolavou duši. Prvních 5 km zcela nic neřeším, pak se postupně začnu dotahovat na čas, na který vedu ostatní běžce a rovnoměrně ukrajuju kiláčky ve stanoveném tempu. Kolem vnímám „soupeře“, někteří se radují, že chtějí přesně takového času v cíli dosáhnout, jiní jsou zklamaní, že jejich ambice byly původně mnohem výše... tak je uklidním, že se nic neděje a za mnou je další „vodič" třeba na čas o 15 minut horší a někdy to prostě nesedne. Důležité je vždy doběhnout a nevzdat. Zážitků z „vodičství" mám již spoustu, rád poradím, jsem rád mezi lidmi, kteří běhání obětovali strašně moc v přípravě, je jedno, zda se běží na čas 3:30 nebo třeba i 5 hodin... maraton je výzva, vždy a pro každého. Jak pro elitního borce, tak pro „průměrného“, ale ve své podstatě výjimečného hobíka-běžce.

obrázek
Radim Lipták

K tvé otázce – úloha vodiče je pro mě novou zkušeností, a od počátku si uvědomuji, že oproti všem zkušenostem, které jsem nasbíral při svém dosavadním působení na závodech, to bude teď trochu o něčem jiném – musím být stoprocentně připravený jak po stránce fyzické, tak hlavně musím vnímat dění a momentální situaci běžců, kteří se rozhodli závod nebo aspoň jeho část absolvovat v mém tempu a blízkosti... A největším úspěchem pro mě bude, když cílovou pásku protnu v čase 3:45 RT v obležení velkého hroznu běžců s novými OR.

Vodiči běžící na čas 4:00

obrázek

obrázek
René Kujan

Vodiče dělá vodičem to, že je dobrým a spolehlivým vodítkem pro proud běžců za ním a síla jeho dechu dobrým motivátorem pro běžce před ním. ;)

obrázek
Vláďa Novák

Vodič je osoba, která zdolá během (zde druh pohybu, nezaměňujte s časovým významem) předem stanovenou vzdálenost z místa A (start) do místa B (cíl) v přesně stanoveném čase konstantní rychlostí při zachování plynulého rovnoměrného pohybu. Během (zde časový význam) výše definovaného pohybu vysílá pozitivní energii těm, kterým právě dochází. Po dosažení místa B (cíl) se vodič přemísťuje do bodu H (tzv. sběrného bodu=zde hospody), kam směřují také ostatní osoby vodičem dříve vedené i nevedené. Bod H zaručuje mimo jiné vynikající podmínky pro formulování a rozvoj nových teorií v oblasti běžectví.

Vodiči běžící na čas 4:15

obrázek

obrázek
Michal Vavák

Tak především je vodič úplně normální člověk a ne žádný démon s třemi stovkami uběhnutých maratonů s fosforovým tílkem a balónkem nad hlavou. Samozřejmě určitá dávka zkušeností z dlouhých běhů a držení pravidelného tempa je předpokladem. Vodič by dle mne neměla být žádná "puťka", ale člověk, který rád svými zkušenostmi pomůže, poradí, hecne a zavtipkuje v období krize. I to může být u některých samotářských typů maratonců problém. Vodič jako zkušený borec by měl mít schopnost vcítit se do pocitů prvomaratonců a společnými silami překonat krize a úskalí maratonské trati. No a velmi důležité, co dělá vodiče vodičem, je účast na maratonské afterparty, kde se může pochlubit, kolik oveček do cíle dotáhl a kolik sekund ho dělilo od vodičovského času.

obrázek
Jaroslav Novák

Boty běhací, reflexní vesta,
dělají vodiče vodičem z města,
ve kterém se PIM právě dnes běží,
ať je horko nebo zima nebo třeba sněží.

Vodiči běžící na čas 4:30

obrázek

obrázek
Pavlína Procházková

Když jsem jednou běžela jako vodič, tak jsem udělala chybu při hlídání tempa. Potom jsem musela zaimprovizovat, ale už to nebylo optimální. Prostě na trati se můžou vyskytnout nějaké nepředpokládané situace a vodič je tam sám (nebo v lepším případě dva) a musí se snažit vyřešit vše s pohledem upřeným k cíli – času, na nějž běží a pomoci lidem, kteří mu věří.

obrázek
vrána Sára a Evžen Ge

Vodič by měl svůj čas dokázat uběhnout v pohodě. Krááá. To nevím, bolí ho noha. Zase ho budu muset celých 21 kilometrů táhnout. Měl by dokázat běžet pravidelně a na občerstvovačkách nikoho neztratit. Krrááá. Evžen a pravidelně? Ten lítá jak vrabec. Zato já se naučila lítat pravidelně od čápů. A ti uměj´ i zastavovat u oáz. Takže leťte podle mě. A taky by měl dokázat své svěřence povzbudit, pobavit a před cílem i popohnat. Krrrrááááá. Ten celejch 42 km ani nekrákne. Zato já vás budu bavit už před startem. A až do cíle. A kdo nebude chtít na posledních metrech přidat, toho klovnu!!! Jak se na to koukám, tak vodič bude Sára a já jen trapný doprovod. Krá. KONEČNĚ na to přišel.

Vodiči běžící na čas 5:00

obrázek

obrázek
Jakub Jašek

Nadšení, nějaké ty zkušenosti a trénink :)))

obrázek
Miloš Škorpil

Vodiče dělá jeho srdce a schopnost potlačit své ego – a to natolik, že jediné, na čem mu po dobu, co běží jako vodič, záleží, je spokojenost těch, co se svěří do jeho péče. Ale ani to nesmí vnímat jako svůj cíl, protože v tu chvíli by svou vlastní potřebu – činit druhé spokojenými, mohl povýšit nad vlastní spokojenost druhých. Jak vidíte, nemá to takový vodič vůbec snadné, protože kromě toho musí umět poradit a pomoci se vším, co se během těch 42 kilometrů a 195 metrů na trati může přihodit jakémukoliv člověku, co běží, nejen těm, co běží s ním. Je prostě takovou běžící první i poslední pomocí. Jestli chcete vodičům jejich práci usnadnit, přečtěte si prosím dva články – a to článek Jak přežít maraton aneb rady pro notorické ignoranty a článek jednoho ze záchranářů Romana Novotného My jsme na neděli připraveni a co vy.

Vodiči se schází U Prašné brány v 8:15

Sraz vodičů je v 8:15 u Prašné brány, pokud si toho svého chcete odchytit už zde nebo se s vodiči vyfotit, tak vás rádi uvidíme už tady.

Miloš Škorpil foto
Co dělá vodiče vodičem – vodiči pro Volkswagen Maraton Praha 2011 Co dělá vodiče vodičem – vodiči pro Volkswagen Maraton Praha 2011 Co dělá vodiče vodičem – vodiči pro Volkswagen Maraton Praha 2011 Co dělá vodiče vodičem – vodiči pro Volkswagen Maraton Praha 2011 Co dělá vodiče vodičem – vodiči pro Volkswagen Maraton Praha 2011 Co dělá vodiče vodičem – vodiči pro Volkswagen Maraton Praha 2011 Co dělá vodiče vodičem – vodiči pro Volkswagen Maraton Praha 2011 Co dělá vodiče vodičem – vodiči pro Volkswagen Maraton Praha 2011 Co dělá vodiče vodičem – vodiči pro Volkswagen Maraton Praha 2011

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Pavlína | 7. 5. 2011 9.33 hod. | 89.102.220.xxx
Ať se vám i vašim ovečkám zítra lehce běží a do cíle doběhnete spokojeni!!! Určitě by bylo zajímavé napsat nějaký komentář s postřehy z vašeho nedělního vodičství.

Martin Heřmánek | 5. 5. 2011 21.42 hod. | 88.101.8.xx
Hele popovídáme, nadlábnem se na občerstvovačkách a snad to tam nějak dotlačíme všichni:)

Michal Vítů | 5. 5. 2011 16.36 hod. | 195.191.204.xxx
To jsem tedy, pánové Martine a jeho nohslede Petře, zvědav, jestli vám těch 194,9 minuty bude na pokec stačit. Jak vás tak znám, soudím, že nikoliv. Kdyžtak si to dopovíte potom. A pokud by vám náhodou došla řeč, tak na mě půl hodiny počkejte. Doufám, že ne víc. Budu-li schopen slova, připředu se do hovoru taktéž.

doit42 | 5. 5. 2011 16.19 hod. | 147.231.144.xxx
Výborné. Skvělé. Snad se zadaří. Sám na loňský rok, kdy můj vodič po startu vyběhl jen lehce nad 4min/km, nevzpomínám úplně v dobrém.

Konik | 5. 5. 2011 13.17 hod. | 212.47.12.xxx
Pelhřimov je slavnej!
Jinak Martine doufám, že budeš mou vrbou a rádcem a povedeš se mnou během společného maratonu hovor :-D

Evžen + Sára | 5. 5. 2011 12.24 hod. | 89.24.31.xxx
Jen doplnění. Původně měl jako vodič na 4:30 běžet Štefan. Po menším úrazu se na to necítí. Přestože jsem vždycky tvrdil, že na vodiče při maratonu nemám (a myslím si to stále), tak jsem se rozhodl nenechat v tom Pavlu samotnou a včera večer jsem se Milošovi ozval. Vím, že vodič má držet stálé tempo. To při maratonu právě už neumím. Povzbudit a popovídat si s vámi během prvních 25 kilometrů, to mi půjde. Následujících 10 km potáhnete vy mě. Pokud to přežiju, tak do cíle vás už zase potlačím.
I moje povídání je převzatý z půlmaratonu.
Prosím všechny spoluběžce o toleranci a budu se snažit, dokud to půjde.
Evžen a Sára

Petr Kaňovský | 5. 5. 2011 12.17 hod. | 94.112.132.xxx
Na 3h se tedy nikoho sehnat nepodařilo?
Velmi všem vodičům fandím a přeji všem běžcům, aby byli s jejich službami spokojeni. :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Hezký den Miloši, běhám desítku kolem 55minut, o víkendu jsem zkusil 15km pod 6m/km a rád bych…»
  • Jak můžete prožít léto s radostí a v pohybu, i když musíte makat v práci : Děkuji za článek, je moc prima. Je pravda, že pokud se člověk hýbat chce, najde si sám tyhle…»
  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků